Міністерство фінансів США запровадило новий пакет санкцій проти російських енергетичних компаній та їхніх керівників. Обмеження торкнулися десятків підприємств нафтогазової промисловості та страхового сектору.
Про це йдеться на сайті відомства з посиланням на міністра фінансів Джанет Єллен.
Повідомляється, що нові обмеження спрямовані на “посилення санкційних ризиків, пов’язаних з торгівлею російською нафтою, включаючи транспортування та фінансове сприяння експорту”.
Загалом санкції охоплюють понад 400 фізичних осіб та організацій енергетичного сектору рф, які прямо чи опосередковано забезпечують фінансування військової машини.
Основні жертви американських санкцій:
– “Газпромнефть” та “Сургутнефтегаз”, які забезпечують близько 30% морського експорту нафти рф;
– два активні термінали з експорту зрідженого природного газу (ЗПГ) – Portovaya та Cryogas Vysotsk;
– ключові нафтотрейдери та постачальники нафтосервісних послуг;
– страхові компанії, включаючи “Ингосстрах”;
– “Роснефтефлот”, судноплавний підрозділ “Роснефти”;
– санкційний список поповнили 184 нафтові танкери;
– додатково заблоковано всі судна компанії “Совкомфлот”, що має закрити існуючі лазівки в міжнародному санкційному режимі.
Дві головні компанії, що потрапили під санкції, експортували близько 970 000 барелів нафти на день за перші 10 місяців 2024 року. Таким чином, нові обмеження можуть суттєво порушити експорт нафти з рф та її ланцюги постачання.
Особлива увага приділяється санкціям проти страхової компанії “Ингосстрах”, яка відіграє ключову роль у страхуванні суден, що перевозять російські вантажі до Індії. Її роль значно зросла після початку війни в Україні.
За оцінками високопоставлених представників адміністрації Байдена, нові санкції коштуватимуть росії мільярди доларів щомісяця та ускладнять фінансування військової агресії проти України.
Серед фізосіб, які потрапили в “чорний список”:
Олексій Ліхачов- глава “Росатома”,
Олександр Дюков, – керівник “Газпром нефти”,
Сергій Кудряшов – очільник “Зарубежнефти”,
Наїль Маганов – генеральний директор “Татнефти”.
Примітно, що санкції торкнулися не лише російських компаній, але й їхніх закордонних дочірніх структур. Зокрема, під обмеження потрапила сербська компанія NIS, яка є дочірнім підприємством “Газпромнефти”.
Голова ОП Андрій Єрмак додав, що американський Мінфін визнав весь енергетичний сектор російської економіки джерелом шкідливої діяльності. За його словами, це рішення дозволяє запроваджувати санкції проти будь-якого учасника цього сектору, незалежно від форми власності чи виду діяльності.
Санкції також торкнулися ядерної галузі рф – під обмеження потрапили 14 членів ради директорів державної корпорації “Росатом”. Рішення обґрунтовано не лише підтримкою російського ВПК з боку корпорації, але й її безпосередньою участю в незаконному утриманні контролю над захопленою Запорізькою АЕС.