Бої у Курської області росії 8 серпня 2024 року

Українська механізована наступальна операція на території Курської області, яка розпочалася 6 серпня, триває в рамках операції України на території Росії.

Американський Інститут вивчення війни (ISW), який опублікував цей аналіз подій, зауважив, що:
– не надаватиме оцінки мети цієї української операції, щоб уникнути загрози українській операційній безпец;
– не робитиме прогнозів щодо того, що українські сили можуть або не можуть зробити, де чи коли вони можуть це зробити;
– продовжуватиме картографувати, відслідковувати та оцінювати операції, але не пропонуватиме розуміння українського планування, тактики чи техніки.

На даний момент ISW не готовий складати карту контролю над територією в Росії, а натомість буде складати карту спостережуваних подій, пов’язаних з українським вторгненням на російську територію, а також максималістського масштабу заяв і неперевірених звітів про просування України. Максималістичні заяви та неперевірені звіти про просування України в Росії не відображають територію, яку, за оцінками ISW, захопили або контролюють українські сили. Виведення прогнозів щодо діяльності в Україні з карт і оцінок ISW, які прямо не пропонують такі прогнози, є недоречним і не відповідає їх призначенню.


Геолокаційні кадри та російські заяви свідчать про те, що українські сили 8 серпня продовжували швидке просування далі в Курську область, і українські сили, як повідомляється, присутні в районах до 35 кілометрів від міжнародного кордону з Сумською областю. Проте українські війська, безсумнівно, не контролюють всю територію в межах максималістичних вимог Росії щодо просування України в Курській області. Російські мілблогери стверджували, що українські війська просунулися аж до Кромських Биків і Малютиної (до 35 кілометрів від міжнародного кордону та 17 кілометрів на південний схід від Льгова), але зазначали, що це невеликі групи, які не намагаються відразу утримати територію.

Російські мілблогери оприлюднили суперечливі заяви щодо українських позицій у Суджі (на північний схід від міста Суми та приблизно за 10 кілометрів від міжнародного кордону). Деякі мілблогери стверджували, що українські сили захопили поселення, а інші мілблогери стверджували, що українські війська захопили лише частину цього міста. Геолокаційні кадри, опубліковані 8 серпня, показують, що українські сили, ймовірно, просунулися в напрямку Руського Поріччя (на північ від Суджі), а російські мілблогери стверджують, що українські сили також просунулися далі на північ від Суджі вздовж траси 38К-024 поблизу Анастасьєвки. Геолокаційні кадри, опубліковані 7 і 8 серпня, показують, як українські війська діють в районі Гончарівки (на захід від Суджі) і на північ від Заолешенки (на північний захід від Суджі), а російський мілблогер стверджував, що українські сили захопили Гончарівку. Геолокаційне фото показує, що українські сили діють у Новоіванівці (10 км на північ від міжнародного кордону та на північний захід від Суджі), а російські мілблогери також стверджують, що українські сили захопили Новоіванівку та Богданівку (на північний захід від Суджі). Російські мілблогери стверджували, що українські сили також просунулися на північний захід від Суджі до Малої Локні та до околиць Черкаського Поріччя; на північний схід від Суджі в районі Кругленького, Мартинівки, Великого Солдатського; і на схід від Суджі біля Мирного, хоча двоє російських мілблогерів спростували заяви про те, що українські сили діють поблизу та в межах Великого Солдатського. Російські мілблогери також стверджували, що російські війська відбили українську атаку поблизу Коренево (на північ від міста Суми та приблизно за 23 кілометри на північ від міжнародного кордону) і що українські війська атакували в районі Снагоста (на південь від Коренево) та поблизу Ольговки (на схід від Коренево).

