Швидкість просування російських військових з осені 2024 року останнім часом помітно зросла порівняно з темпами просування російських військ у 2023 та решті 2024 років, але нещодавні повідомлення західних ЗМІ, які порівнюють останні досягнення Росії з досягненнями на початку повномасштабного вторгнення, продовжують неправильно характеризувати поступовий і тактичний характер останніх досягнень Росії.
Про це йдеться в аналітиці американського Інституту вивчення війни (ISW).
За оцінками ISW, з 1 листопада 2024 року російські війська здобули 574 квадратних кілометри — у середньому 22 квадратних кілометри на день. Це значно менше, ніж 1265 квадратних кілометрів на день, які, за оцінками ISW, російські сили здобували в березні 2022 року (Але тоді захоплені росіянами квадратні кілометри вважалися по територіях, що опинилися за ними, а війська РФ рухалися основними дорогами, захоплюючи лише придорожні ділянки, хоча далеко від місць просування населені пункти продовжували залишатися без присутності російських солдатів; зараз суцільна лінія фронту. Тому порівняння навряд можна вважати коректним, – ZpTown.).
Повідомлення Reuters від 26 листопада про те, що російські сили «контролюють» 80 відсотків Донецької та Луганської областей, також вводить в оману. За оцінками ISW, хоча російські війська окупували приблизно 99 відсотків території Луганської області, російські війська окупували лише близько 66 відсотків території Донецької області. З осені 2022 року російські війська окупували майже всю територію Луганської області, але протягом війни окупували значно меншу територію в Донецькій області. Нещодавно ISW оцінило, що російським військам все ще потрібно захопити понад 8000 квадратних кілометрів території, щоб досягти мети, яку Кремль визначив для захоплення території Донецької області. Російські війська захоплять решту Донецької області приблизно через рік, якщо продовжать нещодавнє відносно швидше просування — що не є точним прогнозом.
Російські війська, зокрема, обходять українські опорні пункти, і Україна все ще має кілька добре захищених міст у Донецькій області, таких як Слов’янськ і Краматорськ, які російські війська, ймовірно, не можуть захопити так швидко, як вони захопили сільські поля поблизу Покровська.
ISW продовжує оцінювати, що російські сили не змогли відновити оперативний маневр на полі бою, щоб глибоко проникнути на українські позиції, як це було видно в перші місяці повномасштабного вторгнення. Натомість російські війська використовували виявлені вразливі місця в українській обороні для поступового просування.