Бої в Курській області продовжуються, українські сили продовжують займати нові території. Путін, зібравши для її звільнення сили ФСБ, міноборони та армійські підрозділи, намагається налагодити їхню ефективну взаємодію.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) опублікував огляд подій навколо української сухопутної військової операції в Курській області Росії.
Президент України Володимир Зеленський та інші високопоставлені українські посадовці повідомили про триваюче українське вторгнення в Курську область і окреслили кілька українських цілей операцій у цьому районі. 3 серпня Зеленський заявив, що українські сили «контролюють» 74 населені пункти Курської області. Незрозуміло, чи мав на увазі Зеленський, що українські сили діють у 74 населених пунктах, чи він мав на увазі інший тип географічних адміністративних одиниць. ISW спостерігала за заявами та геолокаційними відеоматеріалами, які вказують на те, що станом на 13 серпня українські сили діють приблизно в 41 населеному пункті Курської області або поблизу них, хоча в цьому районі є багато надзвичайно малих населених пунктів і місцевостей, які ISW не включив до цього підрахунку. Зеленський також заявив, що українські війська продовжують наступати в Курській області та збільшувати «обмінний фонд» України, ймовірно, маючи на увазі російських військових, узятих у полон. Зеленський заявив, що російські війська з 1 червня завдали майже 2100 артилерійських ударів з Курської області по Сумській області, а операції України в Курській області спрямовані на захист кордонів України від російських військових. 13 серпня речник МЗС України Георгій Тихий заявив, що Україна не зацікавлена в захопленні території Курської області. Тихий заявив, що Україна має захиститися від ударів Росії та відтіснити російські війська від прикордонних районів Росії, які Росія використовує для ударів по Україні. Тихий також зазначив, що українські операції в Курській області не дозволяють російським військовим перекидати додаткові військові частини в Донецьку область і ускладнюють матеріально-технічне забезпечення російських військ.
Тихий підкреслив, що Україна не порушує міжнародне право і має право захищатися від російської агресії, і офіційні особи США повторили подібну думку 12 і 13 серпня. Про це заявили 12 і 13 серпня речник США з питань національної безпеки Джон Кірбі та заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател у відповідь на запитання про реакцію Росії на українські операції в Курській області. Росія веде загарбницьку війну проти України і швидким вирішенням питання українського вторгнення в Росію буде вихід російських військ з України.
Російські мілблогери заявили, що українські війська продовжують просуватися в Курській області на тлі спроб Росії стабілізувати лінію фронту в цьому районі. Вони стверджували, що російські війська не повністю стабілізували ситуацію в Курській області, незважаючи на триваючі зусилля зі стабілізації лінії фронту та відбиття українських атак.
Російський мілблогер стверджував, що українські сили просунулися в полях на північ від Снагості (на південь від Коренового), а геолокаційні кадри, опубліковані 13 серпня, показують, що українські сили нещодавно просунулися на північний схід від Коренового. Міністерство оборони Росії (МО) та інші російські джерела стверджували, що російські війська відбили українські атаки поблизу Загального Колодеза (на північний схід від Кореневого та 30 кілометрів від міжнародного кордону) та Олексіївського (на північний захід від Коренового та 27 км від міжнародного кордону), а також геолокували кадри, опубліковані 13 серпня, показують, що українські війська просувалися на північний схід від Олексіївського. Російські мілблогери стверджували, що українські сили продовжують атакувати Коронево і Толпіно (на північ від Коронево). Російські мілблогери також стверджували, що українські сили захопили Погребки (на північ від Суджі та 17 км від міжнародного кордону). Російський мілблогер стверджував, що українські сили намагалися закріпитися біля Великого Солдатського (на північний схід від Суджі та за 27 км від міжнародного кордону). Опубліковані 12 серпня кадри з геолокацією показують, як українські сили діють на сході Плехова (на південь від Суджі), а російські мілблогери стверджували, що станом на вечір 12 серпня в цьому населеному пункті тривали бої, хоча пізніше мілблогер заявив, що російські війська відбили українські сили з поселення 13 серпня. Геолокаційні кадри, опубліковані 12 серпня, показують, що українські війська просунулися на схід від Гірі (на південний захід від Суджі), хоча ISW не може наразі підтвердити українську присутність у Гірі. Однак російські мілблогери стверджували, що російські сили відбили українську атаку в Гірі. Геолокаційні кадри, опубліковані 12 і 13 серпня, показують, що українські сили добре діють у межах заявленого максималістами обмеження просування України, вказують на те, що українські сили продовжують діяти ближче до міжнародного кордону в Курській області та в межах Суджі. 13 серпня російські мілблогери заявили, що російські війська продовжували відбивати спроби українців перетнути пункт пропуску «Колотиловка» Бєлгородської області (на міжнародному кордоні на південний схід від Суджі та на північний захід від міста Бєлгород).
