Путин

Президент Росії Володимир Путін розпочав масштабну інформаційну операцію під час свого нещодавнього візиту до Північної Кореї та В’єтнаму 18 і 19 червня, спрямовану на саботування зусиль партнерів України щодо чіткого визначення спільної стратегічної мети та стратегії рішучої поразки в незаконній загарбницькій війні Росії в Україні.

Про це йдеться в аналізі американського Інституту вивчення війни (ISW).

У середині червня партнери України здійснили кілька важливих кроків для узгодження спільної стратегії та визначення бажаного стратегічного результату війни. Понад 80 західних і міжнародних офіційних осіб нещодавно висловили принципову позицію щодо підтримки суверенітету та територіальної цілісності України як основи міцного миру в Україні в комюніке, прийнятому під час Глобального саміту миру під керівництвом України 16 червня. 13 червня Україна також підписала угоди про безпеку зі Сполученими Штатами та Японією на 10 років, а численні країни-партнери підтвердили свою довгострокову підтримку України в рамках Групи 7 (G7) і Рамштайнських форматів. Президент США Джо Байден заявив, що Сполучені Штати продовжуватимуть підтримувати Україну, щоб Україна «мала перемогу, а Росія не перемогла» під час обговорення американо-української угоди про безпеку. Стратегія перемоги Путіна у війні спирається на здатність Кремля ввести в оману Сполучені Штати, Європейський Союз і міжнародних союзників України, щоб вони припинили підтримку України та відмовилися від ключових принципів міжнародного права – поваги до державного суверенітету та недоторканності територіальної цілісності. Стратегічна чіткість і прагнення союзників дати можливість Україні рішуче перемогти Росію на полі бою значною мірою підриває центр тяжіння Путіна – і його здатність формувати волю та рішення союзників, які приймають рішення.

Путін прямо погрожував застосувати ядерну зброю, якщо Захід дозволить Україні рішуче перемогти Росію, щоб підірвати узгоджене стратегічне бачення підтримки України міжнародним співтовариством. Путін заявив на прес-конференції 20 червня після своєї поїздки до Північної Кореї та В’єтнаму, що Росія розглядає можливість внесення змін до своєї ядерної доктрини, стверджуючи, що Росії відомо, що неназваний «потенційний супротивник» працює над новими елементами, «пов’язаними зі зниженням рівня порогового використання ядерної зброї». Заява Путіна, ймовірно, була частково відповіддю на зауваження генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга від 17 червня про те, що члени НАТО обговорюють посилення ядерної готовності перед обличчям зростаючих загроз з боку Росії та Китаю, хоча Столтенберг не обговорював це зниження порогу для використання ядерної зброї. Російська ядерна доктрина закликає Росію використовувати ядерну зброю лише у випадку «виняткових випадків» загрози суверенітету та територіальній цілісності Росії, і Путін, зокрема, визначив можливу стратегічну поразку Росії в Україні як «кінець [російської] державності» після його згадки про зниження порогів для використання ядерної зброї. Путін додав, що поразка на полі бою означатиме кінець «тисячолітньої історії» російської держави і що Росії краще воювати до кінця (хоча поразка Росії на полі бою означатиме лишь кінець самого Путіна і, можливо, його фашистського режиму). Риторика Путіна навмисно спрямована на те, щоб представити російську агресію в Україні як екзистенціальну війну за суверенітет Росії, і Путін, ймовірно, посилався на можливість зниження порогу для використання ядерної зброї, щоб дати зрозуміти, що він залишає за собою право застосувати ядерну зброю, якщо його сили зазнають рішучої поразки на на лінії фронту, щоб стримати союзників України від досягнення спільної стратегічної мети рішучої поразки вторгнення Росії в Україну — результату, який відповідає інтересам Заходу.

Ядерна загроза Путіна є частиною триваючої кампанії ядерного шантажу Кремля, спрямованої на те, щоб відрадити союзників України від рішучих зобов’язань подолати незаконне вторгнення Росії в Україну, і тому дуже малоймовірно, що вона призведе до фактичної ядерної ескалації. Стратегічна поразка Росії в Україні не загрожує суверенітету та територіальній цілісності Росії (але може загрожувати стабільності режиму Путіна). Кремль не займався ядерною ескалацією після нищівних поразок Росії навколо Київської, Харківської чи Херсонської областей у 2022 році, і ці поразки точно не загрожували російському суверенітету чи територіальній цілісності. Власні ядерні загрози Путіна були пронизані суперечностями з 2022 року. Путін стверджував, що Україна не була агресивною щодо Росії, але погрожувала окупованим «республікам Донбасу» до того, як Путін їх незаконно анексував. Також Путін під час обговорення можливих змін російської ядерної доктрини зазначив, що Росії не потрібна можливість завдати превентивного ядерного удару. Обидві ці заяви несумісні з уявленням про те, що Росія веде екзистенціальну війну. Путін зазначив, що українські удари по російській території зброєю, наданою Заходом, не перетинають передбачувану російську «червону лінію», яка призведе до російської ядерної ескалації після того, як українські сили завдали удару по Бєлгородській області з HIMARS, озброєного ракетами GMLRS.

ISW також регулярно оцінює, що загроза ядерної ескалації й надалі залишатиметься основним активом здатності Росії маніпулювати сприйняттям іноземних осіб, які приймають рішення, за допомогою своєї рефлексивної кампанії контролю .

ISW продовжує оцінювати, що Росія не зможе перемогти Україну чи Захід — і, швидше за все, програє, — якщо Захід мобілізує свої ресурси для опору Кремлю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

eleven − nine =