Російські мілблогери стверджували, що невеликі українські бронетанкові групи просуваються далі в російський тил і обходять російські укріплення, перш ніж вступити в бій з російськими силами, а потім відступити від бойових дій, не намагаючись консолідувати контроль над своїми найдальшими просуваннями. Російські мілблогери відзначили, що поширеність цих бронетехнікових груп призводить до суперечливих повідомлень, оскільки українські сили можуть швидко вступити в бій з російськими силами поблизу населеного пункту, а потім вийти з цього району. Схоже, що українські сили можуть використовувати ці невеликі бронетехнічні групи для проведення штурмів за лінію зіткнення через низьку щільність російського персоналу в прикордонних районах Курської області. Повідомляється, що більші українські підрозділи діють у районах Курської області ближче до міжнародного кордону та, як повідомляється, консолідують і зміцнюють деякі позиції.

Російські мілблогери стверджували, що українські сили успішно застосовують нову та інноваційну тактику та технологічні можливості під час операцій у Курській області. Російські мілблогери надали подробиці про українську тактику та технологічні можливості, які вони вважають інноваційними, але ISW наразі не буде описувати такі подробиці або вказувати на конкретні джерела, щоб зберегти українську оперативну безпеку.

Кремль майже напевно намагатиметься повернути російську територію в Курській області, яку захопили українські війська, і припинити українську активність углиб Росії, оскільки значні українські успіхи в Росії стануть стратегічним ударом по багаторічним зусиллям президента Росії Володимира Путіна зміцнити спадщину стабільності, безпеки та геополітичного відродження імперської Росії. Путін провів 8 серпня віртуальну зустріч з в.о. глави Курської області Олексієм Смирновим щодо операцій України в області та заявив, що «загалом знає ситуацію», але все ж хотів би почути оцінку ситуації Смирновим. Смирнов і Путін не обговорювали російські спроби відбити українські сили та зобразили російський уряд таким, що ефективно працює над забезпеченням безпеки цивільного населення та соціальної та грошової компенсації. Російські мілблогери висловили занепокоєння щодо безпеки російських мирних жителів і неорганізованої евакуації цивільного населення. Путін, ймовірно, вважає, що він повинен відреагувати на передбачувану загрозу цивільному населенню, щоб запевнити російську громадськість, що ситуація під контролем, і уникнути значного внутрішнього невдоволення. 7 серпня Смирнов заявив, що ситуація «перебуває під особистим контролем [Путіна]», прямо пов’язавши з Путіним успіх Росії у відсічі українських військ у Курській області та пом’якшення відповідних цивільних питань, а також прив’язавши відповідальність Путіна за можливу поразку. Раніше Кремль вважав себе здатним швидко реагувати на проукраїнські рейди в Росію, і Кремль, ймовірно, вважає, що значні українські територіальні здобутки в Росії становлять загрозу зусиллям Кремля створити себе як стабільний режим у контролі внутрішньої безпеки в Росії та як ефективного менеджера війни в Україні.

Якщо російські звіти про ситуацію в Курській області є точними і якщо російське військове командування сприймає ситуацію такою ж, як описано російськими джерелами, тоді російське військове командування має низку ймовірних курсів дій (COA), яких воно може дотримуватися, щоб відповісти на українську операцію в Курській області. На даний момент ISW не готов оцінити, яка з цих можливих COA найбільш ймовірна, і можливо, що російське військове командування не може покладатися лише на одну COA для відповіді на українське вторгнення в Курську область. На ухвалення рішення російським військовим командуванням впливатиме його уявлення про чисельність і можливості українських сил у цьому районі, щодо яких ISW не робить жодної оцінки. Наступні сертифікати автентичності наведено не в порядку ймовірності.

