Представники української розвідки ідентифікували три спроби Росії дестабілізувати Україну та досягти перемоги, а українські та американські представники розвідки оприлюднили оцінку ситуації на полі бою, яка узгоджується з попередніми прогнозами ISW про те, що російські війська можуть взяти Часів Яр, але навряд чи захоплять великі українські міста.
Заступник начальника Головного управління військової розвідки (ГУР) України генерал-майор Вадим Скібіцький в інтерв’ю виданню Economist, опублікованому 2 травня, заявив, що перша спроба дестабілізувати Україну полягає у військових операціях, спрямованих на те, щоб скористатися поточною нестачею матеріальних засобів і живої сили в Україні.
Аналіз інтерв’ю Скібіцького опублікував американський Інститут вивчення війни (ISW).
Скібіцький заявив, що російські війська знали, що квітень і травень 2024 року будуть важкими місяцями для українських військових, оскільки поточні постачання скоротилися, а Україна чекає на достатню кількість нової військової допомоги США для просування на лінію фронту. Скібіцький заявив, що російські війська, швидше за все, продовжуватимуть переслідувати свою давню мету – повністю захопити Донецьку та Луганську області, і що російське командування хоче досягти перемоги на полі бою до свята 9 травня або візиту президента Росії Володимира Путіна до Пекіна у середина травня. Скібіцький заявив, що Україна наразі зосереджена на Часому Ярі, де ISW оцінює, що російські сили мають найкращу можливість досягти значних в оперативному відношенні здобутків, і що в той час як падіння Часового Яру «ймовірно, питання часу», але російські війська не захоплять місто «сьогодні-завтра». Скібіцький заявив, що російські сили досягли лише тактичних успіхів біля Авдіївки після нещодавнього тактичного проникнення на північний захід від міста, а ISW зазначила, що російські сили залишаються далекими від будь-якої оперативно-значущої цілі в цьому районі та навряд чи становлять таку загрозу тут у найближчій перспективі.
Скібіцький зазначив, що російські війська, ймовірно, почнуть наступ на Харківську та Сумську області наприкінці травня або на початку червня 2024 року, але російські війська не зможуть взяти Харків чи Суми. Він заявив, що російські війська наразі сконцентрували приблизно 35 тис. особового складу в зоні міжнародного кордону та планують зосередити для цього загалом 50-70 тис. особового складу, імовірно, до початку наступальної операції. Скібіцький заявив, що цього угруповання буде недостатньо для досягнення чогось, окрім локальних досягнень, що узгоджується з оцінками ISW про те, що російським військам, ймовірно, важко захоплять місто Харків, але російські наступальні операції в цьому районі залучать і фіксують українські сили з інших частин лінії фронту. Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський 28 квітня заявив, що українські сили відстежують збільшення кількості російських сил, які перегруповуються на Харківському напрямку, ймовірно, маючи на увазі Бєлгородську область, і що українські сили посилили оборонні позиції в «більшій частині міста», у загрозливих районах з додатковими артилерійськими і танковими підрозділами.
Директор національної розвідки США Авріл Хейнс заявила Комітету збройних сил Сенату США з глобальних загроз 2 травня, що президент Росії Володимир Путін вважає, що внутрішні та міжнародні тенденції йому на користь, і вважає стійкість стану російської економіки і зусиль Росії з переозброєння як вигідні порівняно з нинішніми викликами, з якими стикається Україна. Хейнс заявила, що російські сили здатні здійснити тактичний прорив, зокрема в Харківській та Донецькій областях, хоча вона не вказала жодного оперативного напрямку. Хейнс заявила, що Путін зображує Росію як таку, що відновлює свою оборонно-промислову базу (ВПК), а виробництво артилерійських боєприпасів і ракет Росії зростає, тоді як західне виробництво намагається задовольнити потреби України. Хейнс заявила, що «все більш агресивна тактика» Путіна, така як удари по українській енергетиці, житловому сектору, та критичній інфраструктурі, має на меті сигналізувати українцям, що продовження боротьби лише збільшить шкоду для України без чіткого шляху до перемоги. Гейнс заявила, що російські війська також завдають ударів по матеріально-технічному забезпеченню українських військових, щоб перекрити постачання на фронт, уповільнити виробництво оборонної продукції та ще більше чинити тиск на Україну, щоб вона розглянула шляхи виходу з війни, наприклад, шляхом переговорів, навіть незважаючи на те, що Кремль не виявляв жодної готовності робити будь-які поступки у добросовісних переговорах.
