ІД здійснила напад на Дагестан

Північнокавказьке відділення Ісламської Держави (ІД) Wilayat Kavkaz, ймовірно, здійснило комплексну та скоординовану атаку на церкви, синагоги та правоохоронні структури в Республіці Дагестан 23 червня.

Про це йдеться в аналітиці американського Інституту вивчення війни (ISW).

МВС Дагестану повідомило, що невідомі особи відкрили вогонь по російській православній церкві та синагозі в Дербенті приблизно о 18:00 за місцевим часом, а потім повідомили протягом тієї ж години, що інша група невідомих відкрила вогонь по посту ДАІ в Махачкалі (120 кілометрів на північ від Дербента). Є також повідомлення про пожежу в синагозі в Махачкалі, хоча російські офіційні джерела не підтверджують повторний напад на синагогу. Дагестан оголосив антитерористичний режим після початку терактів, і російські правоохоронці вбили п’ятьох нападників і поранили шістьох. На кадрах у соціальних мережах видно, як російські правоохоронці затримали двох підозрюваних на громадському пляжі в Махачкалі після того, як вони нібито втекли з місця стрілянини. Російські ЗМІ повідомляють, що внаслідок нападів загинули семеро правоохоронців, священик і охоронець церкви, ще 25 осіб отримали поранення. Російський національний антитерористичний комітет оголосив про завершення антитерористичної операції в Дербенті після загибелі двох підозрюваних, але станом на 23:00 за місцевим часом 23 червня в Махачкалі тривали перестрілки зі стрілецької зброї. Телеграм-канал База стверджував, що двоє махачкалинських нападників, ідентифіковані як Осман і Аділь Омарови, обох яких убили російські правоохоронці, були синами глави Сергокалінського району Магомеда Омарова. Російські Telegram-канали поширюють кадри нападу на синагогу в Махачкалі, нібито зняті Османом Омаровим. ТГ-канал База повідомляв, що російські правоохоронці також затримали Магомеда Омарова і проводять обшук у нього вдома. Російське інформаційне агентство «Інтерфакс» стверджувало, що племінник Омарова також брав участь у нападі, і російські правоохоронці вбили його.

23 червня після нападу російська філія IS-K Al-Azaim Media опублікувала заяву, в якій хвалила «своїх братів з Кавказу» за те, що вони продемонстрували, на що вони здатні. Зокрема, Аль-Азаїм не взяв на себе відповідальність за саму атаку, і посилання на Кавказ переконливо свідчить про те, що Вілаят Кавказ несе відповідальність за атаку. Регіональна антитерористична структура Шанхайської організації співробітництва (ШОС) спеціально попередила, що Вілаят Кавказ активізувався після нападу ІД-К на Крокус Сіті Холл 22 березня та посилив заклики до вербування на Північному Кавказі з квітня 2024 року.

Російська влада з березня 2024 року намагалася провести невиразну антитерористичну операцію на Північному Кавказі з метою боротьби зі зростаючим впливом ІД та Вілаят Кавказу, але в основному зосередила свою відповідь після Крокус Холла на безпідставному звинуваченні України та НАТО в нападі. Деякі російські офіційні особи вже безпідставно стверджують, що Україна та НАТО причетні до атаки 23 червня, наголошуючи, що нинішній підхід Росії до боротьби з тероризмом, ймовірно, залишиться пов’язаним із риторикою проти України та Заходу, а не з виявленням та нейтралізацією загроз ІД у самій Росії.

Дедалі більш напружені стосунки Росії з мусульманською меншиною, особливо на Кавказі, ймовірно, продовжуватимуть забезпечувати Вілаят Казказ та інші екстремістські групи цінною базою для вербування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 + thirteen =