Российская армия

Українські та російські джерела заявили, що українські сили дедалі більше заперечують тактичну ініціативу на півночі Харківської області, і характеризували російські операції в цьому районі як оборонні, хоча російські сили, ймовірно, намагаються наблизити Північне угруповання сил до запланованої кінцевої чисельності для можливого посилення наступальних дій у цьому районі.

Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

24 травня Генштаб ЗС України повідомив, що українські війська відтісняють російські війська від української оборони на півночі Харківської області. Президент України Володимир Зеленський заявив, що українські війська встановили «бойовий контроль» над невизначеною ділянкою кордону, де російські війська спочатку перетнули північну частину Харківської області після початку наступальних операцій Росії 10 травня.

Український командир, який діяв на напрямку Липці (на північ від Харкова), заявив, що українські сили повністю припинили російські наступальні операції на напрямку Стрілеча-Глибоке (на північ від Липців) і зараз українські сили зосереджені на відвойовуванні території в цьому районі. Командир заявив, що українські сили успішно витісняють російські сили із захоплених позицій, але російські сили насичують цей район живою силою та технікою, щоб не дати українським силам перехопити тактичну ініціативу. Відомий пов’язаний з Кремлем мілблогер стверджував, що російські війська частково перейшли до оборони на півночі Харківської області після зміцнення захоплених позицій і наразі зосереджені на знищенні резервів, які українські сили зосередили поблизу міста Харків. Він оцінив, що українські сили повинні будуть розпочати контратаки в цьому районі наприкінці травня 2024 року, щоб витіснити російські сили з північної частини Харківської області, і що майбутні плани Росії на цьому напрямку, ймовірно, залежать від результату українських контратак. Російські війська розпочали свою наступальну операцію на півночі Харківської області з обмеженою живою силою і ще не направили в цей район значні резерви, що призвело до зниження темпів наступу та наступальних операцій росіян. Таке зниження темпів, ймовірно, надає українським силам тактичні можливості для контратаки, хоча українські сили ще не проводять обмежену контрнаступальну операцію, яка має на меті повністю витіснити російські сили з північної частини Харківської області.

Розрізнені російські елементи, які зараз діють на півночі Харківської області, і очевидна нерішучість російської армії задіяти наявні резерви для боротьби свідчать про те, що російські війська, ймовірно, намагаються довести Північне угруповання військ до запланованої кінцевої чисельності перед тим, як посилити наступальні операції та переслідувати подальші етапи наступальної операції на півночі Харківської області. Повідомляється, що на момент початку наступальних операцій 10 травня російські війська мали приблизно 35 000 військовослужбовців у зоні міжнародного кордону у складі Північного угруповання військ, тоді як українські джерела вказували, що російські військові мають намір зосередити загалом від 50 000 до 70 000 особового складу у міжнародній прикордонній зоні. Російські війська, ймовірно, розпочали наступальну операцію на півночі Харківської області раніше, ніж планувалося, маючи недостатню кількість сил, сподіваючись закріпитися до того, як відновлення військової допомоги США на фронт ускладнить це завдання. Українські джерела ідентифікували елементи 11-го армійського корпусу [АК], 44-го АК та 6-ї загальновійськової армії (ЗВА) як основні елементи Північного угруповання військ, і обмежені частини цих формувань брали участь у наступальній операції та мали за повідомленнями, зазнав значних втрат. В інтерв’ю, опублікованому 25 травня, Зеленський заявив, що за останні два тижні російські війська зазнали втрат у північній частині Харківської області у співвідношенні вісім до одного, хоча ці втрати, здається, не змусили російських військових залучити значні резерви з 11-го АК, 44-го АК або 6-й ЗВА для підтримки російських наступальних операцій у цьому районі.

Натомість російські сили, схоже, покладаються на обмежені елементи підрозділів, які є частиною різних угруповань сил на сході України. Окремі частини 153-го танкового полку і 272-го мотострілецького полку 47-ї танкової дивізії (1-а гвардійська танкова армія (ГТА), Московський військовий округ (МВО)) і обмежені частини 1-го мотострілецького полку (1-й ГТА, МВО) 2-ї мотострілецької дивізії за повідомленнями, діють поблизу Вовчанська (на північний схід від міста Харків). Підрозділи 47-ї танкової дивізії та 2-ї мотострілецької дивізії наразі активно залучені до посилених наступальних операцій Росії вздовж лінії Куп’янськ-Сватове, а український військовий оглядач Костянтин Машовець раніше повідомляв, що російське Західне угруповання військ «орендує» обмежені елементи для Північне угруповання військ. Повідомляється, що підрозділи батальйону 217-го полку 98-ї повітряно-десантної дивізії ПДВ діють у прикордонній зоні в Курській області, хоча підрозділи 217-го полку ПДВ та інші підрозділи 98-ї дивізії ПДВ беруть участь у посилених штурмах східної окраїни Часового Яру. Російські збройні сили або вже деякий час атакували нечисленним 217-м полком ПДВ в районі Часів Яр, або нещодавно перекинули батальйон полку до складу Північного угруповання військ.

Російські війська, ймовірно, стримують резерви 11-го АК, 44-го АК і 6-ї ЗВА, щоб наблизити Північне угруповання до запланованої кінцевої чисельності. Російське військове командування, можливо, чекає посилення наступальних операцій і проведення другого етапу операції, оскільки його плани вимагають угруповання чисельністю від 50 до 70 тисяч осіб. Російські війська, ймовірно, мають намір розпочати другу фазу своєї наступальної операції на півночі Харківської області після наміченого захоплення Вовчанська, хоча позиційні бої та можливі українськи контратаки можуть вимагати від російських військ проведення ще однієї хвилі посилених штурмів у цьому районі, щоб завершити захоплення міста. Наразі російські війська мають на меті створити «буферну зону» на півночі Харківської області та просунутися в межах радіусу дії ствольної артилерії до міста Харкова, і незрозуміло, яку мету підтримуватиме другий етап операції, чи російські сили мають більш амбітну оперативну мету на увазі. Північне угруповання військ, навіть на верхній межі заявленої кінцевої чисельності, не матиме необхідної живої сили, необхідної для проведення успішної операції з охоплення, оточення або захоплення міста Харкова.

Імовірний передчасний початок російських наступальних операцій, схоже, підірвав успіх Росії на півночі Харківської області. Повідомляється, що російським військам вдалося зненацька здивувати українські війська 10 травня і досягти значних тактичних успіхів у районах, які, за словами українських чиновників, були менш захищеними. Державне бюро розслідувань України (ДБР) 25 травня повідомило, що розпочало розслідування за фактом неналежної підготовки української оборони в цьому районі та залишення українських позицій на Липцівському та Вовчанському напрямках. ДБР зазначило, що це дозволило російським військам просунутися до другої лінії української оборони в цьому районі, хоча, схоже, обмежена жива сила завадила російським силам досягти глибшого проникнення. Хоча можливо, що російське військове командування вважало, що накопичення більших сил попередило б українські сили та запобігло можливості для оперативної несподіванки, рішення Росії не негайно вводити значні резерви, ймовірно, завадило російським силам досягти швидких успіхів і глибшого проникнення. Українські війська зараз закріпилися на оборонних позиціях у цьому районі, а російські війська, ймовірно, використали свої тактичні можливості, щоб досягти відносно швидких успіхів проти слабо утримуваних позицій у цьому районі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 × one =