Ракета

Вичерпання засобів протиповітряної оборони, наданих США, внаслідок затримок із відновленням військової допомоги Сполучених Штатів Україні в поєднанні з удосконаленням російської тактики ударів призвело до підвищення ефективності російських ракетних і безпілотних ударів по Україні без різкого збільшення розміру чи частоти таких ударів.

Про це йдеться в аналітиці американського Інституту вивчення війни (ISW).

Російськи удари безпілотниками та ракетами по Україні 2023-24р
Російськи удари безпілотниками та ракетами по Україні 2023-24р

Російські війська завдали дві серії великих ракетних ударів після посилення ракетних ударів і ударів безпілотників наприкінці грудня 2023 року: серія ударів, головним чином по промислових і військових об’єктах і критичній інфраструктурі в період з грудня 2023 по лютий 2024 року, і поточна серія ударів по цілі “Енергосистема України” з кінця березня. Російські збройні сили помітно не збільшили кількість або розмір своїх ударів з моменту початкової інтенсифікації своєї ударної кампанії в грудні 2023 року та завдавали відносно стабільної кількості та інтенсивності ударів протягом зими та навесні. Незважаючи на це, цієї весни російські війська завдали все більшої та довготривалої шкоди українській енергетичній інфраструктурі. Збільшення ефективності російських ударів, схоже, не є результатом використання більшої кількості ракет і безпілотників під час кожного удару. Натомість російські війська використовують деградацію парасольки протиповітряної оборони України, спричинену постійними затримками західної допомоги у сфері безпеки, і, схоже, використовують тактичні адаптації, що випливають із кількох місяців спроб Росії випробувати українську протиповітряну оборону. Ця картина викликає занепокоєння, оскільки вона свідчить про те, що за відсутності швидкого відновлення військової допомоги США, яка ймовірно, буде доступна в найближчі місяці, російські війська можуть продовжувати завдавати серйозної шкоди українським силам на лінії фронту та українській критично важливій інфраструктурі в тилу навіть з обмеженою кількістю ракет, якими володіє Росія.

Схоже, деградація парасольки протиповітряної оборони України відкриває російським військам більше можливостей завдати значної шкоди критичній інфраструктурі України. Українські сили повідомили про приблизно 60-відсотковий рівень перехоплення ракет під час п’яти великомасштабних російських ракетних атак у період з грудня 2023 року по лютий 2024 року та приблизно 50-відсотковий рівень перехоплення під час трьох масштабних російських ракетних ударів по українській енергетичній інфраструктурі з 22 березня. Українські сили повідомили про рівень перехоплення ракет нижче 50 відсотків у двох з трьох великомасштабних ракетних ударів Росії з 22 березня порівняно з лише одним із п’яти масштабних ракетних ударів Росії в період з грудня 2023 року по лютий 2024 року. Російські удари з 22 березня завдали значної шкоди українським об’єктам енергетичної інфраструктури, знищивши або вивівши з ладу кілька теплових електростанцій і гідроелектростанцій (ТЕС/ГЕС) і, як повідомляється, порушивши приблизно 80 відсотків виробництва електроенергії на українських ТЕС. Зростаючий збиток і збої на основних українських електростанціях загрожують прискорити деградацію енергетичних можливостей України та обмежити здатність України стабілізувати майбутні збої в її енергосистемі в довгостроковій перспективі. Українські офіційні особи не повідомляли про подібні широкомасштабні та довгострокові збитки під час російських ракетних ударів і ударів безпілотників взимку, хоча російські війська в основному націлювалися на український військово-промисловий комплекс (ВПК) та українську військову інфраструктуру.

Українські офіційні особи зазначали, що масштабні російські ракетні удари та удари безпілотників взимку змусили Україну використати значну частину українських ракет ППО, а українські та західні офіційні особи все частіше почали попереджати про критичну нестачу ракет ППО наприкінці січня та в лютому. У квітні Зеленський попередив, що якщо російські війська збережуть темпи своїх поточних ракетних ударів і ударів безпілотників, то Україні, ймовірно, не вистачатиме запасів ракет ППО, необхідних для захисту українських міст і критичної інфраструктури. Триваюча деградація протиповітряної оборони України за відсутності військової допомоги США, ймовірно, розширить можливості Росії завдати довгострокової та значної шкоди Україні.