Скібіцький зазначив, що Кремль розглядає інформаційні операції як другий напрямок зусиль для перемоги над Україною і що нинішні інформаційні операції Росії зосереджені на підриві українських мобілізаційних зусиль і легітимності президента України Володимира Зеленського. Пов’язаний з Кремлем колишній народний депутат України Віктор Медведчук підтримав інформаційні зусилля Кремля з делегітимізації Зеленського 2 травня та неправдиво заявив, що Зеленський не буде легітимним президентом з 21 травня. Президентські вибори в Україні мали б відбутися 31 березня і розпочав би новий президентський термін 20 травня, якби Росія незаконно не вторглася в Україну. Конституція України дозволяє відстрочку виборів і дозволяє чинному президенту продовжувати виконувати свої обов’язки після призначеного закінчення терміну його повноважень в умовах воєнного стану, а рішення Зеленського не проводити вибори, враховуючи триваючу екзистенціальну оборонну війну в Україні, повністю відповідає українській конституції. Крім того, Стаття 19 “Гарантії законності в умовах воєнного стану” Закону України “Про правовий режим воєнного стану” забороняє проведення виборів президента України в період дії військового стану в країні. Українські чиновники попередили, що російські актори мають намір активізувати існуючу інформаційну операцію під назвою «Майдан 3» у травні 2024 року, щоб поширити сумніви щодо легітимності Зеленського як президента, зокрема серед українських військових. Медведчук є ключовим союзником президента Росії Володимира Путіна, і, за чутками, він є кандидатом на посаду голови контрольованого Росією українського уряду, який Кремль намагався створити після передбачуваної швидкої зміни режиму в Україні в 2022 році. Однак кілька відомих російських мілблогерів відкинули Медведчука як нерелевантного інформаційного актора через те, що він не зміг належним чином організувати проросійську опозицію в Україні. Українські офіційні особи попереджали, що «Майдан 3» досягне піку приблизно в кінці травня 2024 року, і колишні українські чиновники, які стали на бік Кремля, як-от Медведчук, можуть стати все активнішими залученими в цю інформаційну операцію в найближчі тижні, щоб спробувати розпалити її подальший внутрішньоукраїнський поділ.
Скібіцький наголосив, що третім напрямком зусиль Росії щодо перемоги в Україні є триваюча кампанія з дипломатичної ізоляції України. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив в інтерв’ю Foreign Policy, опублікованому 1 травня, що Росія вважає, що вона все ще може оскаржувати майбутнє України на полі бою, і закликав Захід дотримуватися стратегії, яка вселяє на Росію розуміння того, що Україна є частиною західного світу. Затримки з наданням допомоги з боку США у сфері безпеки створили серйозні обмеження для українських сил уздовж лінії фронту, і Кулеба зазначив, що вікно до прибуття критично необхідних засобів протиповітряної оборони та артилерійських боєприпасів із США дозволить російським військам завдати подальшої шкоди за допомогою безпілотників і ракетних ударів і переслідувати тактичні досягнення на фронті. Кремль постійно бере участь у риторичних спробах спонукати Захід до самоутримання від надання військової та іншої підтримки Україні через побоювання ескалації, і Кремль раніше активізував наступальні операції разом із дебатами на Заході щодо підтримки України в посилення західного пораженства. Кремль, можливо, очікував, що затримки допомоги США та Заходу у сфері безпеки триватимуть, і нещодавнє ухвалення законопроекту про додаткову допомогу США може спонукати Кремль переналаштувати свої зусилля, щоб змусити Захід до самостримування. Кулеба також зазначив, що Росія успадкувала відносини з багатьма незахідними країнами від Радянського Союзу і має кращі позиції, ніж Україна, щоб залучати ці країни. Кремль дедалі частіше називає Росію лідером «світової більшості», групи країн, включаючи пострадянські та незахідні держави, які Росія має намір об’єднати, щоб протистояти Заходу, і російські офіційні особи можуть прагнути посилити цю лінію охоплення, оскільки Україна прагне залучити пострадянські та незахідні країни до Глобального мирного саміту в Швейцарії в червні 2024 року.
Скібіцький заявив, що не бачить шляху для України до перемоги виключно на полі бою і що звільнення Україною всієї окупованої території не обов’язково закінчить війну. Скібіцький заявив, що такі війни, як та що в Україні, закінчуються лише договорами, і що Росія та Україна змагаються за найбільш вигідну позицію напередодні потенційних переговорів, які можуть початися вже в другій половині 2025 року. Кулеба додав, що єдиний спосіб змусити Росію розглянути змістовні переговори – це військові операції або створення коаліції країн з однаковими цінностями та підходом до переговорного припинення війни в Україні. Зусилля Росії з дипломатичної ізоляції України спрямовані на обмеження критично важливих положень послідовної та своєчасної безпекової допомоги українським військовим і погіршення спроможності України сформувати блок партнерів, який може підтримати мирну формулу Зеленського.