шахеди

Збільшення російського внутрішнього виробництва безпілотників іранської розробки типу «Шахед» дозволило Росії збільшити кількість БПЛА, які вона використовує в ударних комплексах, запущених по Україні, але українські інновації в радіоелектронній боротьбі (РЕБ) дозволяють українським силам ефективніше відповідати на російські ударні пакети.

Про це йдеться в аналітиці ISW.

Український військовий експерт Петро Черник повідомив українському військовому виданню “Армія Інформ” 2 грудня, що Росія збільшила виробництво планерів безпілотників Shahed, продовжуючи покладатися на іранський або китайський імпорт для інших компонентів безпілотників. Заяви Черника узгоджуються з оцінкою ISW у жовтні 2024 року про те, що Росія використовує своє одомашнення виробництва безпілотників типу «Шахед» (Shahed), щоб збільшити кількість безпілотників цього типу (російська назва «Герань»), які вона запускає в Україну. Ця динаміка відображена в складі пакетів ударів, які Росія запустила по Україні в період з жовтня по листопад 2024 року, оскільки російські сили стали частіше запускати від 80 до 100 (або більше) безпілотних літальних апаратів Shahed і приманок як частину своїх більших ударних пакетів. Наприклад, у ніч з 1 на 2 грудня російські війська запустили 110 безпілотних літальних апаратів «Шахед» та інших невідомих дронів, ймовірно, приманок. Російські війська, швидше за все, використовують велику кількість безпілотних літальних апаратів типу «Шахед» і безпілотних літальних апаратів-приманок для виявлення та подолання української ППО та мобільних вогневих груп. Російські війська найчастіше запускають «Шахеди» разом із меншою кількістю крилатих і балістичних ракет.

Однак, схоже, Україна реагує на цей приплив дронів Shahed. Кількість безпілотних літальних апаратів «Шахед» або приманок, які, як повідомляється, «втрачені» (не досягають цілей) через втручання українських засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ) значно зросла протягом жовтня та листопада 2024 року. Росія запустила в Україну 105 безпілотних літальних апаратів типу «Шахед» 2 жовтня, 78 з яких українські сили збили безпосередньо, а 23 з них, за повідомленнями українських ВПС, були «втрачені» через перешкоди РЕБ (22 відсотки від загальної кількості). Натомість російські війська в ніч з 1 на 2 грудня випустили по Україні 110 шахедів і приманок, 50 з яких були «втрачені» через втручання української РЕБ (45%), а 52 українські війська збили. Черник відзначив, що Україна покращила свої можливості РЕБ настільки, що українські війська можуть або «приземлити» «Шахедів», змусити їх «загубитися», або змусити їх відхилитися від шляху і летіти в російський чи білоруський повітряний простір. Українське втручання РЕБ значно впливає на ефективність цих російських ударних комплексів і, зокрема, збільшує навантаження на спільну російсько-білоруську парасольку ППО. Раніше, до жовтня, у звітах Повітряних сил ЗСУ не згадувалося про “втрачені” російські безпілотники і переліт їх транзитом до Білорусі або повернення “на батьківщину”, що свідчить про зростання українських можливостей радіоелектронної боротьби.

25 листопада незалежна білоруська моніторингова група «Гаюн» повідомила, що 38 російських безпілотників «Шахед» увійшли в повітряний простір Білорусі 24 і 25 листопада — це рекордна кількість російських безпілотників, які порушили повітряний простір Білорусі. Білорусь підняла реактивні літаки, щоб відреагувати на порушення повітряного простору, що свідчить про те, що вона не була готова прийняти російські безпілотники, що зазнали помилок, і що Росія не передбачила наслідків українського втручання та не повідомила про це Білорусь заздалегідь.

2 грудня «Гаюн» повідомила, що 31 російський «Шахед» увійшов у повітряний простір Білорусі в ніч на 2 грудня. Дрони летіли в бік білоруських населених пунктів Лоєве, Брагін, Речиця, Мазир, Гомель і Хойники, а також щонайменше один дрон кілька разів кружляв між повітряним простором Росії та Білорусі. У звіті про протиповітряну боротьбу тієї ночі Військово-повітряні сили України повідомили, що російські війська запустили 110 безпілотних літальних апаратів «Шахед» та інших невстановлених типів безпілотників (можливо, йдеться про безпілотники-приманки) з Курської, Орловської та Ростовської областей і Приморсько-Ахтарську Краснодарського краю. Згідно з повідомленням, українські війська збили 52 безпілотники над Києвом, Черкаською, Чернігівською, Вінницькою, Хмельницькою, Житомирською, Сумською, Полтавською, Харківською та Дніпропетровською областями, а 50 безпілотників були «втрачені», ймовірно, через перешкоди українській радіоелектронній боротьбі (РЕБ) і що шість безпілотників повернулися в білоруський або російський повітряний простір. Вочевидь, біля 25-ти з цих втрачених дронів перелетіли у повітряний простір Білорусі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

14 − eight =