путін

Нинішня теорія президента Росії Володимира Путіна про перемогу в Україні спрямована на затягування війни та передбачає, що російські сили можуть пережити підтримку України Заходом і зруйнувати український опір, вигравши війну на виснаження.

Про це йдеться у аналітиці ISW.

Однак, пишуть фахівці Інституту вивчення війни, Росія, швидше за все, зіткнеться з серйозними середньо- та довгостроковими обмеженнями, які підірвуть ці стратегічні зусилля.

Путін і російське військове командування зобов’язали російську армію протягом року проводити наступальні дії вздовж лінії фронту на сході та північному сході України, спрямовані на виснаження українських сил і запобігання накопиченню Україною необхідної живої сили та матеріальних засобів для проведення контрнаступальних операцій, які конкурують з російським театром військових дій (ТВД). Путін і російське військове командування, ймовірно, розглядають збереження ініціативи на ТВД як стратегічний пріоритет і показали, що терпимо ставляться до тривалих наступальних операцій, які призводять до поступового, повзучого просування, далеко не досягаючи намічених оперативних цілей.

Зараз російські військові намагаються усунути виклик своїй ініціативі на театрі дій у Курській області після українського вторгнення на початку серпня 2024 року, зберігаючи наступальний тиск на сході України, переслідуючи давні оперативні цілі.

Посилена наступальна операція російських військ влітку 2024 року з захоплення Покровська та зменшення ширшого українського виступу на заході Донецької області, ймовірно, досягне кульмінації в найближчі місяці, хоча російське військове командування, ймовірно, продовжуватиме залучати російські сили до загальних стратегічних зусиль із утримання ТВД – широка ініціатива та виснаження українських сил далеко за межею оперативної кульмінації незалежно від стану боєздатності російських сил.

Теорія перемоги Путіна покладається на те, що російські сили будуть проводити послідовні наступальні операції протягом невизначеного часу, але ці жахливі напади, ймовірно, суттєво зменшать наявну російську живу силу та техніку, що російським військам доведеться зменшити темп наступу принаймні на окремих ділянках фронту, створюючи для українських сил можливості змагатися і, можливо, перехопити ініціативу на полі бою в цих областях, вважають в ISW.

Середньо- та довготермінові обмеження російських можливостей формування збройних сил і російського військово-промислового виробництва підірвуть здатність Росії підтримувати послідовні наступальні операції, які мають на меті затягнути війну та розгромити Україну шляхом виснаження. ISW спостерігає постійне повсюдне збільшення фінансових стимулів, які російська влада пропонує для укладення військового контракту з Міністерством оборони Росії, що свідчить про те, що Росія вичерпує резерв добровольців, які бажають йти на війну. Повідомляється, що російська влада висловила занепокоєння тим, що триваючі зусилля з вербування дають все менші результати, і Путін залишається відданим уникненню чергового часткового призову резервістів за мобілізацією, незважаючи на зростаючі ознаки обмежень у формуванні сил. Путін зберігає можливість провести ще одну хвилю часткової мобілізації — як він це зробив восени 2022 року — але, ймовірно, зробить це лише під величезним тиском або після серйозного провалу поточної кампанії криптомобілізації.

Російські наступальні операції в Україні призвели до значних втрат техніки, зокрема бронетехніки, і російські військово-промислові потужності, ймовірно, не зможуть компенсувати ці втрати в середньо- та довгостроковій перспективі. Зараз Росія покладається на відновлення великого, але обмеженого запасу обладнання радянських часів, щоб компенсувати свої величезні втрати в Україні, і, здається, виснажує запаси все більшою швидкістю. Росія використовує партнерські відносини з Північною Кореєю та Іраном для придбання боєприпасів і військового обладнання, а також співпрацює з Китайською Народною Республікою (КНР) для придбання критично важливих компонентів для оборонного виробництва, але ці міжнародні зусилля щодо закупівель не задовольнять усіх потреб Росії в техніці в Україні.

