Українські війська захопили утримувану Росією позицію в лісовій зоні на південному заході Богданівки
Американський Інститут вивчення війни (ISW) оприлюднив огляд подій на фронті за 13 травня.
Російські війська 13 травня продовжували наступ на лінії Куп’янськ-Сватове, але не зробили жодного підтвердженого просування. Український Генштаб повідомив про наземні атаки Росії на північний схід від Куп’янська поблизу Синьківки; на схід від Куп’янська поблизу Петропавлівки; на південний схід від Куп’янська біля Іванівки та Берестового; на північний захід від Сватового поблизу Стельмахівки; на південний захід від Сватового поблизу Макіївки та Новоєгорівки. Російські мілблогери опублікували кадри, як російська піхота під прикриттям танкового вогню штурмує окопи поблизу Стельмахівки.
Російські війська нещодавно провели невдалий грубо посилений механізований штурм на захід від Кремінної. Українські джерела опублікували кадри знищення українськими силами п’яти танків (зокрема один Т-90) і п’яти БМП між Торським і Тернами (обидва на захід від Кремінної). Російський мілблогер підтвердив, що штурм стався під Торським і російські сили втратили кілька танків. Він також стверджував, що російські сили незначно просунулися в районі на північ від Торського та на південь від Ямполівки (також на захід від Кремінної). Український Генштаб повідомив, що протягом доби на Лиманському напрямку західніше Кремінної відбулося 10 бойових зіткнень.
13 травня українські війська завдали удару по складу боєприпасів в окупованому Сорокиному (Краснодон) Луганської області. Кремлівський інформаційний канал ТАСС та інші російські джерела стверджували, що українські сили використали щонайменше три ракети ATACMS для удару по промисловій зоні, тоді як українські джерела зазначили, що удари були спрямовані саме по складу боєприпасів. Сорокине (Краснодон) знаходиться на відстані 130 кілометрів від лінії фронту.
Російські війська 13 травня вели обмежені наступальні дії на Сіверському напрямку (на північний схід від Бахмута), але не просунулися. Український Генштаб повідомив, що українські війська відбили російські наземні атаки на північний схід від Сіверська в районі Білогорівки; на схід від Сіверська поблизу Верхньокам’янського; на південний схід від Сіверська біля Спірного та Виїмки; та на південь від Сіверська біля Роздолівки. Міністерство оборони Росії заявило, що українські сили завдали контрудару поблизу Спірного та Роздолівки.
Українські війська нещодавно відновили втрачені позиції на північний схід від Часового Яру, тоді як 13 травня навколо Часового Яру тривали важкі бої. Опубліковані 12 травня геолокаційні кадри показують, як українські війська захоплюють і зачищають утримувану Росією позицію в лісовій зоні на південному заході Богданівки. Російський мілблогер стверджував, що російські війська намагаються розгорнути наступальні дії із західної околиці Богданівки в бік Калинівки (на північ від Часового Яру), імовірно, щоб створити умови для оточення цього населеного пункту через його північний фланг. Російські джерела також стверджували, що російські війська наступають на південному фланзі Часового Яру, зокрема на захід від Іванівського та в районі заповідника Ступки-Голубовські 2. Речник української артилерійської бригади, яка діє в районі Часового Яру, повідомив, що в операціях у Часовому Ярі залучено до 25 000 російських військовослужбовців, включаючи суміш «еліти» (ймовірно, ПДВ) і мобілізованого персоналу 1-го АК “ДНР” і 2-го АК “ЛНР”. Український Генштаб повідомив про бойові дії на північ від Часового Яру біля Григорівки; на схід від Часового Яру біля Іванівського; і на південний схід від Часового Яру біля Кліщіївки та Андріївки.
