ЗСУ в окопі

На війні завжди варто чекати несподіваного. Українські сили готуються до наступу Росії навесні або влітку, зосередженого на Донбасі на сході України, щоб продовжити лютневий успіх Росії під час взяття міста Авдіївка. Ця атака може ще відбутися, але тим часом російські війська здійснили несподіваний транскордонний штурм у Харківській області на північному сході країни.

Про це йдеться у статті The Washington Post.

Приблизно п’яти російським батальйонам вдалося просунутися майже на п’ять миль вглиб території України лише за кілька днів, захопивши низку сіл і посилаючи українських захисників, що можуть стати найшвидшим наступом Росії з початку війни в лютому 2022 року. Генерал-лейтенант Кирило Буданов, керівник української військової розвідки, назвав ситуацію «на межі» і такою, що «наближається до критичної».

Якщо росіяни продовжать наступ, вони знову зможуть потрапити в радіус дії артилерії до Харкова. Щоб врятувати місто, Україні скоріше за все доводиться відводити війська з Донбасу, зробивши зручнішим для російських військ їх просування на сході.

Чому росіяни мають такий раптовий успіх? Пояснення полягає в поєднанні російської напористості та грубих помилок України та США.

Російські війська покращили свої бойові якості з перших днів війни, коли вони, здавалося, нічого не могли зробити правильно. Вони пристосовуються до умов на полі бою — наприклад, використовують мотоцикли для швидкого просування до українських рубежів, а не покладаються на громіздкі танки та бронемашини, які легко уразливі для українських безпілотників та артилерії. Більш важливо те, що вони використовують важкі «плануючі бомби», щоб подрібнити українські лінії, тоді як їхні власні системи радіоелектронної боротьби глушили українські безпілотники та ракети.

Тим часом, збройні сили України серйозно постраждали через тривалу затримку затвердження допомоги США. Українські війська виявилися перевершеними в артилерійських боєприпасах у співвідношенні 10 до 1, а боєприпаси для протиповітряної оборони також небезпечно закінчуються. The Wall Street Journal повідомило, що «за останні шість місяців Україна перехопила близько 46% російських ракет у порівнянні з 73% за попередні шість місяців. …Минулого місяця рівень перехоплення впав до 30% ракет». Нездатність України забезпечити адекватну протиповітряну оборону для військ на передовій означає, що Росія вперше змогла значною мірою використати повітряну силу.

Американські боєприпаси та зброя нарешті надходять після того, як Конгрес схвалив пакет допомоги на 61 мільярд доларів, але знадобляться місяці, щоб належним чином забезпечити всі українські сили. Це створює вікно вразливості, яке використовують росіяни.

Росіяни також можуть скористатися обмеженнями США щодо використання будь-якої американської зброї для нападу на законні військові цілі на території Росії. Інститут вивчення війни (ISW), вашингтонський аналітичний центр, звинувачує нещодавнє просування Росії «значною мірою» в цих обмеженнях, які унеможливлюють українським силам удар по російських військах на території Росії, які збираються атакувати їх лише за кілька миль. Зараз Великобританія скасувала аналогічне обмеження на використання своєї зброї, але обмеження США, які спричиняють поразку, залишаються в силі.

Уряд України, на жаль, також ненавмисно сприяв просуванню Росії, так повільно розширюючи свої збройні сили та будуючи укріплення. У той час як Росія значно збільшила кількість своїх військ в Україні та навколо неї — майже до 500 000 — Україна все ще має лише близько 200 000 військових на фронті. Багато її підрозділів, які воюють безперервно більше двох років, були сильно виснажені.

Нестача кадрів в Україні була очевидна давно, але лише минулого місяця парламент нарешті прийняв новий закон про мобілізацію. Зараз Україна планує створити 10 додаткових бригад, але комплектування, підготовка та озброєння триватимуть місяці — часу, якого Україна не має.

Україна також скандально повільно зміцнювала свої кордони та лінію фронту. Торішній український контрнаступ застопорився через те, що російські мінні поля, окопи та загородження виявилися неприступними. Відсутність відповідних українських укріплень тепер уможливлює просування Росії. «Першої лінії оборони не було», — поскаржився ВВС один український офіцер у Харківській області. «Росіяни… просто увійшли, без жодних замінованих полів».

У березні президент України Володимир Зеленський нарешті оголосив про ініціативу побудувати 1200 миль укріплень на трьох лініях оборони. Ці лінії зараз будуються, але вони повинні були бути встановлені багато місяців тому. Ця затримка відображає неспроможність Зеленського зробити більше для мобілізації українського суспільства на війну. У Києві та на Заході України продовжується будівництво елітних житлових будинків, хоча країна веде війну за виживання. Усіх наявних будівельників і всю їхню техніку давно треба було направити на будівництво укріплень.

Хороша новина полягає в тому, що Україна ще має час, щоб оговтатися від цих невдач. Будівництво нових укріплень і мобілізація більшої кількості українських солдатів у поєднанні з масовим надходженням американської зброї та боєприпасів має зупинити наступ Росії та стабілізувати бойові лінії. Було б дуже корисно, якби президент Байден зняв обмеження на використання американської зброї для ударів по військових цілях всередині Росії. Але ситуація набагато жахливіша, ніж повинна бути, частково через передбачувані помилки з боку Києва та Вашингтона.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 + thirteen =