война и деньги рубли

Резерви робочої сили та виробничих потужностей у російській економіці «практично вичерпані». Зараз економіка перебуває у стані «перегріву», масштаби якого стали рекордними принаймні за останні 16 років.

Таку гучну заяву зробила на прес-конференції у п’ятницю голова ЦБ РФ Ельвіра Набіулліна.

Вона зазначила, що російський ВВП збільшується на 5% завдяки трильйонним вливанням у виробництво зброї (інвестиція, яка не має віддачі в економіку країни, оскільки вироблені озброєння майже відразу утилізуються на фронті; ця інвестиція впливає на зростання показника ВВП, але не на зростання економіки в цілому), одночасно прискорюється інфляція: темпи зростання цін у липні перевищували 9% рік до року та стали найвищими з лютого 2023 року.

«Економіка, як і раніше, перебуває в стані значного перегріву», – заявила Набіулліна, зазначивши, що майже не залишилося можливостей наростити бізнесом випуск товарів та послуг. Дефіцит кадрів та потужностей для виробництва «може призвести до ситуації, коли темпи зростання економіки сповільнюватимуться, незважаючи на всі спроби стимулювати попит», попередила голова ЦБ. «По суті, це сценарій стагфляції, і зупинити її можна буде лише ціною глибокої рецесії», — додала вона (стагфляція — ситуація, в якій економічний спад та депресивний стан економіки (стагнація та зростання безробіття) поєднуються із зростанням цін — інфляцією).

За словами Набіулліної, щоб запобігти такому сценарію, Центробанк пішов на нове підвищення ключової ставки, яка й без того перебувала на найвищому рівні з перших місяців війни. З 16% ставку ЦБ було збільшено до 18%, найвищої позначки серед великих економік світу, і, за прогнозом ЦБ, залишиться двозначною до кінця 2026 року (для порівняння, в Україні ключова ставка НБУ становить сьогодні 13%, знизившись з 25% на початку повномасштабного вторгнення Росії).

Набіулліна зазначила, що нарощувати випуск в економіці заважають зростання вартості обладнання та санкції.

Динаміка схлопування путінської військової економіки показує, що найближчим часом інфляція в Росії розкручуватиметься все швидше і досягне двозначних значень, а обіцяні мільйони для внутрішніх найманців не коштуватимуть майже нічого, оскільки гроші знецінюватимуться раніше, ніж їх виплатять після підписання контракту. Такий стан справ призведе до того, що все важче агітуватиме росіян на війну. У Путіна залишиться лише один шлях для продовження війни – насильна мобілізація. Однак цей процес може бути лише поєднаний із примусовою мобілізацією промисловості, адже солдатів потрібно екіпірувати, годувати, озброїти. Потрібно буде якщо не модернізувати, то хоча б очищати від іржі техніку зі складів. Все це вимагає додаткових робочих рук, яких немає.

Путін не відмовиться від ведення війни до своєї смерті або поки що його не винесуть з Кремля. Йому доведеться вводити економіку у стан військового комунізму. Ймовірно, відповідні закони на підставі доповіді Набіулліної російська держдума почне приймати вже найближчим часом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 × 5 =