Росія продовжує стикатися з приголомшливими витратами, необхідними для продовження своїх військових зусиль проти України, із зростанням економічної напруги, нестачею робочої сили та системною корупцією, що загрожує стійкості російського військово-промислового комплексу (ВПК).
Таку думку висловили аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).
Міністр оборони США Ллойд Остін 7 грудня повідомив, що Росія витратила понад 200 мільярдів доларів на свою війну в Україні та зазнала щонайменше 700 000 втрат з лютого 2022 року, а нещодавні втрати становили в середньому 1000 військовослужбовців на день. Український центр протидії дезінформації (ЦПД) 9 грудня повідомив, що ліквідні активи Росії у Фонді національного добробуту скоротилися з $140 млрд у лютому 2022 року до $53,8 млрд на 1 грудня 2024 року. У ЦПД зазначили, що Росія все більше покладається на резерви китайських юанів і продаж золота для покриття дефіциту свого бюджету та спрямовує третину свого національного бюджету на 2025-2027 роки на витрати на оборону, що вказує на нежиттєздатне визначення пріоритетів війни за рахунок економічної стабільності.
9 грудня генеральний прокурор Росії Ігор Краснов заявив, що корупційні злочини, включаючи хабарництво, зросли майже на 30 відсотків у 2024 році порівняно з 2023 роком, а російська влада притягнула до дисциплінарної відповідальності понад 30 000 російських чиновників за корупційні порушення в 2024 році. Посилення економічного тиску Росії, спричиненого війною, у поєднанні з широко поширеною корупцією, браком робочої сили та неефективністю російського ВПК, ймовірно, збільшить вартість війни Росії та ще більше підірве її здатність ефективно підтримувати ВПК, зберігаючи економічну стабільність.
ISW раніше спостерігав за повідомленнями про подібні тенденції та статистичні дані в російській економіці, які вказували на те, що економічна траєкторія Росії є нестабільною в середньостроковій та довгостроковій перспективі та дедалі більше напружуватиме її здатність вести війну проти України.