Українська сухопутна операція у курської області росії станом на 11 серпня 2024 року - ISW

Операція України в Курській області дозволила українським військам принаймні тимчасово захопити ініціативу на полі бою на одній ділянці лінії фронту та кинути конкуренцію ініціативі Росії на театрі військових дій (ТВД).

Американський Інститут вивчення війни (ISW) опублікував черговий аналіз сухопутної операції Сил оборони України на території путінської росії.

Володіння Росією ініціативою на ТВД з листопада 2023 року дозволило Росії визначати місце, час, масштаб і вимоги до бойових дій в Україні та змусило Україну витрачати матеріальні засоби та живу силу для проведення реактивних оборонних операцій. Проте українська операція в Курській області змусила Кремль і російське військове командування відреагувати і передислокувати сили і засоби на ділянку, де українські війська завдали ударів. Проте російські війська не вели активних дій у Курській області. Росія використовує свою ініціативу на ТВД, щоб чинити тиск на Україну та намагатися перешкодити українським силам накопичувати живу силу та техніку для майбутніх контрнаступальних операцій, водночас визначаючи темп бойових дій, який би дозволив російським військам підтримувати послідовні поточні наступальні операції. Президент Росії Володимир Путін і російське військове командування, ймовірно, неправильно оцінили, що Україні бракує спроможності протистояти ініціативі, а здатність України досягти оперативної несподіванки та оскаржити ініціативу на ТВД кидає виклик оперативним і стратегічним припущенням, які лежать в основі поточних російських наступальних зусиль в Україні.

Українська операція в Курській області та подальші можливі українські вторгнення через кордон змушують Кремль і російське військове командування прийняти рішення про те, чи розглядати міжнародний кордон протяжністю тисячу кілометрів із північно-східною Україною як законну лінію фронту, яку Росія повинна захищати замість бездіяльної зони ТВД, як вони поводилися з нею з осені 2022 року. Відповідь Москви може вимагати від російського військового командування розглянути потреби в живій силі та техніці для захисту міжнародного кордону як частину плану кампанії на всьому театрі, і тому може накласти тривалі строкові обмеження оперативного планування, з якими Росія раніше не стикалася. Російське військове командування по суті розглядало міжнародний кордон із північно-східною Україною як сплячий фронт на театрі військових дій після відходу Росії з Київської, Чернігівської, Сумської областей навесні 2022 року та звільнення Україною значної території в Харківській області восени 2022 року. І українські сили проводили звичайні диверсійно-розвідувальні дії, вогонь з непрямого наведення та транскордонні удари вздовж кордону з осені 2022 року, але жодна з цих регулярних дій не викликала ширшого оперативного занепокоєння Росії щодо захисту російської території в цьому районі. Росія намагалася використати загрозу транскордонних вторгнень, щоб стягнути та закріпити українські сили вздовж кордону, зосередивши тилові елементи в прикордонній зоні, але українське зосередження в цьому районі, схоже, не викликало такої відповіді серед російських військ. [російському командуванню доповідали про скупчення українських сил біля міжнародного кордону в районі Курської області, але воно не вжило відповідних заходів, ймовірно, сподіваючись, що український Генштаб не наважиться спрямовувати свої війська на суверенну територію Росії, все ще вважаючи, що Захід не вважає, що Захід давав Україні дозвіл проводити сухопутні операції із застосуванням його озброєнь на території РФ, – ZpTown]. Російські військові активували частину цієї «сплячої лінії фронту», коли на початку травня 2024 року розпочали наступальну операцію на півночі Харківської області — спробу Росії розширити лінію фронту далі на північний схід України, щоб стягнути й закріпити українські сили вздовж кордону в надії послабити загальної лінії українського фронту в сукупності.

