Просування російських військ до Покровську станом на кінець доби 27.08.2024р. - ISW

Російські війська досягли значного тактичного прогресу на Покровському напрямку на тлі повідомлень про те, що українські війська відступили з окремих районів на південний схід від Покровська.

Про це йдеться в аналітиці ISW.

Геолокаційні кадри, опубліковані 27 серпня, підтверджують, що російські війська просунулися понад два кілометри від своєї останньої підтвердженої позиції в північно-західну Новогродівку (на південний схід від Покровська) вздовж вулиці Дубініна, що свідчить про те, що російські сили додатково утримують позиції в центральній частині міста. Український військовий повідомив у видаленому дописі в Telegram, що українські війська відступили з Новогродівки, що російські державні ЗМІ та кілька російських мілблогерів посилили та використали, щоб стверджувати, що російські війська контролюють більшу частину населеного пункту. Додаткові геолокаційні кадри, опубліковані 27 серпня, показують, що російські війська незначно просунулися в південно-східну Гродівку (на схід від Покровська та на північний схід від Новогродівки) і захопили Калинове (на південний схід від Покровська та на південний схід від Новогродівки). Російські мілблогери також стверджували, що українські війська «втратили» Маринівку (безпосередньо на південь від Новогродівки), а підрозділи 228-го мотострілецького полку (90-та танкова дивізія 41-ї загальновійськової армії (ЦВО) Центрального військового округу (ЦВО)) захопили Мемрик (південь від Новогродівки), хоча ще нема візуальних доказів дій російських військ у цих населених пунктах. Деякі російські джерела також стверджували, що російські сили просунулися в південну Михайлівку (на південь від Новогродівки) і атакують північно-східне Селидове (на південний захід від Новогродівки).

Останні темпи просування росіян у Покровському напрямку були відносно швидкими, і російські сили просунулися через більшу частину Новогродівки за лічені дні. Схоже, що російські війська віддають перевагу просуванню вздовж залізничної колії в Новогродівці в напрямку Покровська, а не ведення боїв по всій міській території населеного пункту. Порівняно швидке просування росіян до Новогродівки за останні 24 години, ймовірно, частково спричинене явним відступом українських військ з Новогродівки. Раніше ISW оцінював, що російським військам знадобиться більше часу, щоб захопити Новогродівку, але ця оцінка виявилася невірною та базувалася на тому, що українські сили зберігають позиційну оборону в межах урбанізованих районів Новогродівки, що, здається, наразі не так. Урбанізовані території без достатніх сил оборони не є невід’ємною перешкодою на полі бою, і українське командування, ймовірно, вважало, що оборона Новогродівки не варта потенційних втрат. Новогродівка окремо не є оперативно значущим містом — її потенційне захоплення теоретично відкриє шлях до Покровська (визначеного оперативного об’єкта Росії на цій ділянці фронту), але Покровськ є більшим, більш укріпленим і, зрештою, важливішим за Новогродівку через його центральне положення як ключового логістичного вузла в західній частині Донецької області, і українські війська навряд чи відступлять з Покровська, не захистивши місто. Російське військове командування, ймовірно, буде змушене витратити значну живу силу та техніку для захоплення більш обороноздатного та значного міста Покровськ, якщо українське військове командування вирішить посилити цей напрямок. Тому наступаючі російські війська навряд чи зможуть підтримувати поточний темп успіхів нескінченно довго, особливо якщо вони почнуть штурмувати сам Покровськ.

Найбільш боєздатні війська Росії наразі підтримують просування росіян до Покровська, а наступальні операції Росії символізують ширшу російську теорію перемоги в Україні, яка базується на, здавалося б, невизначених тактичних просуваннях. Постійне та повне визначення Росією пріоритету на Покровському напрямку, ймовірно, вплине на загальну бойову спроможність Росії в Україні після будь-якого Покровського сценарію, особливо враховуючи те, що Кремль намагається збалансувати досягнення в Покровську з захистом від українського вторгнення в Курську область. Головнокомандувач України генерал-полковник Олександр Сирський під час прес-конференції 27 серпня заявив, що однією з головних цілей України під час наступу на Курськ було відволікти російські сили від критичних ділянок фронту, і що Росія передбачила цю мету і натомість зосередивши основні зусилля і посиливши свою присутність на Покровському напрямку. Сирський також повідомив, що Росія передислокувала понад 30 тисяч військових з інших невизначених ділянок лінії фронту в Україні в Курську область і спрогнозував, що ця кількість продовжить зростати, зазначивши, що Росія одночасно активізує свої зусилля на Покровському напрямку. Спостереження Сирського узгоджуються з поточною оцінкою ISW про те, що російське військове командування продовжує віддавати перевагу Покровському фронту над витісненням українських військ з Курської області. ISW раніше зазначала, що ISW не спостерігав доказів передислокації Росією підрозділів, які зараз задіяні поблизу Покровська, до Курської області, але спостерігав докази того, що Росія натомість розгортає резервні частини та підрозділи з некритичних ділянок фронту, на які, ймовірно, припадає основна частина бойових дій. 30 тис. військових передислоковано в Курську область, про що зазначив Сирський. Заяви Сирського свідчать про те, що російське військове командування як і раніше не бажає передислокувати війська, які зараз воюють під Покровськом, і продовжуватиме надавати перевагу використанню цих відносно більш боєздатних військ для забезпечення тактичних переваг і збереження ініціативи в Донецькій області. Очевидно, що Росія надає перевагу територіям біля Покровська узгоджується з теорією перемоги в Україні президента Росії Володимира Путіна, яка припускає, що російські сили зберігають ініціативу та ведуть постійну виснажливу війну, щоб пережити Україну та її партнерів.

Російські наступальні зусилля навколо Покровська зрештою досягнуть кульмінації, хоча терміни, коли російські сили її досягнуть, залишаються неясними. ISW не готовий прогнозувати неминучу кульмінацію, особливо враховуючи, що російські війська посилюють темпи просування в цьому районі, а українські війська відступають на підготовлені оборонні позиції на захід від Гродівки, які в принципі мають бути більш вигідними для оборони. Однак передислокація 30 000 російських військ до Курської області може зрештою погіршити російські можливості на українському театрі дій після кульмінації наступу під Покровськом. Раніше ISW оцінював, що операції України в Курській області вже мали оперативні та стратегічні наслідки для російських військ на ТВД, а вторгнення України в Курську область поставило під сумнів теорію перемоги Путіна, перехопивши ініціативу в новій зоні операцій, водночас погіршивши спроможність Росії зберегти довгострокову ініціативу на окремих ділянках фронту в межах України. Очевидно, що російське командування наразі віддає перевагу Покровську, але цей розрахунок, ймовірно, зміниться залежно від того, коли російські сили досягнуть кульмінації в цьому районі, і російському командуванню врешті-решт доведеться повністю зважитися на переорієнтацію своїх пріоритетів на відсіч українських військ з Курської області. Російські сили просунулися менш ніж на 10 км на схід від Бахмута після піррового захоплення Росією Бахмута в травні 2023 року, і російські сили, які витрачають свої ресурси на Покровському напрямку, можуть зіткнутися з подібним виснаженням після кульмінації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

twenty + nine =