Не маючи значних успіхів на фронтах загарбницької війни путіна, коли обидві сторони не можуть швидко просуватися, боротьба перейшла вимотування економік противників. Її стан погіршується кожної з воюючих сторін.
Росії утриматися “на плаву” допомагають КНДР, Китай, Індія, Угорщина, Словаччина та інші країни, купуючи у агресора сировину, зброю, металовироби, добрива та сільськогосподарську продукцію. На виручені гроші вона продовжує накачувати свою мілітарну економіку. Україні допомагають партнери західного світу – насамперед США, Великобританія та країни ЄС (за винятком тих, хто симпатизує загарбницькій геноцидній політиці путіна).
Нижче наведено дані про стан економік воюючих країн
Росія
Військова економіка Росії, накачана трильйонними витратами на держоборонзамовлення, схоже, вибивається з сил. У червні темпи зростання промислового виробництва країни сповільнилися практично втричі і стали найнижчими протягом останніх 15 місяців. Про це свідчать дані статистики Росстату.
За місяць промисловість додала лише 1,9% у річному вираженні (після травневого зростання на 5,3%), а місяць до місяця взагалі почала падати: відносно травня випуск у Росії впав на 1,5% — рекордно з січня 2023 року.
У обробному секторі загалом темпи зростання сповільнилися вдвічі – з 9,1% у травні до 4,6% у червні. Після ударів України по найбільших російських НПЗ виробництво нафтопродуктів просіло на 4,4%, дизпалива (основне паливо війни) – на 8,1%. Після обвальним падінням експорту металів на 1,2% скоротився випуск у металургії. Одночасно почало скорочуватися виробництво одягу та взуття, яке повинні замінити іноземні бренди, що пішли з росії (на 2,8% і 9,9% відповідно).
У сировинному секторі Росстат зафіксував сильне падіння з березня 2023 року: видобуток корисних копалин знизився на 3,1%, а порівняно з травнем (-0,3%) темпи спаду прискорилися у 10 разів. На 3% зменшився видобуток вугілля після того, як “дружні” Індія, Китай та Туреччина різко скоротили його закупівлі у зв’язку з американськими санкціями за підтримку економіки агресора. Майже на 20% обвалився видобуток інших корисних копалин. Дані щодо нафти та газу — головних експортних товарів економіки — у російській статистиці віднедавна засекречені.
Україна
Україна через війну склала найбільший бюджетний дефіцит у світі. Її витрати вдвічі перевищують прибутки, заявив член бюджетного комітету Верховної Ради Павло Фролов.
“Щороку наша країна шукає близько 40 млрд доларів, щоб покрити виплату всіх соціальних видатків, пенсій, зарплати вчителям та лікарям. Адже всі податки та збори та все, що заробляє Україна, спрямовуються на протидію агресії РФ та підтримку армії”, – сказав парламентар.
Цього року 40 млрд. доларів дефіциту покривають західні партнери. Наступного року Київ просить партнерів не знижувати підтримку, але твердого рішення з цього приводу поки що немає.
“Бюджетний процес розпочнеться у вересні, там ситуація набагато гірша, тому ми докладаємо всіх зусиль, щоб переконати наших партнерів, що допускати зменшення підтримки України не можна. У нас унікальна ситуація: бюджетний дефіцит найбільший у світі. Витрати вдвічі перевищують доходи. Ситуація складна, адже війна – це дуже дорого”, – додав Фролов.
Обидві країни слабшають, тоді як інші розвиваються, в тому числі, допомагаючи путінській росії або Україні, що обороняється. Вони вийдуть з цієї війни ослабленими і можуть зазнати у зв’язку з цим нападу третьої країни – все можливо в нинішньому неспокійному світі.