ЗСУ

Прогрес Росії на війні в Україні обходиться жахливою ціною. Заступник начальника Генштабу Збройних сил України Володимир Горбатюк стверджує, що Росія останнім часом втрачає шість чоловік на кожну українську втрату. «Реально всіх штовхають у жорна: водіїв, кухарів, будівельників», — вторить інший високопоставлений військовий. Американський чиновник каже, що з початку війни 100 000 росіян були вбиті і 430 000 поранені.

Про це пише видання The Economist.

Темпи здобутків Росії, і без того надзвичайно повільні, останнім часом ще більше знизилися. Не виключено, що Покровськ може протриматися ще кілька місяців. Побоювання Заходу щодо краху України та швидкого наступу Росії на великі міста, такі як Дніпро та Одеса, можуть виявитися безпідставними, якщо Америка раптово не перекриє потік боєприпасів.

Але баланс виснаження, тим не менш, на користь Росії. Якщо російські війська врешті-решт захоплять Покровськ, умови стануть більш сприятливим для подальшого просування росіян. Більше того, Росія все ще має величезну перевагу у вогневій потужності, навіть після того, як Україна отримала великий приплив американської зброї на початку цього року. На лінії фронту панує російська артилерія, подекуди випускаючи до десяти снарядів на кожний український артилерійський постріл. Росія також отримує перевагу від своїх плануючих бомб, керованих боєприпасів вагою 500 кг, 1500 кг або 3000 кг, які можуть знищити оборонні позиції та війська.

Хоча українські втрати значно нижчі за російські (але, ймовірно, не такі низькі, як стверджує Горбатюк), Україні важче їх проводити ротації. Спочатку у неї менше солдатів на фронті: 450 000 проти 540 000 у Росії. І якщо більшість російських військових записалися добровільно за щедру платню, то Україна все більше покладається на призов. Офіцери скаржаться, що багато з тих, хто призваний на службу, погано пристосовані до бойових дій: надто старі, надто хворі, надто п’яні. Виходу з армії немає, тому мобілізація здається квитком до моргу в один кінець. Близько 5-10% військовослужбовців строкової служби відсутні без відпустки. Влада переслідує багатьох дезертирів, але вони не викликають такого страху, як режим Путіна. Менше 30% українців вважають ухилення від призову ганебним, свідчать дані опитування.

Ці проблеми певною мірою загострилися вторгненням України в російську Курську область, яке почалося в серпні. Хоча цей наступ ще раз підтвердив здатність України перехопити ініціативу, перехитрити російські сили та поставити Путіна в незручне становище, він також розширив лінію фронту та розтягнув лінії постачання України. Це не спонукало Росію сповільнити свій наступ на Донецьк, як сподівалася, хоча деякі російські сили були перекинуті на оборону Курська. І це зменшило ресурси, доступні для оборони Покровська.

Стабілізація лінії фронту потребуватиме більшої вогневої потужності. Високопоставлені українські посадовці кажуть, що їхнім силам потрібна ешелонована оборона, включаючи артилерію, ракети, військові літаки та безпілотники, щоб змусити російські війська та зброю відійти від лінії фронту і таким чином унеможливити подальше просування. Україна просила дозволу використовувати потужні західні ракети для нападу на військові цілі в глибині Росії, такі як авіабази, заводи та інфраструктура. Три зухвалі українські безпілотні та ракетині атаки, завдані останніми тижнями — один по сховищу озброєння в Торопці, що за 500 км на території Росії, 18 вересня, і ще через два дні по складах у Краснодарі, що за 200 км звідси — послужили яскравою ілюстрацією того, що можливо.

Але американські офіційні особи стурбовані тим, що використання західної зброї таким чином може підштовхнути Росію до заходів у відповідь, ускладнивши життя західним країнам іншими способами, наприклад, озброївши повстанців-хуситів у Ємені. У будь-якому випадку, стверджують вони, недостатньо доступних ракет, щоб зробити суттєву різницю. Натомість вони зосереджуються на розбудові вітчизняної оборонної промисловості України, особливо її потужностей з виробництва безпілотників. Україна досягла великого успіху у зухвалих атаках безпілотників, які не лише вразили такі місця, як Торопець, але й фактично допомогли витіснити російський флот із Чорного моря. За словами Олександра Камишина, радника Зеленського, виробництво зброї в Україні щорічно зростає приблизно втричі.

