Російський уряд намагається відвести від себе відповідальність за добре задокументовані порушення Росією міжнародного права щодо поводження Росії з українськими дітьми, звинувачуючи Збройні сили України та інші силові структури у вчиненні «злочинів» проти дітей.
Заступник голови Держдуми РФ, колишній уповноважений РФ з прав дитини Анна Кузнєцова на пленарному засіданні Держдуми 19 червня представила доповідь, розроблену слідчою комісією російського парламенту про «злочини Києва проти дітей», в якій висувалися необґрунтовані та абсурдні звинувачення на адресу українcких державних і військових у злочинах проти дітей в окупованій Росією Україні.
Кузнєцова стверджувала, що парламентська слідча комісія розробила цей звіт відповідно до Конституції Росії та резолюції Ради Безпеки ООН від 25 серпня 1999 року, але відверто пропустила той факт, що незаконне вторгнення Росії та окупація їй на сході та півдні України є порушенням Хартії ООН і що ці території не підпадають під дію Конституції Росії відповідно до міжнародного права.
У звіті Збройні сили України звинувачували в пораненні та вбивстві дітей артилерійським вогнем і в мінуваннях з 2014 року, а український уряд звинувачували у «викраденні» дітей з підконтрольних Україні територій на Донбасі в період з 2014 по 2022 роки, які Росія з тих пір незаконно повністю анексувала, незважаючи на те, що вони не окупували весь регіон. У звіті евакуація дітей українським урядом із прифронтових або окупованих населених пунктів спотворюється як «викрадення» «близько 65 000 дітей з територій Донбасу та Новоросії» з початку 2022 року, що є грубим порушенням міжнародного права. Україна, як законний суверен українських територій, які Росія незаконно окупувала, має повне право переселяти свій народ із прифронтових територій у безпечне місце. Однак Росія, як держава-окупант, не має права переселяти окуповане нею населення з їхніх домівок до Росії. Евакуація Україною своїх громадян є законною гуманітарною діяльністю, тоді як примусове вивезення Росією українських громадян до Росії є незаконною депортацією. У звіті російськи діячи також бездоказово звинуватили Збройні сили України, західні «приватні військові компанії» та український уряд у медичних експериментах над дітьми в окупованій Україні, сексуальному насильстві, торгівлі людьми та «навмисному створенні загрози життю дітей» серед інші безпідставні звинувачення. У звіті рекомендувалося Генпрокуратурі Росії та ФСБ Росії розпочати процес визнання Збройних сил України, СБУ та Головного управління військової розвідки (ГУР) України «терористичними організаціями».
Цей звіт, ймовірно, є частиною постійних зусиль Кремля відвернути увагу внутрішньої та міжнародної громадськості від порушень Росією міжнародного права, скоєних проти українських дітей, включаючи масові примусові депортації з окупованих територій до Росії. Держдума РФ 19 червня одноголосно підтримала звіт, а голова Ради Федерації РФ Валентина Матвієнко доручила російському уряду перекласти цей звіт різними мовами та розповсюдити його в різних міжнародних організаціях і країнах, у тому числі в недружніх до Росії. Матвієнко зробила показове зауваження, що особливо цинічною виглядає «спроба Києва звинуватити Росію в нібито вивезенні дітей», ненавмисно виявивши, що мета цього необґрунтованого та неправдивого звіту — ввести в оману міжнародне співтовариство щодо порушень Росії щодо українських дітей і народу. Держдума Росії, зокрема, створила російську парламентську слідчу комісію в червні 2023 року невдовзі після того, як 17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна та призначеною Кремлем уповноважену з прав дитини Маріїю Львову-Бєлову за незаконну депортацію та передачу українських дітей до Росії.