Попередні помітні вторгнення в Росію не змінили уявлення Кремля про міжнародний кордон, але українська операція в Курській області змусить Кремль прийняти рішення. З осені 2022 року всі російські проукраїнські сили здійснили кілька транскордонних рейдів на територію Росії, але тоді Кремль і російське військове командування протистояли закликам передислокувати сили для захисту кордону. Російський президент Володимир Путін тоді оцінив, що ці обмежені рейди не становлять середньострокової та довготермінової загрози території Росії і що передислокація до міжнародного кордону була б менш ефективним розподілом ресурсів, які в іншому випадку могли б підтримувати широкомасштабні оборонні та наступальні операції в Україні. Однак нинішнє українське вторгнення створює значні загрози російським військовим операціям в Україні та стабільності режиму Путіна та вимагає відповіді. Українська операція в Курській області, ймовірно, розширить міркування Кремля щодо того, які види українських операцій можливі вздовж кордону. Тривале ставлення Росії до міжнародного кордону як до бездіяльної лінії фронту є стратегічним провалом уяви.

Ставлення Росії до міжнародної прикордонної зони як до бездіяльного фронту дало Росії більше гнучкості для накопичення та залучення живої сили та матеріальних засобів для військових операцій в Україні. Росія витратила значні ресурси на будівництво укріплень вздовж міжнародної прикордонної зони, але не виділила живої сили та техніки для значного укомплектування та захисту цих укріплень. Мало укомплектованих та обладнаних прикордонних укріплень виявилося недостатньо, щоб запобігти українським досягненням на початку українського вторгнення в Курську область, і російське військове командування, ймовірно, прийде до висновку, що для ефективного посилення укріплених позицій на міжнародному кордоні знадобляться подальші зобов’язання щодо живої сили та техніки запобігти можливим майбутнім українським вторгненням через кордон і стримати більш масштабні українські вторгнення в довгостроковій перспективі. Цей висновок звужує гнучкість, якою Росія користувалася у залученні живої сили та матеріальних засобів для своїх поточних наступальних зусиль в Україні, і російському військовому командуванню доведеться враховувати вимоги до оборони кордону, визначаючи, які ресурси воно може виділити для майбутнього широкомасштабного наступу та оборонних зусиль в Україні.

Геолокаційні кадри та російські та українські репортажі від 10 і 11 серпня свідчать про те, що українські сили просунулися на захід і північний захід у Курській області, хоча російські джерела переважно стверджували, що російські сили стабілізували ситуацію. Російські мілблогери стверджували, що українська наступальна активність у Курській області зменшилася, а суттєвих змін на лінії фронту не відбулося. Російські джерела стверджували, що українські сили просунулися до Снагості (на південь від Коренево). Геолокаційні кадри, опубліковані 11 серпня, свідчать про те, що українські сили нещодавно діяли на південний схід від Коренево. Додаткові геолокаційні кадри, опубліковані 11 серпня, вказують на те, що українські сили нещодавно просунулися поблизу Крем’яного (на схід від Коренево). Один російський мілблогер стверджував, що українські сили захопили Ольговку (на схід від Кореневого та на захід від Крем’яного), тоді як інші російські мілблогери стверджували, що українські війська просунулися лише в районі Ольговки та Крем’яного. Геолокаційні кадри, опубліковані 11 серпня, показують, що українські війська нещодавно просунулися на півдні Черкаського Поріччя (на північ від Суджі). Інші геолокаційні кадри, опубліковані 11 серпня, вказують на те, що українські сили нещодавно діяли на захід від Малої Локні (на північний захід від Суджі). Російські та українські джерела надали суперечливі заяви щодо статусу Мартинівки (на північний схід від Суджі). Деякі російські мілблогери стверджували, що російські війська відбили спроби України відбити поселення, а інші російські джерела та український військовий оглядач Костянтин Машовець стверджували, що українські війська повернулися та захопили Мартинівку. Російські джерела стверджували, що українські сили присутні в західній Суджі та західніше Суджі в Гончарівці та Заолешенці, але центральна та східна Суджа є «сірими зонами». Геолокаційні кадри, опубліковані 10 та 11 серпня, вказують на те, що українські сили нещодавно діяли біля Заолешенки, на південний схід від Гончарівки і на південний захід від Гоголівки (на південний захід від Суджі). Відомий російський мілблогер стверджував, що є непідтверджена інформація про те, що українські війська діють поблизу Борків і Спального (обидва на південний схід від Суджі). Додаткові геолокаційні кадри, опубліковані 11 серпня, показують, що українські сили нещодавно діяли в районі Гуево (на південь від Суджі).