Головна проблема, однак, не потужність, а готівка. Уряд України не має грошей, щоб купувати продукцію місцевих виробників зброї. У деяких випадках книги замовлень заповнені менше ніж наполовину. Наприклад, Україна могла б виробляти понад 3 мільйони ударних безпілотників малої дальності на рік, але армія змогла замовити лише 1,5 мільйона з них.

Камишин хоче фінансувати закупівлю внутрішньої зброї шляхом скасування експортного контролю та продажу зброї за кордон. Він також закликає західних союзників платити за зброю, яка буде виготовлятися в Україні. Уряд Данії, наприклад, таким чином закупив для України 18 самохідних артилерійських установок «Богдана».

Але Росія також виробляє більше зброї. Путін пообіцяв цього року збільшити виробництво безпілотників майже в десять разів. Виробництво плануючих бомб і ракет «Іскандер» зросло в сім разів з кінця 2022 року. Росія також змогла закупити великі партії боєприпасів і ракет у Північної Кореї та безпілотників і ракет в Ірану.

Серед іншого ця зброя дозволила Росії з березня по серпень здійснити дев’ять хвиль атак на українські електростанції та електромережі. Згідно з останньою доповіддю ООН, він вразив цілі майже в усіх провінціях під контролем України. Цей натиск забрав близько 80% вугільної та газової генерації України.

Багато з пошкоджених об’єктів знову функціонують, але залишаються вразливими для майбутніх атак. Протиповітряна оборона України покращилася, але атаки Росії також стали більш витонченими, використовуючи сигнальні ракети, приманки та інші прийоми, щоб перехитрити протиракетні батареї. 26 серпня Росія атакувала розподільчу мережу, що з’єднує три українські атомні електростанції з мережею, погрожуючи відключити більше половини енергопостачання країни за один день.

Намір Росії полягає в тому, щоб заморозити Україну, стверджував Зеленський в ООН, оскільки велика частина опалення в Україні залежить від енергопостачання. По суті, не вистачає електроенергії. Дефіцит посилюватиметься, коли погода стане холоднішою — і коли Росія посилиться. Існують побоювання постійних відключень на 12 годин. У гіршому випадку труби можуть замерзнути та лопнути, що призведе до вимкнення систем опалення навіть після відновлення електропостачання. Загони техніків розміщені біля важливих вузлів мережі, озброєні запасними частинами, готові до швидкого ремонту. Для захисту електростанцій споруджено бетонні панцири. У містах поблизу лінії фронту, таких як Харків, розгортаються невеликі мобільні генеруючі установки, щоб зменшити ризик катастрофічного збою електроенергії.

Щоб впоратися з відключеннями електроенергії, великі промислові підприємства, такі як металургійні заводи, інвестують у власні газові турбіни. Голова українського банку каже, що його фірма також встановлює власні генеруючі потужності. Навіть малі підприємства купували генератори або складали інші плани на випадок непередбачених обставин. «Це буде дуже важка зима, але я впевнений, що ми уникнемо катастрофи», – каже голова РНБО України Олександр Литвиненко.

На перший погляд, більшість українців однаково впевнені та бойові. Майже три чверті говорять соціологам, що військова перемога залишається можливою. Лише 9% кажуть, що погодяться на припинення бойових дій, які просто зацементують поточні лінії фронту без будь-яких інших поступок.

Але ці цифри приховують зростаючий розрив поколінь. Ті старші 60 років, хто не ризикує потрапити на службу, ставляться до війни набагато сильніше, ніж молодь: 54% з них вірять, що Україна перемагає, порівняно з 31% серед 18-25. 60% людей похилого віку кажуть, що Україна має продовжувати боротьбу, доки не буде звільнена вся її територія, у порівнянні з лише 40% людей віком від 18 до 25 років. Більше того, неухильно зростає кількість українців, які за певних умов готові віддати територію Росії. Частка готових прийняти нинішню лінію фронту зростає до 38%, якби Україну прийняли до Євросоюзу та дали кошти на відновлення, якби Україну прийняли в НАТО. 47% готові були б прийняти нинішні лінії фронту. І цілком 57% були б готові до миру, якби Україна відновила контроль над окупованими частинами Запорізької та Херсонської областей, поступившись контролем над Кримом, Донецьком і Луганськом.