Повідомляється, що російські удари стають точнішими, оскільки російські війська, ймовірно, вдосконалюють тактичні адаптації, з якими вони експериментували місяцями. 29 березня Washington Post повідомила, що найбільша приватна енергетична компанія України ДТЕК заявила, що більш точні та концентровані російські удари завдають більшої шкоди українським енергетичним об’єктам, ніж попередні російські атаки. Протягом весни та осені 2023 року російські війська завдали серії ракетних і безпілотних ударів різного масштабу, використовуючи різні комбінації безпілотників, крилатих і балістичних ракет. 29 грудня російські війська завдали найбільшого ракетного та безпілотного удару по Україні з початку повномасштабного вторгнення та застосували ударний пакет, який, ймовірно, став кульмінацією цього експерименту. Відтоді російські війська застосували проти України різноманітні комплекси комбінованих ударів, включаючи велику кількість безпілотників Shahed та різноманітні крилаті та балістичні ракети, і російські військові, ймовірно, додатково адаптували ці великі комбіновані удари після того, як спостерігали, як українська протиповітряна оборона відповіла. Схоже, що російські сили використовують балістичні ракети під час цих ударів, оскільки Україна має лише кілька систем ППО, придатних для перехоплення таких ракет. Системи, які можуть перехоплювати російські ракети, також є найбільш спроможними атакувати російські винищувачі-бомбардувальники, які здійснюють плануючі бомбові атаки проти українських передових сил, і росіяни користуються відведенням цих систем протиповітряної оборони з лінії фронту для забезпечення повільних, але стабільних досягнень на землі. Російські збройні сили, ймовірно, продовжуватимуть адаптувати пакети ударів.

Дедалі ефективніша російська ударна кампанія в Україні загрожує обмежити довгостроковий бойовий потенціал України та створити оперативні умови для досягнення Росією значних успіхів на полі бою. Раніше російські удари змушували Україну віддати пріоритет захисту стратегічних об’єктів, населених пунктів та енергетичної інфраструктури в глибоких тилах над лінією фронту, пропонуючи російській тактичній авіації відносну безпеку для нанесення посилених ударів плануючими бомбами на підтримку російських наземних наступальних операцій. Посилення тиску на українську протиповітряну оборону може запропонувати більшу гнучкість російській авіації та, ймовірно, дозволить російським військам завдавати плануючих бомбових ударів у більшому масштабі, а з часом навіть може дозволити російським військам проводити широкомасштабні авіаційні операції з бомбардування тилового забезпечення України та міст до руйнівний ефект. Посилення ударів російських плануючих бомб і розширення авіаційних операцій нададуть російським силам більше можливостей для досягнення значних операційних успіхів на лінії фронту.

Можливо, Росія намагається зруйнувати енергетичну мережу України, щоб обмежити оборонно-промисловий потенціал України, і довгострокова шкода українському виробництву та передачі електроенергії, ймовірно, матиме каскадний вплив на здатність України розширювати свій ВПК та залучати партнерів для спільного виробництва в Україні. Зусилля Росії зруйнувати енергетичну інфраструктуру України також можуть бути спрямовані на загострення гуманітарної кризи в Україні та створення міграційних потоків, які додатково обтяжать український уряд і Європу. Зрештою, Росія може мати на меті перешкодити Україні бути економічно життєздатною державою з містами, позбавленими базових послуг, щоб стимулювати виїзну міграцію та запобігти поверненню українців, які покинули країну після початку повномасштабного вторгнення, і, отже, обмежити набір живої сили українських військових.

Раніше українським військам вдавалося притупити наслідки російської ударної кампанії, коли вони мали достатньо засобів протиповітряної оборони та засобів перехоплення. Українські сили запобігли першій спробі Росії зруйнувати свою енергетичну мережу взимку 2022-2023 років після прибуття критично важливих західних систем ППО та повідомили про відносно високий рівень перехоплення російських ударів навесні та восени 2023 року. Нещодавно Зеленський заявив, що Україні знадобиться додатково 25 ЗРК Patriot, ймовірно, пускових установок, щоб поширити повне покриття протиповітряної оборони на всю територію України. 10 квітня The Washington Post повідомила, що міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба наразі зосереджується на тому, щоб якнайшвидше отримати від інших країн сім батарей Patriot для захисту найбільших міст України. Повідомляється, що Кулеба заявив, що Україна розмістить принаймні одну з цих батарей ближче до лінії фронту, ймовірно, щоб стримати активність російської авіації проти українських сухопутних сил, які намагаються утримати позиції перед обличчям наступальних операцій Росії. Послідовна та достатня допомога, яка дозволить українським військовим створити надійну та широку парасольку протиповітряної оборони, швидше за все, дозволить українським силам пом’якшити будь-які адаптації, які російські сили можуть спробувати використати у своїй ударній кампанії проти України. Тоді Україна зможе захищати свої міста та критично важливу інфраструктуру та переривати російські повітряні атаки на українські війська на передовій, дозволяючи українським сухопутним силам сповільнювати або зупиняти російські досягнення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

19 − 10 =