Поспішно зібране та розрізнене угруповання російських сил, яке відповідає на українське вторгнення в Курську область, складається з російських підрозділів, чисельність яких, ймовірно, нижча за їх доктринальний кінцевий склад, і погано підготовлені для створення структур спільного командування та управління (C2), необхідних для координації операцій. Український військовий оглядач Костянтин Машовець 11 серпня повідомив, що російські сили наразі передислокували приблизно 10-11 батальйонів з іншого боку ТВД до Курської області, але припустив, що чисельність цих підрозділів батальйонів нижча від запланованої кінцевої чисельності, що, ймовірно, ще більше посилює дезорганізацію російської відповіді. Машовець повідомив, що для оборони в Курській області перекинуто російські війська: посилений мотострілецький батальйон 138-ї ОМСБр (6-а загальновійськова армія (ЗВА) Ленінградського військового округу (ЛВО)) і до трьох батальйонів 128-ї ОМСБр та 72-а мотострілецька дивізія (обидві 44-го армійського корпусу [АК], ЛВО) зі складу Північного угруповання військ на півночі Харківської області; один мотострілецький батальйон 272-го мотострілецького полку (47-а танкова дивізія 1-ї гвардійської танкової армії (ГТА) Московського військового округу (МВО)) з Куп’янського напрямку; до двох десантно-штурмових батальйонів 217-го полку ПДВ (98-ї дивізії ПДВ) з Курської області; підрозділи невизначеного ешелону 104-ї дивізії ПДВ з Херсонської області; один батальйон, ймовірно, 810-ї окремої бригади морської піхоти ЧФ з херсонського напрямку, який, за оцінкою Машовця, швидше за все відноситься до 155-ї окремої морської піхотної бригади ЧФ з півночі Харківської області; та додаткові батальйони 38-ї та 64-ї мотострілецьких бригад (обидва 35-ї ОМС ЗВО), ймовірно, із запорізького напрямку. Повідомлення Машовця багато в чому узгоджуються з повідомленнями іншого українського джерела від 9 серпня та суперечать поширеним заявам російських мілблогерів від 10 і 11 серпня про те, що підрозділи 810-ї окремої бригади морської піхоти ведуть бої поблизу Суджі та Мартинівки.

Передислокація Росією батальйонів і підрозділів нижчого рівня, а не повних бригад і полків для оборони в Курській області, ймовірно, сприяє тому, що російським силам важко швидко встановити ефективний контроль C2 у цьому районі. Українська розвідувальна організація з відкритим джерелом Frontelligence Insight повідомила, що як російські, так і українські сили передислокуватимуть батальйони через лінію фронту і що ці батальйони часто перебувають у силі підсилених рот через брак живої сили та техніки, включаючи новостворені підрозділи, які не повністю укомплектовані. Frontelligence Insight зазначає, що підрозділи безпілотників часто розгортаються окремо від своїх батьківських підрозділів через їхню більшу мобільність і бойову ефективність, і тому спостереження за діяльністю безпілотників у будь-якій певній зоні театру не обов’язково означає, що головний підрозділ елемента безпілотника працює поблизу. Дезорганізований характер регулярних російських батальйонів у поєднанні з рішенням Росії доручити оборону Курської області Федеральній службі безпеки Росії (ФСБ), а не Міністерству оборони Росії (МО), а також інтеграція призовників, персоналу ФСБ, елементів Росгвардії в бою перешкоджатимуть зусиллям Росії створити ефективний C2. Машовець оцінив, що російські сили, ймовірно, намагаються виграти час для подальшої, більш комплексної передислокації сил для оборони в Курській області та зосередження на мінімізації українських наступальних зусиль, а не на створенні спільної структури C2. Відомий російський мілблогер, нагороджений Кремлем, стверджував, що російські війська в Курській області насилу спілкуються один з одним і часто не знають підрозділів, які діють на їхніх флангах, через швидке передислокування російських підрозділів із різних угруповань сил, що зрештою підриває цілісність російських оборонних ліній.

