Північна Корея почала симпатизувати політиці Путіна, перебуваючи під світовими санкціями, які підтримувала Росія ще до повного масштабного вторгнення РФ в Україну.
Автор: Рейчел Мінянг Лі, 38north
У своїй промові на конференції Корейської народної армії 15 листопада Кім Чен Ин заявив, що Сполучені Штати «продовжують свою військову допомогу Україні і заявив, що «Сполучені Штати та інші західні країни використовують Україну як ударну силу в війна проти Росії». Ця промова була передана як внутрішній, так і зовнішній аудиторії. Незвичайне, але не безпрецедентне пряме посилання Кіма на російсько-українську війну дає хорошу нагоду переглянути, як північнокорейські пропагандистські ЗМІ займалися цією темою з початку війни.
Північна Корея застосувала два дуже різні підходи до висвітлення війни, залежно від аудиторії. ЗМІ, орієнтовані на зовнішню аудиторію, швидко та рішуче висвітлювали війну та ставали на бік Росії. Навпаки, внутрішньоорієнтовані ЗМІ вперше згадали ситуацію в Україні в березні 2023 року, більше ніж через рік після початку війни. Північна Корея стала більш налаштованою у внутрішньому висвітленні війни, оскільки її відносини з Росією продовжували поглиблюватися.
Обережний і більш вивірений підхід Північної Кореї до війни в Україні по відношенню до внутрішньої громадськості вказує на делікатність цієї теми. У цьому ключі не повинно дивуватися, що внутрішні ЗМІ країни, на відміну від її зовнішніх веб-сайтів, мовчать про масштаби ролі Північної Кореї у війні.
Зовнішні ЗМІ відреагували за кілька днів після вторгнення Росії в Україну. Через два дні після вторгнення на сайті Міністерства закордонних справ з’явилася стаття, в якій північнокорейські ЗМІ звинувачували Сполучені Штати та підтримували позицію Росії щодо України. Два дні потому офіційна заява МЗС повторила ту саму позицію. Зовнішні платформи Північної Кореї, очолювані веб-сайтом Міністерства закордонних справ, з тих пір опублікували статті та заяви, що відповідають позиції Росії щодо України, включаючи прес-заяви офіційних осіб МЗС Північної Кореї, які прямо висловлювали підтримку Росії. Швидка та рішуча підтримка Пхеньяном війни Росії проти України узгоджується з одним із найперших ознак зовнішньополітичної переорієнтації країни в серпні 2021 року, коли на веб-сайті МЗС КНДР почали регулярно з’являтися звіти та статті, які представляють або підтримують російську позицію щодо міжнародної та зовнішньої політики.
Перша згадка вітчизняних ЗМІ про війну в Україні була в партійній щоденній статті від 30 березня 2023 року, в якій цитувалося твердження МЗС Китаю про те, що Сполучені Штати заохочують «українську кризу» заради економічних вигод. Відтоді вітчизняні ЗМІ публікували новини, статті та коментарі, які узгоджувалися з позицією Росії щодо України та критикували Сполучені Штати та Захід.
Висвітлення війни в Україні у внутрішніх ЗМІ зросло з березня 2024 року, невдовзі після того, як Міністерство закордонних справ повідомило на основі поїздки міністра закордонних справ до Росії в січні 2024 року, що Путін відвідає Пхеньян і буде підписано новий договір. Крім того, після цього оголошення вітчизняні ЗМІ почали подавати більше деталей про війну та публікувати заяви МЗС про війну в Україні, які досі були зарезервовані для зовнішніх сайтів. Візит Чхве Сон Хуея до Росії в січні 2024 року, схоже, додав Північній Кореї більшої впевненості у її відносинах з Москвою, що спонукало її дати більш чіткі сигнали всередині країни щодо своєї позиції щодо війни.
Незважаючи на це, вітчизняні ЗМІ утрималися від прямої підтримки війни. У двох випадках вони опосередковано визнали підтримку Північною Кореєю «спеціальної військової операції» Росії, посилаючись на Путіна (липень 2023 року) або Росію (січень 2024 року). Однак візит Путіна до Пхеньяна в червні 2024 року став переломним моментом. У відхід від минулої практики партійна щоденна редакційна стаття прямо висловила «повну підтримку та заохочення “спеціальної військової операції” проти України в день запланованого прибуття Путіна до Пхеньяна. У своїх переговорах із віце-міністром оборони Росії, який перебував із візитом наступного місяця, сам Кім Чен Ин висловив «рішучу підтримку та тверду солідарність» Росії щодо «спеціальних військових операцій в Україні», повторюючи ту саму обіцянку, яку він дав під час саміту з Путіним.
Довідково:
Існує дві широкі категорії північнокорейських пропагандистських засобів: внутрішні та зовнішні. Внутрішні засоби масової інформації посилаються на офіційні засоби масової інформації, орієнтовані на людей усередині Північної Кореї, такі як центральні радіо- та телевізійні станції та газети. Вони не включають «Третє мовлення», загальнонаціональну кабельну радіомережу, до якої неможливо отримати доступ ззовні, або лекції та інші пропагандистські матеріали, що поширюються в Північній Кореї, які не поширюються офіційним мовленням чи друкованими ЗМІ країни. Зовнішні джерела посилаються на різні веб-сайти, керовані Північною Кореєю, включаючи веб-сайт Міністерства закордонних справ і платформи соціальних мереж. Оскільки звичайні жителі Північної Кореї не мають доступу до веб-сайтів і соціальних мереж, ці засоби масової інформації орієнтовані на аудиторію за кордоном, включаючи Південну Корею. Північна Корея орієнтується на різні аудиторії, щоб зберегти гнучкість політики або захистити певну аудиторію від конфіденційної інформації, озвучуючи або навіть посилюючи своє повідомлення передбачуваним адресатам.