Российская САУ

Російські війська зберігають темп своїх наступальних операцій на Торецькому напрямку з моменту активізації в цьому районі 18 червня і, ймовірно, мають на меті зменшити український виступ у цьому районі, але наразі існує невелика ймовірність швидкого досягнення росіянами поблизу Торецька.

Російські збройні сили наразі залучили до цієї операції лише обмежені сили, що свідчить про те, що російські збройні сили продовжують віддавати перевагу поступовому просуванню шляхом послідовних різких атак, а не оперативним значним успіхам завдяки швидкому маневру, вважає американський Інститут вивчення війни (ISW).

Російські війська в ніч на 18 червня посилили наступ на Торецькому напрямку (на південний захід від Часового Яру і на північний схід від Авдіївки) після загальної бездіяльності на цій ділянці фронту протягом 2024 року. Російські війська наразі проводили в основному фронтальні наступи великої піхоти на невеликі населені пункти на південь і схід від Торецька і ще не проводили жодних значних механізованих штурмів у цьому районі. Російські війська ще не досягли помітних тактичних успіхів у цьому районі. Російські війська намагалися використати те, як відновлені російські наступальні операції на півночі Харківської області залучили та закріпили українські сили з інших ділянок лінії фронту для досягнення успіхів у критично важливих прифронтових районах, зокрема в Донецькій області. Примітно, однак, що останнім часом російські війська активізували дії на раніше неактивній ділянці фронту замість наступу на Покровському напрямку (на захід від Авдіївки) чи захоплення оперативно важливого міста Часів Яр. Чим далі російські сили просуватимуться в районі Часового Яру та на північний захід від Авдіївки, не здобуваючи подібних досягнень на Торецькому напрямку, тим глибшим ставатиме український виступ на Торецькому напрямку, пропонуючи українським силам зону для ведення звичайного вогню по безпосереднім тилам наступу росіян на Часівярському та Авдіївському напрямках. Більш глибокий виступ у районі Торецька також зробить російські війська більш вразливими для значних українських контратак на південному фронті напряму Часів Яр і північному фронті Авдіївського виступу. Російські наступальні операції поблизу Торецька, ймовірно, мають на меті зменшити загрозу, яку представляє цей український виступ, у той час як російські війська продовжують переслідувати досягнення в напрямках Авдіївки та Часів Яр.

Торецьк - Часів Яр

Наступальні дії росіян на Торецькому напрямку свідчать про те, що російське військове командування не вважає доцільним широкомасштабну операцію з наступу на Костянтинівку з кількох операційних напрямків. Костянтинівка є південним краєм поясу з чотирьох великих українських міст, який формує кістяк оборони України в Донецькій області, і російські війська давно прагнули захопити міста в цьому українському поясі фортець. Російські війська досягли відносно швидких тактичних успіхів на північний захід від Авдіївки у квітні 2024 року, і тоді ISW оцінила, що російські сили, можливо, мали намір просуватися на північ вздовж траси H-20 (місто Донецьк – Костянтинівка) у напрямку Костянтинівки з півдня для підтримки майбутнього наступу від Часового Яру на Костянтинівку зі сходу. Проте російським військам не вдалося захопити Часів Яр або досягти подальших значних тактичних здобутків у місті протягом останніх місяців, і швидкість просування росіян на північний захід від Авдіївки відтоді значно сповільнилася. Російська операція з просування на північ вздовж шосе Н-20 і на захід від Часового Яру також мала б оперативне оточення українського угруповання в районі Торецька, що є значним завданням, якого російським військам зазвичай не вдається досягти проти інших українських сил протягом повномасштабного вторгнення. Продовження російських наступальних операцій на захід і південний захід від Авдіївки та подальше зосередження росіян на просуванні на північний захід від Авдіївки в напрямку автомагістралі T0504 (Костянтинівка-Покровськ), а не далі на північ від Авдіївського виступу, свідчить про те, що російські сили наразі прагнуть просуватися на захід у напрямку до Покровська, а не переслідувати операції, які могли б підтримати більш широку операцію захоплення Костянтинівки з півдня та сходу. Російське військове командування може мати намір операціями на Торецькому напрямку підтримувати передбачуваний наступ від Часового Яру до Костянтинівки у більш вузькій наступальній операції з захоплення міста. З іншого боку, російські сили можуть не мати наміру досягати значних тактичних успіхів на Торецькому напрямку і сподіватися, що наступальні операції в цьому районі спричинять тиск на українські сили на більш широкому фронті в Донецькій області та сприятимуть досягненню успіхів на напрямках Часів Яр та Авдіївка.

Російські війська поки що мали обмежену бойову потужність для своїх наступальних операцій на Торецькому напрямку, і їм буде важко досягти значних тактичних успіхів у цьому районі без значного підкріплення. На Торецькому напрямку діють підрозділи 132-ї мотострілецької бригади (1-й армійський корпус “ДНР”) і 1436-й і 1-й мотострілецькі полки військ територіальної оборони РФ — значно менші за бойову потужність, ніж у російських військових на Часівярському та Авдіївському напрямку. Армійський корпус “ДНР” і російські територіальні війська також, як правило, менш боєздатні, ніж звичайні або колишні елітні російські підрозділи та формування, хоча незрозуміло, якою мірою ця різниця залишається, враховуючи загальну деградацію якості всіх російських частин і формувань. Можливо, на Торецькому напрямку воюють інші російські елементи, але поки не встановлено, але підрозділи “ДНР” і територіальних військ РФ є основними силами, які зараз воюють у цьому районі. Торецьк за розміром приблизно такий самий, як Часів Яр, і частин бригади та двох полків, швидше за все, недостатньо для операції по захопленню міста. Прибуття або відправка російських підкріплень у цей район буде показником того, що російські війська мають намір, щоб операції на Торецькому напрямку були більш тактично значущими, ніж диверсійні. Навіть якби російським військам вдалося захопити Торецьк, просування за межі населеного пункту було б так само, якщо не важчим, з огляду на відкриту місцевість і великі водні масиви на півночі та північному заході. Наразі ISW оцінює швидкі тактичні успіхи Росії на Торецькому напрямку як малоймовірні. Тим не менш, російські війська можуть мати намір проводити послідовні наступальні операції в цьому районі, щоб досягти повзучих тактичних успіхів, як це відбувається на всьому театрі дій.

Повільні російські наступальні операції на Торецькому напрямку відповідають теорії перемоги президента Росії Володимира Путіна, згідно з якою російські війська зможуть нескінченно довго продовжувати поступове повзуче просування, заважати Україні проводити успішні контрнаступальні операції та виграти війну на виснаження у українських сил. Нинішні темпи просування Росії припускають, що російські війська можуть переслідувати окремі оперативні цілі протягом багатьох місяців, якщо не років, і російські війська можуть погодитися на перспективу проведення наступальних операцій протягом місяців, щоб захопити Торецьк і просуватися на північний захід у напрямку Костянтинівки. Російське військове командування, ймовірно, сподівається, що наступальний тиск на Торецькому напрямку допоможе його зусиллям не дати Україні накопичити персонал і ресурси, необхідні Україні для боротьби з ініціативою на ТВД, і ця мета може замінити будь-яку конкретну територіальну оперативну ціль, яку мають російські сили в районі Торецька.

Висновок ISW: Захід повинен активно надавати українським силам необхідне обладнання та зброю в такому масштабі, у часі та регулярності, які потрібні українським силам для операцій, які звільняють значні території окупованої України та кидають виклик переконанням Путіна, що він може поступово підкорити Україну, якщо швидка повна перемога буде здаватися недосяжною.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

17 − four =