Плутанина щодо статусу російських військовозобов’язаних, які воюють у Курській області, є наслідком неефективності C2 і, ймовірно, продовжуватиме напружувати російські структури C2, щоб реагувати на Курську операцію. Російське опозиційне видання «Верстка» повідомило, що військовозобов’язані, які проходили службу в районі кордону Курської області на початку української операції, не отримували наказів до початку операції і не змогли виконати наказ про відступ через український мінометний вогонь. Верстка оцінила, що російські війська, ймовірно, намагаються зібрати призовників у Курській області, щоб повернути їх у свої частини, і зазначила, що одне джерело заявило, що 6 серпня в області було близько 100 призовників і що призовники можуть перебувати до 15 позицій біля Суджі. Російське опозиційне видання «Агентство новостей» повідомило з посиланням на джерело в російській організації правової допомоги та матір двох російських призовників, що російські війська оголошують призовників, які воюють у Курській області, частиною бойових частин, щоб не дозволити передати їх в тилові райони. Поганий зв’язок між підрозділами вказує на те, що російським силам, ймовірно, буде важко взаємодіяти з підрозділами, які складаються із призовників, не притискаючи їх до звичайних російських підрозділів, які дислокуються в Україні і які зараз воюють у районі Курська. Однак деякі російські мілблогери стверджували, що російські війська відкликають призовників з передової. Якщо призовники залишаться брати участь у бойових діях у Курській області, це може загрожувати політичною кризою, і Кремлю може знадобитися пояснити причинно-наслідкові зв’язки російському суспільству, як нещодавно оцінив ISW.

Російські офіційні особи визнали, що українські мобільні групи просунулися на 25 кілометрів у Бєловський район Курської області в ніч на 11 серпня, але немає жодних ознак того, що ці групи залишаються в цьому районі або що українські сили діють за межами кордону Бєловського району. 11 серпня Міноборони Росії заявило, що російські війська відбили спробу українського “прориву” в Бєловському районі, а російська авіація знищила українську техніку поблизу Озерок (приблизно за 8 кілометрів від кордону з Сумською областю та за 13 кілометрів на південний захід від Білої) та Іванівський (приблизно 25 кілометрів від кордону з Сумською областю та три кілометри на схід від Білої). Виконуючий обов’язки губернатора Курської області Олексій Смирнов заявив, що російські війська стабілізували ситуацію після того, як українські диверсійно-розвідувальні групи увійшли в Бєловський район, і що бойові дії в цьому районі не ведуться. Кілька російських мілблогерів стверджували, що українські війська зі значною кількістю техніки та бронетехніки ввечері 10 серпня перетнули кордон із Сумською областю в районі Кучерівки та Гоптарівки та стрімко просунулися до Білої та околиць. Російські мілблогери описали цю подію як український прорив і стверджували, що українські війська швидко захопили тактично важливу територію, хоча наступні російські заяви свідчать про те, що українські групи не намагалися захопити територію і що окремі російські джерела спочатку перебільшували розмір українських груп. Російські мілблогери стверджували, що ввечері 10 серпня тривають бої поблизу Міляївки та Гоптарівки (в радіусі чотирьох кілометрів від кордону з Сумською областю), але ще не повідомляли про бої в цьому районі 11 серпня.