Життя може здаватися оманливо нормальним у таких великих містах, як Одеса, де ресторани під відкритим небом переповнені, а люди, які роблять селфі, загороджують набережну. Але 77% українців кажуть, що на війні загинув друг чи знайомий; 22% втратили родича. Очікування того, як довго триватиме війна, зростають.

Хоча економіка стабілізувалася і навіть зростає, вона залишається набагато меншою, ніж була до війни. Близько 6,5 мільйонів людей, майже п’ята частина населення, покинули країну. Понад 60% тих, хто залишився, кажуть соціологам, що їхній дохід скоротився, і їм важко впоратися. Уряду ще важче. Очікується, що його доходи ледве покриють половину витрат у 2025 році. Йому потрібні гранти або позики, щоб покрити решту приблизно 38 мільярдів доларів. Хоча союзники, включаючи Америку та ЄС, погодилися фінансувати дефіцит за рахунок доходів від заморожених російських активів, цей процес є бюрократичним і залишає Україну заручницею примх її благодійників.

Все це підживлює гіркоту від війни. «Захід і США зокрема несуть однозначну відповідальність за загибель українців», – каже Юрій Федоренко, який командує підрозділом безпілотників. «Росія вбиває нас відкрито. Захід своєю безпорадною і безсилою реакцією дає мовчазну згоду на це знищення».

Можливо, це неминуче те, що довіра українців до Зеленського впала з 80% у травні 2023 року до 45% цього року, за даними американського Національного демократичного інституту. Довіра до влади загалом значно нижча. Незважаючи на те, що минулого року всі великі політичні партії погодилися відкласти вибори до кінця війни, кажуть, що Зеленський розглядає можливість призначення президентських виборів наступного року, щоб зміцнити свою владу.

«Політичний процес однозначно розпочався, – каже політик-ветеран Юлія Тимошенко. Існує багато дискусій щодо потенційних суперників Зеленського, таких як Валерій Залужний, якого було звільнено з посади головнокомандувача армії в лютому. Опитування показало, що українцям подобається ідея лідерства колишнього військового. «Країна вагітна очікуваннями нових політичних лідерів, — каже журналістка Юлія Мостова.

Саме на цьому безперспективному тлі Зеленський вирушив до Америки в пошуках подальшої підтримки. Помічники Байдена, хоч і схильні нарікати на нескінченні вимоги України, намагаються допомогти якомога більше протягом чотирьох місяців його президентства, що залишилися. Нова військова допомога є частиною спроби витратити допомогу, яку Конгрес уже схвалив. Вони також намагаються розплутати бюрократію навколо кредитування, забезпеченого замороженими російськими активами. Деякі навіть висловлюють надію, що Конгрес можна буде переконати схвалити більше допомоги Україні між виборами в листопаді та інавгурацією нового президента в січні.

Якщо новим президентом стане Камала Харріс, кандидат від Демократичної партії, Україна очікує загалом подібного підходу як Байдена. Але якщо Трамп виграє другий термін, перспективи будуть набагато менш передбачуваними. У його таборі є як яструбино проукраїнські люди, такі як Майк Помпео, який обіймав посаду державного секретаря під час президентства пана Трампа, так і люди, які, здається, раді, що Росія перемогла Україну, як-от Джей Ді Венс, напарник Трампа, який сказав незадовго до вторгнення Росії в 2022 році, «мені не дуже байдуже, що станеться з Україною так чи інакше».

Остання риторика Трампа щодо війни не є заспокійливою. Цього тижня він пожартував, що Зеленський є «найкращим комівояжером на землі», який щоразу, коли приїжджає до Америки, йде зі 100 мільярдами доларів. Він також зазначив, що Росія схильна вигравати війни, і поскаржився, що Байден не планує такої можливості. Тим часом старший син Трампа засудив м’який скептицизм Зеленського щодо наполегливості його батька, що він може довести війну до швидкого завершення, як «ганебний».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

six + thirteen =