Путін інавгурація

Президент Росії Володимир Путін 7 травня розпочав свій п’ятий термін на посаді президента Росії та наголосив на необхідності беззаперечного автократичного правління Росії, водночас побічно закликаючи до перемоги над Україною. Інавгураційна промова стала промовою узурпатора влади.

Як пише американський Інститут вивчення війни (ISW) в своєму огляді, Путін подякував громадянам Росії, жителям «історичних земель» Росії, учасникам «специальной військової операції», тим, хто «відстояв право бути разом з Батьківщиною», і закликав Росію об’єднатися для перемоги. Путін не уточнив, що передбачає ця перемога для Росії, і лише туманно згадав про «серйозні виклики» перед Росією. Путін давно виправдовує свої спроби знищити українську державність тим, що Росія бореться за «історичні землі» в Україні та йде на допомогу «співвітчизникам за кордоном», які прагнуть возз’єднатися з Росією, хоча багатьох співвітчизників його армія вбила на сході України. Путін, ймовірно, мав намір визнати війну, не покладаючи підвищених очікувань на перспективи Росії в Україні своїм нечітким закликом до перемоги. Путін більш рішуче припускав, що Росії «потрібне» сильне автократичне правління, стверджуючи, що російська державна та суспільно-політична система має бути сильною та протистояти будь-яким викликам та загрозам, щоб забезпечити розвиток (хоча незрозуміло, що він мав на увазі під розвитком, адже він привів країну до економічного занепаду, втечі співгромадян за кордон, до перманентних війн?), єдність та незалежність Росії. Путін додав, що його здатність виконувати свої обов’язки президента залежить від російської єдності та згуртованості, і попередив росіян пам’ятати історичні уроки “про трагічну ціну внутрішніх потрясінь”. Путін регулярно посилався на історичні паралелі, щоб виправдати своє власне все більш автократичне правління, припускаючи, що автократія є російською традицією, і регулярно стверджував, що без беззаперечної автократії Росія втратить свій суверенітет. У жовтні 2022 року Путін, зокрема, натякнув на повстання Пугачова, яке кинуло виклик владі Катерини Великої в середині 1770-х років, щоб попередити померлого фінансиста групи Вагнера Євгена Пригожина про те, щоб кинути виклик Кремлю, попередження, яке не завадило Пригожину розпочати власне невдале повстання в червні 2023 року. У 2022 році Путін зазначив, що повстання Пугачова сталося через те, що «ослаблення центральної влади» змусило когось стверджувати, що він був царем. В іншому випадку інавгураційна промова Путіна була сповнена втомленої шаблонної риторики та нечітких закликів до національного тріумфу, а його зосередженість на внутрішній стабільності вказує на те, що Путін, ймовірно, намагався підкреслити російській громадськості, що його п’ятий термін на посаді президента й надалі буде все більш автократичним.

Російські ультранаціоналісти вихваляли початок п’ятого терміну Путіна як історичну подію та відкрито схвалювали автократичну традицію, за якою Путін керується, причому один із них прославляв його як «імператора» — офіційний титул російських царів із часів Петра першого. Російські ультранаціоналісти стверджували, що п’ятий термін Путіна стане новим етапом для Росії, і висловлювали надію, що Путін внесе значні зміни в дії урядових чиновників і військових командувачів. Кілька ультранаціоналістичних російських мілблогерів були присутні на інавгурації, у тому числі Олександр «Саша» Коц, який входить до Кремлівської ради з прав людини, і пов’язаний з Кремлем засновник Telegram-каналу WarGonzo Семен Пегов. Канал WarGonzo відзначив інавгурацію, описавши Путіна як російського імператора, офіційний титул російських царів з 1721 по 1917 рік. WarGonzo назвав п’ятий термін Путіна його «імперським терміном» і стверджував, що президентський термін є лише президентським за законом, але не за характером. Багато російських ультранаціоналістів давно сприйняли автократичний характер Путіна, і відверта похвала Путіну як імператору від відомого пов’язаного з Кремлем мілблогера свідчить про те, що Кремль, ймовірно, співпрацює з кооптованими мілблогерами, щоб виправдати дедалі більшу автократію Кремля.

Російські ультранаціоналісти також висловили надію, що Путін продовжить поглиблювати антизахідну ідеологію, яку Кремль інтенсивно розвиває з початку повномасштабного вторгнення в Україну. WarGonzo стверджував, що Путін здійснив «державний переворот» проти «глобалістичної» російської еліти, яка керувала Росією з часів президентства Бориса Єльцина після розпаду Радянського Союзу. WarGonzo стверджував, що Путін давав російським елітам вибір протягом останніх двох років війни в Україні розірвати зв’язки з іншими «глобалістами та олігархами» та підтримувати нинішній шлях Росії, і натякнув, що Путін незабаром почне позбавляти влади еліти, які зробили невдалий вибір, продовжить війну в Україні та проведе новий внутрішньополітичний курс. Заклики WarGonzo розірвати зв’язки з «глобалістами», ймовірно, стосуються остаточного розриву економічних зв’язків між Заходом і Росією, а зосередженість WarGonzo на розриві з прецедентами, створеними під час президентства Єльцина, ймовірно, включає як збагачення російських олігархів, так і спробу демократизації та участі Росії в західних багатосторонніх органах. Твердження та надії WarGonzo відображають все більш поширену та вкорінену антизахідну ідеологічну точку зору в Росії, яку Путін, ймовірно, продовжить підтримувати на своєму п’ятому терміні. Російське опозиційне видання «Медуза» нещодавно повідомило, що джерело, близьке до адміністрації президента Росії, стверджує, що Путін орієнтований на консерватизм, усунення всіх інакодумців, досягнення перемоги у війні в Україні та «поворот на Схід», намагаючись налагодити багатостороннє партнерство з Китайською Народною Республікою (КНР), Іраном і Північною Кореєю. Це, ймовірно, посилить використання Кремлем антизахідної ідеології для виправдання цих зусиль.

Кремль намагався створити більш узгоджену ідеологію війни в Україні та експансіоністського майбутнього Росії, і антизахідні настрої, здається, є одним із найбільш послідовних ідеологічних наративів Кремля, і, ймовірно, будуть основним елементом будь-якої ідеології, яку встановлює Кремль, вважає ISW.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ten + eighteen =