  • COA 1:
    Російське військове командування може прийняти рішення про використання наявних солдатів строкової служби, прикордонників Федеральної служби безпеки (ФСБ), Росгвардії та інших нерегулярних сил, які вже розгорнуті в районі міжнародного кордону, щоб відкинути українські сили та захиститися від української операції в Курської області. Російська влада неодноразово запевняла росіян, що призовники не будуть залучатися до бойових дій уздовж лінії фронту в Україні, натомість російське військове командування покладалося на призовників для укомплектування підрозділів, які відповідають за охорону кордону на міжнародному кордоні з Україною. Повідомляється, що наразі в Курській області діють російські солдати строкової служби, прикордонники ФСБ і підрозділи чеченських підрозділів «Ахмат», які діють при Міністерстві оборони (МО). Російський мілблогер 8 серпня заявив, що іррегулярні формування «ДНР», зокрема елементи «Дикой дивізії Донбасу», бригади «П’ятнашка», окремого гвардійського батальйону спеціального призначення «Арбат» і « Загін безпілотників “Нічні вовки” прибув до Курської області. Підрозділи батальйону 217-го полку 98-ї повітряно-десантної дивізії ПДВ Росії, як повідомляється, захищали ділянку кордону в Курській області станом на кінець травня 2024 року, що свідчить про те, що в цьому районі можуть бути відносно більш боєздатні сили, але більшість російських звітів вказує на те, що більшість російських сил, які діють у Курській області, є елементами менш боєздатних підрозділів. Російське військове командування може продовжити розгляд цієї угоди, якщо оцінить, що сили нижчої якості, які, ймовірно, будуть гірше оснащені, можуть ефективно зупинити українські сили, які, як повідомляється, успішно застосовують інноваційну тактику та технологічні можливості. Усі ці сили діють у зоні відповідальності (ОР) Північного угруповання військ Росії, але незрозуміло, наскільки Північне угруповання має повноваження щодо забезпечення безпеки кордонів цих елементів.
  • COA 2:
    Російське військове командування може прийняти рішення про використання існуючого Північного угруповання військ, розгорнутого вздовж російсько-українського кордону, для реагування на українську операцію в Курській області. Повідомляється, що станом на початок травня 2024 року російське Північне угруповання військ мало приблизно 35 000 військовослужбовців у районі кордону в Курській, Брянській та Бєлгородській областях і, як повідомляється, мало намір створити у цьому районі угруповання чисельністю від 50 000 до 75 000 осіб. Північне угруповання сил, імовірно, почало наступальну операцію на півночі Харківської області до того, як досягло запланованої кінцевої чисельності, і відтоді зазнало значних втрат, які, ймовірно, стримували зусилля росіян розбудувати угруповання. Повідомляється, що наприкінці травня та на початку червня 2024 року російське військове командування перекинуло невизначену кількість сил у міжнародний прикордонний район поблизу Харківської області, але було незрозуміло, чи планує російське військове командування негайно залучити ці передислоковані сили до бойових дій чи використовувати їх для посилення Північне угруповання військ, щоб наблизити його до запланованої кінцевої чисельності. Український військовий оглядач Костянтин Машовець 8 серпня заявив, що російське військове командування почало передислокацію сил, ймовірно, 18-ї мотострілецької дивізії (11-й армійський корпус (АК) Ленінградського військового округу (ЛВО)) і 128-ї мотострілецької бригади (44-й АК ЛВО) зі складу Бєлгородського угруповання Північного угруповання військ, яке діяло на Вовчанському напрямку на північний схід від м. Харків, до угруповання, що обороняє міжнародний кордон в Курській області. Начальник російського Генерального штабу генерал армії Валерій Герасимов 7 серпня спробував зобразити Північне угруповання військ (а також ФСБ) як ефективну оборонну силу, стверджуючи, що ці сили зупинили просування України в Курській області та завдали значної шкоди з сисельними жертвами. З початку травня 2024 року Північне угруповання військ не змогло досягти навіть своїх обмежених тактичних цілей на півночі Харківської області, тому його здатність проводити ефективні оборонні операції та значні контратаки залишається незрозумілою. Передислокація значних елементів Північного угруповання сил для зосередження на відкиданні українських сил у Курській області, ймовірно, ще більше розтягне ці елементи та створить уразливість російської оборони в інших місцях уздовж кордону. Російське військове командування також може спробувати продовжити цей план, якщо вважатиме, що наступальні операції Північного угруповання військ на півночі Харківської області є менш пріоритетними, ніж оборонні операції в Курській області.