Повідомляється, що 13 травня російські війська продовжували наступ на захід від Авдіївки. Російські мілблогери стверджували, що російські війська просувалися на захід від Очеретиного (на північний захід від Авдіївки) у напрямку до Новоолександрівки. Деякі мілблогери також стверджували, що російські війська просунулися на захід від Семенівки (на північний захід від Авдіївки) на глибину до 1,13 кілометра вздовж фронту шириною 3,52 кілометра в напрямку Уманського (на захід від Авдіївки). Проте ISW ще не знайшло візуального підтвердження цих тверджень. Російські мілблогери стверджували, що російські війська загалом атакують на північ від Авдіївки на лінії Архангельське; на північний захід від Авдіївки на лінії Соловйове — Новопокровське; на захід від Авдіївки в напрямку Уманське; і на південний захід від Авдіївки на лінії Нетайлове-Первомайське-Невельське.
Як повідомляється, 13 травня російські війська продовжували просуватися на захід і південний захід від міста Донецьк. Український Генштаб повідомив, що російські війська здійснили 18 наземних атак у напрямку Курахове (на захід від Донецька), у тому числі поблизу Красногорівки та Новомихайлівки (на південний захід від Донецька).
13 травня на заході Запорізької області тривали позиційні бойові дії, однак підтверджених змін лінії фронту на цієї ділянці не зафіксовано. Російський мілблогер стверджував, що російські війська просунулися на північ у межах Роботина та на полях на схід від Роботина, хоча ISW ще не знайшло візуального підтвердження цих тверджень. Також тривали позиційні бої поблизу Роботиного та Вербового (на схід від Роботиного).
13 травня тривали позиційні бої на східному (лівому) березі річки Дніпро на Херсонщині, в тому числі поблизу Кринок. Як повідомляється, російський солдат, який діє на острові в дельті річки Дніпро, стверджував, що російські війська часто не можуть евакуювати поранених з цих островів через постійні проблеми з російськими човнами в Херсонській області та широке покриття українських безпілотників у цьому районі.
13 травня The Wall Street Journal (WSJ) опублікував розслідування, в якому докладно розповідається про те, як за останні шість місяців різко знизилися українські показники збитих російських безпілотників і ракет через частіші російські удари, дедалі різноманітніші російські пакети ударів і дефіцит Системи ППО, надані США. WSJ виявив, що українські сили перехопили 46 відсотків російських ракет за останні шість місяців у порівнянні з 73 відсотками перехоплень за попередні шість місяців, і що рівень перехоплень знизився до 30 відсотків за останній місяць. WSJ також повідомив, що російські війська за останні шість місяців випустили на 45 відсотків більше безпілотників і ракет, ніж за попередні шість місяців, у тому числі вдвічі більше безпілотників Shahed. WSJ виявив, що балістичні ракети та переобладнані зенітні ракети С-300/400 українським силам набагато важче збити, зазначивши, що українські сили перехопили 10 відсотків балістичних ракет і жодної з С-300/С-400. Висновки WSJ узгоджуються з оцінкою ISW про те, що українські сили мали набагато нижчий рівень перехоплення, особливо з середини березня 2024 року, головним чином через скорочення запасів наданих США систем ППО Patriot. ISW також уважно стежив за тим, як російські сили експериментують і адаптують свої пакети ударів, щоб найкращим чином використовувати слабкі місця в українській парасольці протиповітряної оборони, відповідно до звітів WSJ.
Головне управління військової розвідки (ГУР) України 13 травня повідомило, що відповідальність за кілька ракетних ударів по Україні несе російська 22-а гвардійська важка бомбардувальна авіаційна дивізія, зокрема її 121-й і 52-й важкі бомбардувальні авіаційні полки. У ГУР заявили, що 121-й і 52-й полки діють з авіабаз Енгельс (Саратовська область) і Шайковка (Калузька область). У ГУР зазначили, що російські війська експлуатують стратегічні бомбардувальники Ту-95МС і Ту-160, які стріляють крилатими ракетами Х-101/555/55, з авіабази Енгельс і дальні бомбардувальники Ту-22М3, які стріляють крилатими ракетами Х-22/32 з авіабази Шайковка.