Російське військове командування може стягувати окремі елементи російських нерегулярних підрозділів з Донецької області для боротьби з українським вторгненням у Курську область. Російські джерела станом на 12 і 13 серпня стверджували, що підрозділи російської бригади «П’ятнашка», батальйон «Сармат» і російські добровольчі підрозділи нещодавно перекинулися в Курську область. Нещодавно ISW спостерігав за твердженнями про те, що підрозділи батальйону «Сармат» та інші підрозділи бригади «П’ятнашка» та російського добровольчого корпусу діють на напрямках Часів Яр, Торецьк і Покровськ Донецької області. Раніше російські мілблогери заявляли, що підрозділи “дивізії Дикого Донбасу”, бригади “П’ятнашка”, окремого гвардійського батальйону спеціального призначення “Арбат” і загону безпілотників “Нічні вовки” відповіли на вторгнення і швидко передислокувалися в Курську область. ISW раніше спостерігали ці підрозділи, які нібито діяли по всій Донецькій області. Нерегулярні батальйони, такі як батальйон «Сармат», майже ніколи не бувають повністю укомплектовані відповідно до доктринальної кінцевої чисельності, і навіть якщо розгорнуті в повному складі, все ще переважно складаються з відносно невеликих підрозділів. Частина цих іррегулярних підрозділів, ймовірно, залишиться на напрямках Часів Яр, Торецьк і Покровськ, оскільки це, за оцінкою російських військових, пріоритетні ділянки лінії фронту в Україні, і Кремль і російське військове командування навряд чи витягнуть цілі підрозділи, які активно беруть участь у бойових діях, з цих пріоритетних секторів для вирішення проблеми українського вторгнення в Курську область.
Російське військове командування також могло передислокувати підрозділи, які раніше були призначені для заміни або підсилення підрозділів на передовій, з тилових районів Донецької області до Курської області, і така передислокація з часом могла б вплинути на темпи наступальних операцій РФ на пріоритетних напрямках російської армії. ISW, ймовірно, не побачить підтвердження такого передислокації у відкритому доступі та не готовий надавати оцінки щодо темпів російських операцій у цих секторах на даний момент. Відомий російський мілблогер і колишній інструктор «Шторму-Z» 9 серпня заявив, що російське військове командування передислокує оперативні резерви з Харківського напрямку та інших невизначених напрямків, де російські сили досягли «обмежених успіхів» за останні місяці. Російське військове командування могло передислокувати невизначені підрозділи, які раніше були призначені для заміни або підсилення передових російських підрозділів з тилових районів Часівярського, Торецького чи Ппокровського напрямків, що могло вплинути на здатність Росії підтримувати темп своїх наступальних дій у захід Донецької області в середньостроковій перспективі. Малоймовірно, що такі передислокації негайно вплинуть на темп російських наступальних операцій, проте останні повідомлення про те, що російські війська намагаються просуватися далі в напрямках Часів Яр, Торецьк і Покровськ, навряд чи вказують на такі передислокації. Нерідкі випадки, коли російські наступальні операції зупиняються на одному секторі, перш ніж посилюватися на іншому, оскільки російським військам історично важко проводити одночасні великомасштабні наступальні операції та вони схильні проводити наступальні операції «імпульсно» на різних ділянках фронту. Можливо, російські війська перебувають у короткому затишші, перш ніж поновити наступальні операції в одному з цих трьох секторів, і, ймовірно, знадобиться кілька тижнів, щоб побачити будь-який можливий вплив такої передислокації на російські операції в Донецькій області. Російська влада, ймовірно, залишатиметься вкрай неприйнятною до відведення російських військових підрозділів, які беруть участь у бойових діях, із напрямків Часів Яр, Торецьк чи Покровськ і, ймовірно, продовжить розгортати обмежену кількість нерегулярних сил у Курській області через побоювання щодо подальшого уповільнення темпів російських операцій у ці пріоритетні напрямки.
Проте російська влада, здається, значною мірою покладається на російських призовників, а також елементи деяких регулярних і нерегулярних військових підрозділів, виведених з менш критичних ділянок лінії фронту, щоб протистояти триваючому українському вторгненню. Російські мілблогери стверджували, що прикордонники Федеральної служби безпеки Росії [ФСБ], російські солдати строкової служби та резерву, а також підрозділи чеченського спецназу «Ахмат» відповіли на українське вторгнення 6 і 7 серпня, а сили чеченського спецназу «Ахмат», включаючи елементи батальйону «Аїда» продовжували бойові дії з українськими силами в Курській області. Елементи чеченського спецназу «Ахмат» також діють по всій лінії фронту в Україні, зокрема в Харківській, Луганській та Донецькій областях. Повідомляється, що підрозділи російської 810-ї морської піхотної бригади (Чорноморський флот) і два невизначених повітряно-десантних батальйони ПДВ також передислокувалися з Херсонського напрямку до Курської області, і ISW також помітила нещодавні заяви про те, що елементи 810-ї морської піхотної бригади нещодавно діяли біля Вовчанська Харківської області. 13 серпня Міноборони Росії підтвердило, що артилерійські частини російського Північного угруповання військ були передислоковані з північної частини Харківської області до Курської області після попередніх повідомлень Росії та України про такі передислокації.
