Storm Shadow - Scalp

Україна в ніч на 20 листопада завдала успішного комбінованого удару по військових засобах у російському тилу із застосуванням безпілотників і західної зброї дальньої дії.

Цей випадок проаналізували у американському Інституту вивчення війни (ISW).

The Guardian і Bloomberg 20 листопада повідомили з посиланням на анонімні джерела, що українські війська завдали перших ударів по військових об’єктах у Росії з використанням наданих Великобританією ракет Storm Shadow. Геолокаційні кадри, опубліковані 20 листопада, показують наслідки ймовірного удару Storm Shadow поблизу Мар’їно Курської області. Кілька російських мілблогерів стверджували, що українські війська запустили до 12 ракет Storm Shadow по Курській області. Геолокаційні кадри удару свідчать про те, що українською ціллю міг бути маєток Барятинського в Мар’їно, де, як припустило українське оборонне видання Defense Express, був командний пункт для російських і північнокорейських військ, що діяли в Курській області. Мар’їно знаходиться приблизно в 30 км від нинішнього українського виступу у Курської області, що було б відповідною відстанню для оперативного штабу військ, які ведуть наступ уздовж виступу.

Також українські війська в ніч на 20 листопада завдали масштабного удару з безпілотників по російському тилу, зокрема, по військових і оборонно-промислових об’єктах у Воронезькій, Бєлгородській та Новгородській областях. У Міноборони Росії заявили, що російські системи ППО станом на ранок 20 листопада знищили або перехопили загалом 44 українських безпілотника, у тому числі 20 над Новгородською областю; п’ять над Курською областю; чотири в Орловській області; по три — у Бєлгородської, Тульської і Тверської областях; і по два над Брянською, Московською та Смоленською областями. Керівник Центру протидії дезінформації України лейтенант Андрій Коваленко 20 листопада заявив, що українські безпілотники завдали ударів по арсеналу 13-го Головного ракетно-артилерійського управління (ГРАУ) поблизу Котово Новгородської області, на якому російські війська нібито зберігали боєприпаси для ствольної артилерії; мінометні міни; ракети залпового вогню (РСЗВ) “Град”, “Смерч”, “Ураган”; балістичні ракети «Іскандер»; ракети «земля-повітря» С-300 і С-400; надані північною Кореєю балістичні ракети KN-23; і ракети «земля-повітря» ЗРК Tor. Головне управління розвідки України (ГУР) повідомило, що українські війська також завдали удару по командному пункту російського угруповання військ “Сєвер” у Губкіному Бєлгородської області. Крім того, українські та російські джерела опублікували кадри наслідків удару українських безпілотників по заводу ЕФКО в Олексіївці Білгородської області, який, за словами Коваленко, виробляє вантажні безпілотники для російських військових. Російські джерела повідомляли, що українські безпілотники також вдарили по невстановленому промисловому підприємству у Воронезькій області та націлили нафтобазу в Сосновці Самарської області.

Серія ударів з 19 по 20 листопада вказує на те, що Україна вже почала використовувати надані Заходом системи озброєнь великої дальності для створення більш складних і ефективних пакетів ударів. Зокрема, під час удару 19-20 листопада українські війська використовували як ударні безпілотники великої дальності, так і ракети Storm Shadow і завдавали ударів по різноманітних військових цілях у тилу Росії.

ISW давно оцінив, що системи та можливості, які західні партнери надають Україні, поряд із українським оборонно-промисловим виробництвом та інноваційними зусиллями, усі є складовими компонентами ширшого потенціалу, який потрібен Україні для успішного ведення широкомасштабної сучасної війни в багатьох областях. Україна вже довела свою ефективність у використанні безпілотників, часто вітчизняного виробництва, для нанесення ударів по різноманітним військовим об’єктам у російському тилу, включаючи авіабази, командні штаби та артилерійські склади. Арсенал України вже включає повітряні та морські безпілотники та західні системи, такі як F-16, HIMARS і ATACMS, хоча умови використання останніх систем були достатньо обмежені, щоб обмежити вигоду, яку Україна може отримати від їх використання. Додавання більш потужних і точних західних систем, таких як JASSM і додаткові системи ATACMS, Storm Shadows і SCALP, має вирішальне значення для того, щоб Україна могла посилити ефект, який вона може створити за допомогою дальніх ударів по російському тилу.

Російські війська, навпаки, експериментували та диверсифікували свої пакети ударів, щоб завдати максимальної шкоди українській критично важливій інфраструктурі, здійснюючи часті удари за допомогою комбінації безпілотників Shahed, наданих Іраном або зроблені у Росії, і варіантів зброї, наданої Північною Кореєю та вітчизняного виробництва – балістичними та крилатими ракетами, гіперзвуковими ракетами та плануючими авіаційними бомбами.

Обмеження Заходу щодо можливості України використовувати зброю, надану Заходом, для нанесення ударів на російську територію обмежують можливості України в розробці відповідних пакетів ударів. Україні потрібна тривала військова допомога Заходу, а також вітчизняні інновації та виробництво, щоб продовжувати створювати та використовувати пакети ударів, спрямованих на російський тил і створюючи удари від тактичного до оперативного рівня на полі бою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

seventeen + one =