  • COA 3:
    російське військове командування може передислокувати оперативні резерви, накопичені для запланованих наступальних зусиль на літо 2024 року, та/або відносно краще забезпечені та боєздатніші фронтові підрозділи в Курську область з інших місць на театрі військових дій (ТВД). Російське військове командування може оцінити, що йому потрібно буде розгорнути російські підрозділи в Курській області, які мають більше досвіду ведення бойових дій в Україні, більшу чисельність, більше обладнання, більш ефективні можливості вогню та удару, а також більш передові технології та тактику, ніж нинішні російські елементи, розгорнуті вздовж кордону. Північне угруповання сил теоретично могло б забезпечити ці сили, але російське військове командування може визначити, що угруповання не має достатньої живої сили та матеріальних засобів для підтримки поточних наступальних операцій Росії на північ і північний схід від міста Харкова, а також бере участь у широкомасштабних оборонних зусиллях в Курській області. Російські війська поступово створювали оперативні резерви напередодні наступальних зусиль, запланованих на літо 2024 року, і наразі покладаються на ці резерви для підтримки постійного темпу наступу по всій східній і північно-східній Україні. Російські сили все ще зберігають значні оперативні резерви і можуть вирішити використати ці резерви для широкомасштабної оборонної операції в Курській області. Російське військове командування може визначити, що ці оперативні резерви є критично важливими для поточних російських наступальних операцій, однак, особливо резерви, призначені для підтримки більш високого темпу наступу, який російські війська намагаються підтримувати на більшій частині лінії фронту в Донецькій області. Російське військове командування може визначити, що збереження поточного темпу наступу Росії на окремих ділянках фронту є більш пріоритетним, ніж підтримання наступальних операцій на інших ділянках, і може вирішити зберегти існуючі оперативні резерви, призначені для пріоритетних ділянок фронту, і натомість передислокувати передові підрозділи з менш пріоритетних ділянок до Курської області. Російський мілблогер стверджував, що російські війська вже передислокують елементи оперативного резерву 20-ї загальновійськової армії (МОВО), який має кілька підрозділів, спрямованих на наступальні дії на північний захід і захід від Кремінної, і невизначений російський спецназ (підрозділи російського Генерального штабу [ГРУ]) в райони на південний захід від міста Курськ, хоча ISW не спостерігав більш широких повідомлень або підтвердження цієї заяви.
  • COA 4:
    російське військове командування може прагнути зберегти сили, які воно наразі приділило Курській області, але могло б передислокувати значну кількість авіації та ударних підрозділів у цей район, намагаючись покращити здатність Росії повернути територію. Російська авіація в даний час здійснює звичайні бойові вильоти для ударів по передових і тилових українських позиціях по всій лінії фронту, і російське військове командування може спробувати задіяти наявні авіаційні засоби, якщо визначить, що нинішні сили в Курській області не пристосовані для повернення території, маючи на меті уникнути перерозподіл з інших місць у ТВД. Російське військове командування може передбачити, що масштабні операції вертольотів і літаків у повітряному просторі над Курською областю дозволять російським силам притупити український маневр і не дозволять українським силам надійно закріпити позиції, і таким чином дозволять нинішнім російським силам, дислокованим у цьому районі, ефективніше вести контратаки та оборонні дії. Однак незрозуміло, чи зможуть нинішні російські сили, дислоковані в Курській області, використати наслідки широкомасштабних операцій російської авіації над Курською областю. Також незрозуміло, чи завадить широкомасштабна авіаційна операція над Курською областю здатності Росії регулярно використовувати тактичну авіацію для ударів плануючими бомбами по всій лінії фронту. Російські