Два українські військові спостерігачі нещодавно заявили, що підрозділи російських 38-ї та 64-ї мотострілецьких бригад (обидві 35-ї загальновійськової армії [ЗВА] Східного військового округу [СВО]) нещодавно передислоковані до Курської області, а невизначені підрозділи 38-ї і 64-а мотострілецька бригада нещодавно діяли поблизу Гуляйполя (захід Запорізької області). Українські військові спостерігачі також заявили, що підрозділи російського 272-го мотострілецького полку (47-а танкова дивізія 1-ї гвардійської танкової армії (ГТА) Московського військового округу (МВО)) і підрозділи 488-го мотострілецького полку (144-а мотострілецька дивізія, 20-ї ЗВА, МВО) нещодавно передислоковані з Куп’янського напрямку до Курської області, що узгоджується з нещодавніми заявами щодо дислокації цих підрозділів. Повідомляється, що російські військовозобов’язані, в тому числі військовослужбовці 488-го мотострілецького полку РФ і 1428-го мотострілецького полку (150-а мотострілецька дивізія, 8-а ЗВА Південного військового округу (ПВО)), також вступили в бій з українськими силами в Курській області. ISW не може незалежно перевірити жоден із цих звітів. Передислокація військовозобов’язаних, підрозділів Північного угруповання військ і окремих частин з менш критичних прифронтових районів в Україні свідчить про те, що російське військове командування визначило можливі зриви наступальних операцій на півночі Харківської області та інших менш критичних прифронтових ділянках – прийнятний ризик для адекватної відповіді на українське вторгнення в Курську область.
Повідомляється, що 12 серпня президент Росії Володимир Путін призначив помічника президента Росії Олексія Дюміна контролювати «анттерористичну операцію» Росії в Курській області. Депутат Держдуми Росії від Курської області Микола Іванов стверджував, що його неназвані джерела підтвердили, що Путін довірив Дюміну керівництво контртерористичною операцією (КТО) в Курській області після запрошення його на вечірню зустріч 12 серпня. Дюмін був єдиним не членом Кабінету міністрів, не пов’язаним з військовими чи спецслужбами, який був присутній на нараді Путіна з російськими військовими, силовиками, федеральними і регіональними урядовцями щодо ситуації в Бєлгородській, Брянській і Курській областях 12 серпня. Пов’язані з Кремлем мілблогери та російські інсайдерські джерела так само стверджували, що Дюмін взяв на себе всі повноваження щодо вирішення українського вторгнення в Курську область, але Кремль не опублікував офіційного підтвердження призначення Дюміна. Одне інсайдерське джерело стверджувало, що Путін доручив Дюміну координувати всі органи, залучені до відбиття українського вторгнення в Курську область. Дюмін є довіреним чиновником із близького оточення Путіна, який є колишнім охоронцем Путіна та колишнім губернатором Тульської області та, як повідомляється, відіграв вирішальну роль у переговорах щодо припинення збройного повстання Групи Вагнера в червні 2023 року. Призначення Дюміна за своєю суттю не заслуговує на увагу, оскільки воно, ймовірно, є частиною зусиль Путіна, спрямованих на те, щоб його відомства активно працювали скоординовано та під прямим контролем адміністрації президента для вирішення проблеми українського вторгнення в Курську область, а також щоб він був поінформований про ситуацію.
Ймовірне призначення Дюміна викликало широкі припущення серед російських мілблогерів і політичних оглядачів про розчарування Путіна в російських спецслужбах і припущення про майбутні військово-політичні перестановки. Кілька афілійованих із Кремлем мілблогерів стверджували, що призначення Дюміна було ознакою того, що «команда Путіна» бере повний контроль над ситуацією в Курській області після того, як російські сили безпеки не змогли вирішити ситуацію без прямого втручання Москви протягом останнього тижня. Кілька мілблогерів також припустили, що призначення Дюміна означає, що Путін прагне з’ясувати, чому і як його обдурили щодо реальної ситуації в Курській області, і багато хто припустив, що звіт Дюміна визначить долю кількох високопоставлених російських чиновників і командирів. Деякі мілблогери та політичні оглядачі продовжували припускати, що Дюмін готується стати наступним міністром оборони. Однак ця спекуляція не є новою, враховуючи, що деякі російські мілблогери вже давно виступають за те, щоб Дюмін став міністром оборони.
Добою раніше:
Огляд подій на транскордонній українській сухопутній операції в Курській області Росії, яки мали місце 12 серпня: ISW