США та інші західні країни розглядають можливість передачі під управління НАТО очолюваної США багатонаціональної групи, яка координує постачання зброї в Україну. Цей крок може допомогти зберегти потік зброї до Києва за другого президентства Дональда Трампа.
Про це пише POLITICO.
Очікується, що під час зустрічі міністрів закордонних справ НАТО у Брюсселі у середу та четвер офіційні особи обговорять поступовий перехід організації, яка називається Контактною групою з оборони України, під контроль альянсу, за словами трьох європейських чиновників та американського чиновника, знайомого з внутрішніми обговореннями. За словами одного з чиновників, мета полягає в тому, щоб завершити цей крок на саміті лідерів НАТО у Вашингтоні у липні.
За словами одного з європейських чиновників, союзники розглядають це зрушення як спосіб інституціоналізувати зусилля під керівництвом США, дозволяючи іншим країнам НАТО мати більший вплив на цей процес у разі переобрання Трампа. Усім людям було надано анонімність для обговорення внутрішніх питань.
Українську групу було створено у перші тижні війни міністром оборони Ллойдом Остіном та тодішнім головою Об’єднаного комітету начальників штабів генералом Марком Міллі для координації західної підтримки оборони Києва. Йому приписують прискорену доставку обладнання, зброї та іншої допомоги Україні на десятки мільярдів доларів, які відіграли вирішальну роль у відбитті російських військ.
Передача групи в НАТО стала б значним кроком до зміцнення підтримки Заходом української війни в найближчому майбутньому на тлі побоювань Європи з приводу повернення Трампа до Білого дому. Найближчим часом внутрішня політика в США та інших країнах вже загрожує припиненням фінансування відправки Києву додаткової зброї. На думку експертів, офіційне оформлення групи в рамках НАТО матиме велике значення для захисту підтримки України від змін в урядах США та західних країн, особливо Трампу.
«Не вся група, а частина групи НАТО вважає, що краще інституціоналізувати цей процес лише у разі переобрання Трампа», — сказав Джим Таунсенд, колишній чиновник Пентагону та НАТО про втрату лідерства США у цьому напрямку. “І це те, до чого США доведеться звикнути, тому що це страх, і він цілком законний”.
“Перенесення цього проекту в НАТО нібито ізолює його від президентства Трампа або навіть від США, які можуть відволіктися на Китай і не зможуть підтримувати його або не зможуть організувати власний план фінансування”, – додав він.
У разі успіху цей крок стане останнім у серії дій, здійснених для зміцнення інститутів напередодні можливого нового президентства Трампа. Наприкінці минулого року законодавці схвалили закон, який вимагає схвалення Конгресу, якщо майбутній президент спробує вийти з НАТО, і розглядають подальші заходи захисту.
Остін та Міллі створили Контактну групу з оборони України навесні 2022 року, за кілька тижнів після вторгнення Росії в Україну. Ідея полягала в тому, щоб зібрати разом керівників оборонних відомств різних західних країн, щоб обговорити, яку зброю та іншу військову допомогу направити до Києва.
Щомісячна закрита зустріч, яка проходила або віртуально, або особисто на авіабазі Рамштайн у Німеччині, стала центральною силою в оснащенні України всім: від сучасних бойових танків до винищувачів F-16. Крім союзників по НАТО, до контактної групи також входять близько 20 інших країн-однодумців, які знаходяться за межами євроатлантичного театру бойових дій.
Однак останніми місяцями група зіткнулася з перешкодами, оскільки американське фінансування України закінчилося. У грудні Пентагон заявив, що не зможе відправити додаткову зброю зі своїх запасів, поки Конгрес не виділить додаткові кошти на військові потреби. Сенат прийняв додатковий пакет на 95 мільярдів доларів, включаючи додаткову допомогу Україні, але законопроект зупинився у Палаті представників і перебуває там уже кілька місяців.
Минулого місяця Пентагон зібрав новий пакет допомоги на суму 300 мільйонів доларів, включаючи таку необхідну артилерію та протиповітряну оборону, використовуючи економію коштів за попередніми контрактами. Це дозволило Міністерству оборони відправити додаткове озброєння без шкоди військової готовності США.
Пакет включатиме низку армійських тактичних ракетних систем, які можуть долати відстань 160 кілометрів і нести боєголовки з касетними бомбами, вперше повідомило видання POLITICO. Україна вже кілька місяців вимагає додаткових ракет, щоб атакувати цілі в глибині російських ліній фронту.
Але представники Міністерства оборони тепер заявляють, що не можуть направити додаткову допомогу, доки Конгрес не ухвалить закон про її фінансування.
«Як ви бачили, ми продовжуємо наполягати на тому, що найважливіше, що ми хочемо, щоб Конгрес прийняв це доповнення», – заявила в понеділок офіційний представник Пентагону Сабріна Сінгх. «Сподіваюся, що коли Палата представників знову збереться наступного тижня, вони винесуть це питання на розгляд, і тоді ми зможемо продовжувати регулярно надсилати ці [пакети]».
Джуліанна Сміт, посол США в НАТО, заявила, що основна увага приділяється забезпеченню України додатковими боєприпасами та засобами протиповітряної оборони.
Раніше повідомлялося, що, за словами спікера Майка Джонсона, Палата представників збереться 9 березня і розгляне різні документи про допомогу Україні.