Рішення України не продовжувати контракт на транспортування російського газу територією України, ймовірно, суттєво вплине на доходи Росії від його продажу, незважаючи на те, що Кремль стверджує протилежне.
Про це йдеться в аналітиці американського Інституту вивчення війни (ISW).
Російська та українська влади підтвердили, що російський газ припинив надходження через українську територію з ранку 1 січня, і російські офіційні особи та ЗМІ в основному висловлювали впевненість, що припинення поставок газу через Україну зашкодить Європі, але не Росії. Втрата доходів від газу, ймовірно, негативно вплине на російського державного енергетичного оператора «Газпром», який бореться зі зменшенням доходів від газу з Європи з 2022 року.
2 січня Bloomberg оцінив, що «Газпром» втратить $6 млрд доходів від газу на рік через припинення його транспортування через Україну. Російська служба BBC 1 січня зазначила, що основним джерелом доходу “Газпрому” у 2021 році була тодішня 45-відсоткова частка Росії на європейському газовому ринку, але зараз у Росії залишився лише один шлях експорту газу до Європи — трубопровід “Турецький потік” в обхід України через Чорне море до Туреччини — і що російський газ наразі становить лише п’ять відсотків європейського ринку. ВВС зазначає, що Словаччина та Австрія — кінцеві пункти призначення заблокованого російського газу через Україну — повністю задовольняють свої енергетичні потреби за рахунок альтернативних джерел. Зусилля Кремля створити впевненість щодо припинення транзиту газу через Україну віддзеркалюють його зусилля змусити Європу дозволити транзит російського газу до Європи через газопровід «Північний потік-2» взимку 2021–2022 років, а також оновлена позиція Кремля взимку 2024–2025 років мають на меті витягнути з Європи економічні чи дипломатичні поступки, підірвати єдність всередині Європейського Союзу (ЄС), і вбити клин між США та ЄС.
“Газпром”, ймовірно, намагається використати припинення транзиту газу через Україну для створення штучної енергетичної кризи для дестабілізації Молдови. 1 січня “Газпром” припинив постачання газу до Придністров’я через Україну, стверджуючи, що Молдова не сплатила борг на суму 709 мільйонів доларів. Аудит британських і норвезьких аудиторських фірм, однак, виявив у 2022 році, що Молдова винна «Газпрому» лише 8,6 мільйона доларів. Нещодавно Молдова вела переговори з «Газпромом» про транспортування газу до Придністров’я через трубопровід «Турецький потік», який пролягає з Росії до Туреччини, але «Газпром» відмовився та не домовився про це до кінцевого терміну 16 грудня.
Безкоштовний газ «Газпрому» довгий час живив придністровську Кучурганську електростанцію, яка експортувала значну кількість електроенергії до Молдови та використовувала прибутки від цих продажів для підтримки бюджету Придністров’я. Кучурганська електростанція перейшла на запаси вугілля 1 січня, яких, як повідомляється, може вистачити приблизно на 50 днів. Придністровська газова компанія «Тираспольтрансгаз» 1 січня припинила постачання газу більшості споживачів Придністров’я та відключила більшість гарячої води та тепла. Молдова збільшила імпорт електроенергії з Румунії, щоб компенсувати втрачене постачання з Придністров’я. Молдовська газова компанія Moldovagaz і державна електроенергетична компанія Молдови Energocom 1 січня запропонували надати Tiraspoltransgaz технічну та комерційну допомогу для отримання газу з європейських ринків після успішних випробувань 31 грудня 2024 року постачання газу в Молдову через Болгарію, Румунію та Україну.