Повідомлення про стрімкі українські маневри в Бєловському районі свідчать про те, що російські сили вздовж міжнародного кордону залишаються погано готовими відповісти на подальші українські вторгнення через кордон. Окремі українські мобільні групи досягли швидких успіхів і, схоже, не намагалися утримати територію в перші дні вторгнення України в Курську область. Тривала неспроможність російських військових запобігти швидким українським маневрам після оперативної несподіванки, яку українські сили досягли на початку операції в Курській області, вказує на те, що вздовж міжнародного кордону з Україною існують тривалі вразливі місця Росії, якими можна скористатися. Кремль і російське військове командування наразі, схоже, зосереджують передислокацію для стабілізації безпосередньої лінії фронту поблизу Коренево та Суджі, а зміцнення позицій в інших прикордонних районах Курської області та інших місцях уздовж міжнародного кордону виглядає менш пріоритетним. Погано укомплектовані російські позиції вздовж кордону частково сприяли початковим швидким завоюванням України в Курській області, а значні ділянки кордону в Брянській і Курській областях, а також частини Бєлгородської області, ймовірно, мало укомплектовані. Постійні проблеми з російським C2 в Курській області також ще більше ускладнять здатність Росії запобігти швидким українським маневрам і швидко реагувати на будь-які інші можливі українські вторгнення через кордон. Поганий російський зв’язок, нечіткий розподіл обов’язків і недостатня координація розвідки та вогню між російськими підрозділами вздовж кордону, ймовірно, створять прогалини, якими зможуть скористатися високоманеврені українські групи.

Читайте також:
Площа звільненої території Курської області збільшилася до 720 кв. километрів

11 серпня російські джерела стверджували, що невеликі українські групи здійснили невдалі обмежені вторгнення через кордон у західну xfcnbye Бєлгородської області. Російські мілблогери стверджували, що українські механізовані групи чисельністю в загін безуспішно намагалися перетнути кордон поблизу Безименного (дев’ять кілометрів на південь від Грайворона) і опублікували кадри, на яких нібито показано, як російські війська завдають ударів по українській техніці в цьому районі. Деякі російські мілблогери стверджували, що українські сили проводили аналогічні невдалі транскордонні штурми біля Колотиловки (13 кілометрів на захід від Красної Яруги), хоча більшість російських джерел заперечували ці заяви. ISW ще не виявив геолокаційних доказів того, що українські сили діють у Бєлгородській області.

Президент України Володимир Зеленський 10 серпня вперше офіційно визнав українське транскордонне вторгнення в Курську область. Зеленський заявив, що отримав доповіді Головнокомандувача України генерал-полковника Олександра Сирського про ситуацію на передовій і зусилля українських військ перенести путінську війну на територію Росії. Повідомляється, що високопоставлений український чиновник повідомив Agence-France-Presse (AFP) у статті, опублікованій 11 серпня, що «тисячі» українських солдатів беруть участь у вторгненні України в Курську область. Раніше начальник Генштабу Росії генерал армії Валерій Герасимов 7 серпня заявив, що в Курській області атакували близько 1000 українських військових, але він же потім заявив, что вбито більш ніж 1000 українських військових у Курської області.

Повідомляється, що високопосадовець українського оборонного відомства заявив, що російські війська дещо зменшили інтенсивність нападів на сході України, але в іншому ситуація залишається майже незмінною на тлі української операції в Курській області, що узгоджується зі спостереженнями ISW щодо темпів російського наступу на ТВД. Український чиновник сказав AFP, що російські сили продовжують чинити тиск на українські сили на сході України і що російське військове командування не відкликало війська зі сходу України. Російські війська зберегли свій темп наступальних дій, зокрема на території Донецької області, з початку української операції в Курській області та зберігають такі темпи просування на Покровському напрямку. Російські сили також продовжують значні механізовані штурми на південний захід від міста Донецьк.

Раніше:
Огляд подій на транскордонній українській сухопутній операції в Курській області Росії, яки мали місце 10 серпня: ISW

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

sixteen + six =