джерела вказали, що українські сили в Курській області, включно з «мобільними групами», які діють далі на російську територію, мають значні можливості протиповітряної оборони, які, ймовірно, ускладнять проведення широкомасштабних операцій російської авіації в цьому районі. Російський мілблогер стверджував, що українські війська використовують вертольоти в деяких районах Курської області, що свідчить про те, що нинішній російський ППО в цьому районі може бути незначним і може сприяти навіть обмеженим операціям української авіації, що ще більше ускладнить здатність російських військ розмістити авіацію в масштабах над Курською областю. ISW поки що не спостерігала підтвердження повідомлених про українські можливості ППО та російської ППО в Курській області. Російські війська також могли б розгорнути наземні ударні засоби в районах і поблизу Курської області, щоб стримати просування України та перешкодити українській консолідації на позиціях у Росії, але російські війська загалом виявилися нездатними використовувати ударні можливості більшої дальності для створення умов для типу наземного маневру, необхідного для швидкого повернення території в Курській області.
  • Відсутність узгодженої російської відповіді на українське вторгнення до Курської області та повідомлена швидкість українського просування вказують на те, що українські сили змогли досягти оперативної несподіванки вздовж кордону з Росією. І російські, і українські сили намагалися досягти оперативної раптовості за останні півтора роки боїв через частково прозоре поле бою в Україні. Здатність України досягти оперативної несподіванки підкреслює, що широка візуальна та сенсорна прозорість, яку встановили обидві сторони, однак не перетворюється на повністю прозоре поле бою, і що воюючі сторони в Україні можуть використовувати двозначність щодо оперативних намірів для досягнення оперативної несподіванки. Один російський мілблогер розкритикував російське військове командування за те, що воно не спостерігало та не реагувало на українські сили, які нібито скупчуються на кордоні поблизу Курської області. Відомий пов’язаний із Кремлем російський мілблогер стверджував, що російські війська постійно попереджали російське верховне командування про скупчення українських сил уздовж кордону біля Курської області, але російське командування не змогло належним чином підготуватися до потенційних українських наступальних операцій. Українські сили успішно приховали б свої оперативні наміри, щоб досягти оперативної раптовості, якби твердження мілблогера про те, що російські сили спостерігали нарощування українських сил у прикордонних районах, були точними. Раніше ISW оцінювало, що російські війська не змогли засвоїти уроки про труднощі механізованого маневру на передбачуваному прозорому полі бою в Україні. Однак, схоже, Україна навчається та адаптується до цього аспекту поля бою, враховуючи її здатність досягти очевидної оперативної несподіванки в цьому випадку.

    Українські офіційні особи поки не прокоментували поточну операцію України в Курській області. Президент України Володимир Зеленський 8 серпня заявив, що Росія «принесла війну в Україну» і має «відчути, що вона зробила» у відповідь. Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк визнав триваючі «події» в Курській області та зазначив, що у ситуації винна Росія, а неназваний радник Зеленського також визнав триваючу українську військову операцію в Курській області під час інтерв’ю Washington Post 8 серпня.

    Американські офіційні особи зазначили, що триваюча операція України в Курській області не є порушенням обмежень США на здатність України завдавати ударів по військових цілях у прикордонних районах Росії. Прес-секретар Пентагону Сабріна Сінгх під час прес-брифінгу 8 серпня заявила, що операція України в Курській області відповідає політиці США і що США підтримують право України захищатися від атак через міжнародний кордон. Прес-секретар Білого дому Карін Жан-П’єр і речник Держдепартаменту Метью Міллер 7 серпня також відзначили підтримку адміністрацією Байдена «здорового глузду» та оборонних дій України. Неназвані «офіційні особи США та України» повідомили CNN, що українські сили сподіваються порушити та деморалізувати російські сили та частково відвернути російські сили від прифронтових районів на сході України.

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    2 × 2 =