Читайте також:
Росія може втратити свою артилерію вже на початку наступного року
З початку року українські сили знищили 144 російські артилерійські бригади на $8 млрд

Здається, що Путін так само неохоче проводить повномасштабну економічну мобілізацію, як і проводить чергову хвилю мобілізації, і залишається незрозумілим, чи дозволять Росії критичні вузькі місця та погіршення нестачі робочої сили навіть швидко та повністю мобілізувати свою економіку для військових зусиль, якщо Путін це дозволить.

Ув’язнений затятий націоналіст і відставний російський офіцер ФСБ Ігор Гіркін, зокрема, поставив під сумнів сформульовану Кремлем теорію перемоги та оцінив, що 2025 рік і, можливо, кінець 2024 року стануть «серйозним випробуванням» для Росії, оскільки Кремль ще не звернув увагу на середньо- та довгострокове формування сил, та обмеження оборонно-промислового потенціалу. Гіркін опублікував серію листів із в’язниці, написаних між 28 вересня та 12 жовтня, у яких він стверджував, що нинішня стратегія Кремля залежить від результатів президентських виборів у США, маючи на увазі, що Кремль очікує, що Росія зможе пережити підтримку України Заходом на основі політики нової адміністрації США. Гіркін визнав, що він не має доступу до надійних тактичних прогнозів через своє ув’язнення, але зазначив, що Кремль ще не вирішив проблеми зі своїм військово-промисловим комплексом і людською силою після початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року, і що ці проблеми незабаром можуть призвести до військово-економічної кризи в Росії.

Гіркін стверджував, що Кремль перебільшив свої військові можливості, в результаті чого російський ВПК не зміг задовольнити потреби військового обладнання. Гіркін підкреслив, що російське повномасштабне вторгнення в Україну давно «поглинуло» або «добиває» залишки російських запасів зброї (розрахунок залишків техникі: бронетехніка; ствольна та реактивна артилерія). Гіркін також зазначив, що Росія витрачає навчений персонал так, ніби він «нескінченний і невичерпний», і що війна вже «з’їла» російські професійні сили. Гіркін натякнув, що подальші зусилля Росії зі створення збройних сил завдають шкоди російській економіці, оскільки відсутність у Кремля довгострокового стратегічного планування та погане тактичне планування створили умови, за яких російські військові сили та система ВПК реагують на виникаючі проблеми лише після того, як ці проблеми стають «критично небезпечними». Гіркін, зокрема, стверджував, що Кремль змарнував час, який у нього був для виправлення цих «грубих помилок», зазначивши, що Кремль упустив можливість, яку Захід і Україна «люб’язно надали» Росії «через власну некомпетентність і деградацію», затягуючи надання допомоги США Україні взимку 2023–2024 років і навесні 2024 року. Гіркін постійно вказував на довгострокову військову та політичну вразливість Росії до свого арешту в липні 2023 року. Гіркін також є одним із перших голосів у російському ультранаціоналістичному інформаційному просторі, який відкрито поставив під сумнів теорію перемоги Путіна.

Гіркін також оцінив, що російська наступальна кампанія літо-осінь 2024 року не досягла своїх цілей на всьому ТВД і навряд чи досягне цього напередодні сльотавого сезону, хоча російські війська продовжують інтенсивні наступальні дії на кількох операційних напрямках в Україні. Гіркін заявив, що російська наступальна операція на північ і північний схід від Харкова «застопорилася» з дуже незначними територіальними просуваннями; що російські наступальні дії в Донецькій області лише «потіснили» українські позиції, але не прорвали лінію фронту; і що російські сили витрачають свої резерви на відбиття вторгнення України в Курську область. Гіркін стверджував, що захоплення Росією Вугледара на заході Донецької області було «недивним», оскільки російським військам знову не вдалося оточити українські сили, які тепер здатні консолідуватися на скороченій лінії фронту на північний захід від населеного пункту.

Гіркін оцінив, що українська оборонна операція влітку-осені 2024 року успішно досягла поставлених цілей відбиття наступу російських військ з мінімальними територіальними втратами; проведенням сильних контратак; збереженням невикористаних резервів; підтриманням морального духу в армії та суспільстві.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

fourteen − 3 =