Путину стыдно

28 травня президент Росії Володимир Путін грубо спотворив українську Конституцію та українське законодавство з метою подальшого просування інформаційної операції Кремля, яка стверджувала, що президент України Володимир Зеленський більше не є легітимним президентом України.

Заяву Путіна проаналізував американський Інститут вивчення війни (ISW).

28 травня під час прес-конференції в Ташкенті (Узбекистан) Путін заявив, що українська Конституція передбачає розширення повноважень Верховної Ради, але «нічого не говорить про розширення повноважень президента», що хоча український закон про воєнний стан забороняє вибори президента під час воєнного стану, в якому Україна перебувала один місяць у 2018 році і перебуває після повномасштабного вторгнення Росії в 2022 році, «це не означає, що [повноваження президента України] тривають». Путін послався на статтю 111 Конституції України, яка нібито передбачає, що “в цьому випадку… повноваження президента переходять до спікера парламенту”. Путін заявив, що в Україні залишилася “єдина легітимна влада” – це Верховна Рада і спікер Верховної Ради. Путін заявив, що “якби [Верховна Рада] хотіла провести президентські вибори, то закон про воєнний стан було б скасовано… і вибори були б”.

Відповідно до Конституції України, якщо строк повноважень Верховної Ради України закінчується під час дії воєнного чи надзвичайного стану, її повноваження продовжуються до дня першого засідання першої сесії Верховної Ради України, обраних після скасування воєнного чи надзвичайного стану”. Закон України “Про правовий режим воєнного стану” забороняє “проведення виборів Президента України” під час дії воєнного стану. Однак Путін навмисно неточно процитував статтю 111 Конституції України, яка насправді говорить: «Президент України може бути усунений з поста Верховною Радою України в порядку імпічменту у разі вчинення ним державної зради чи іншого злочину». Стаття 112 описує, як “виконання обов’язків Президента України на період до обрання та вступу на посаду нового Президента України покладається на Голову Верховної Ради України”. Стаття 112, однак, уточнює, що така передача повноважень від Президента до Спікера стосується лише «у разі дострокового припинення повноважень Президента України відповідно до статей 108, 109, 110, 111 цієї Конституції», в яких зазначено, що «повноваження Президента України припиняються достроково у разі його відставки, неможливості виконання ним своїх повноважень за станом здоров’я, усунення з поста в порядку імпічменту та смерті». Безпідставні заяви Путіна про те, що Верховна Рада могла б скасувати воєнний стан і провести президентські вибори, «якби [вона] захотіла», також є некоректними, оскільки в законі «Про правовий режим воєнного стану» зазначено, що «до закінчення строку, на який введено воєнний стан, і за умови усунення загрози нападу чи загрози державній незалежності України та її територіальній цілісності Президент України може видати указ про скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її населених пунктах, про що необхідно негайно повідомити через ЗМІ». Мало того, що Верховна Рада не несе відповідальності за скасування воєнного стану, але й Президент України юридично не може скасувати воєнний стан, поки Росія продовжує атакувати Україну і становлять небезпеку для незалежності та територіальної цілісності України, як це явно є.

Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук прямо відповів на свідоме неправильне тлумачення Путіним українського законодавства та прямо заявив, що українська Конституція та закони передбачають, що Зеленський залишатиметься на посаді до закінчення воєнного стану в Україні. Стефанчук, зокрема, звернув увагу на частину 1 статті 108, яка говорить: «Президент України здійснює свої повноваження до вступу на посаду новообраного Президента». Стефанчук порадив «допитливим читачам» Конституції України не читати «вибірково». Путін правильно зауважив, вперше з цього питання, під час своїх зауважень у Ташкенті, що «це попередній аналіз» і «нам потрібно придивитися ближче».

Російські звинувачення щодо нелегітимності Зеленського є відомою інформаційною операцією Кремля, яку офіційні особи Кремля широко просувають останніми тижнями, частково націленою на іноземну аудиторію. Путін зробив аналогічні заяви, відкидаючи Зеленського як президента України, під час прес-конференції в Мінську 24 травня. Посол Росії в США Анатолій Антонов також заперечив легітимність Зеленського в інтерв’ю Newsweek 25 травня. Звинувачення Путіна від 28 травня містять специфічний юридичний жаргон і посилання – значною мірою некоректні або вирвані з правового контексту – на текст української Конституції та законів. Ймовірно, Путін навмисно роздуває свої заяви такими тонкими юридичними тонкощами, щоб створити враження, що він має високу освіту в українських правових питаннях і має чіткий голос у цьому питанні. Використання такої мови, ймовірно, також має на меті змусити слухачів повірити в неправдиві наративи Путіна без перевірки фактів, оскільки юридичний жаргон за своєю суттю щільний і непрозорий. Однак українська Конституція і закон про воєнний стан не настільки непрозорі, щоб їх не зрозумів звичайний читач. Той факт, що офіційні особи Кремля останнім часом детально популяризували ці наративи на заходах в інших країнах і у великих західних виданнях, свідчить про те, що ця інформаційна операція Кремля в основному спрямована на іноземну, переважно західну, аудиторію.

Reuters перефразував заяви Путіна під заголовком, який спотворив навіть суть коментарів Путіна 28 травня, але не відзначив очевидних помилок у заявах Путіна. Агентство Reuters написало, що «Зеленський не зіткнувся з виборами, незважаючи на закінчення терміну його повноважень, що він і союзники Києва вважають правильним рішенням у воєнний час», не пропонуючи фактичного правового контексту, що коментарі Путіна спотворили українську правову базу, яка конкретно передбачає, що воєнний стан залишається, що президентські вибори не проводяться під час агресивний війни Росії проти незалежної та суверенної території та народу України, та що Зеленський залишається легітимним президентом України до вступу на посаду його наступника.

Як відомо, у Парламентській асамблеї Ради Європи не визнали легітимність «президента» РФ Володимира Путіна після останніх президентських виборів у Росії, зазначених, як проведені недемократичним шляхом з безліччю фальсифікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

seventeen − three =