Російське військове командування передислокувало додаткові підрозділи 8-ї загальновійськової армії Південного військового округу (8 ЗВА ПВО) на Торецький і східний Покровський напрямки, що свідчить про те, що російське військове командування має намір у 2025 році пріоритетним чином тиснути на Костянтинівку – найпівденнішу точку «фортечного поясу» України.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) опублікував аналіз військової ситуації на сході України.
Український військовий оглядач Костянтин Машовець 16 лютого заявив, що російське військове командування передислокувало з Курахового напрямку частини 242-го, 255-го і 33-го мотострілецьких полків 20-ї мотострілецької дивізії, 102-го і 103-го мотострілецьких полків і 163-го танкового полку 150-ї мотострілецької дивізії на Торецький і східно-покровський напрямки. Машовець заявив, що нещодавно до Торецька прибули підрозділи 150-ї мотострілецької дивізії, які намагатимуться просунутися трасою Т-0516 Торецька в напрямку Плещіївки та Костянтинівки (обидва на північний захід від Торецька) за підтримки 9-ї та 132-ї мотострілецьких бригад (51-ї ЗВА, колишній 1-й АК “ДНР” ПВО). Машовець заявив, що під Воздвиженку (на схід від Покровська і на південний захід від Торецька) прибули частини 20-ї ЗВА, які намагатимуться просунутися по трасі Т-0504 Покровськ-Костянтинівка за підтримки 5-ї ОМСБр (51-ї ЗВА). Машовець заявив, що російське військове командування нещодавно відновило 20-ту і 150-ту мотострілецькі дивізії з новим особовим складом і технікою, і за оцінками російського військового командування перекинуло з кожної дивізії на Торецьк і східно-покровський напрямки від 7 до 8 тис. військовослужбовців. Нещодавно українське джерело розширило кадри, на яких російський військовослужбовець стверджує, що російське військове командування передислокувало 150-у мотострілецьку дивізію на Торецький напрямок, і звіт Машовця підтверджує це твердження. Проте на момент цього звіту ISW не спостерігав додаткових повідомлень про те, що 20-та чи 150-та мотострілецькі дивізії брали участь у боях на торецькому чи східно-покровському напрямках.
Машовець оцінив, що російські сили мають намір ліквідувати українську кишеню навколо Старої Миколаївки та вздовж траси Н-20 Авдіївка-Костянтинівка перед наступом на Костянтинівку з півдня та південного заходу, що узгоджується з оцінкою ISW про те, що російські війська, можливо, бажають ліквідувати українську кишеню на південний захід від Торецька, щоб зміцнити свій південний фланг перед наступом на Костянтинівку. Російські війська, ймовірно, мають намір посилити наступ на південний захід від Торецька та на північний схід від Покровська, щоб змусити українські війська відійти з цієї кишені під загрозою охоплення в найближчі місяці. Машовець припустив, що російське військове командування може передислокувати частини 110-ї та 114-ї мотострілецьких бригад (51-ї ЗВА) в район Торецьк-Воздвиженка для посилення цих зусиль після того, як ці частини завершать захоплення Андріївки (на захід від Курахового) і зрівняють лінію фронту на захід від Курахова. ISW оцінює, що станом на 16 лютого російські війська, які діють на схід від Покровська біля Воздвиженки, знаходяться приблизно за 22 кілометри на південь від Костянтинівки, а станом на 16 лютого російські війська, які діють у Торецьку, знаходяться приблизно за 11 кілометрів від Костянтинівки у найближчій точці наступу. Російські війська можуть досягти південних околиць Костянтинівки у травні 2025 року, якщо російські сили зможуть відтворити нещодавні темпи просування на південь від Покровська, але це малоймовірно, враховуючи, ймовірно, більш значну українську оборону, з якою російські сили зіткнуться на дорозі до Костянтинівки, і деградацію залучених російських підрозділів.
Схоже, що російські військові докладають багаторічних зусиль, щоб захопити «пояс фортець» України в Донецькій області, що ще більше підкреслює очевидну незацікавленість російського диктатора Путіна в тривалому та міцному мирі в Україні. Машовець заявив, що російське військове командування також передислокувало 10-й танковий полк (20-а мотострілецька дивізія) і 68-й танковий полк (150-а мотострілецька дивізія) у зону відповідальності 3-ї ЗВА на напрямках Сіверськ і Часів Яр. ISW останнім часом не спостерігав повідомлень про посилення Росією напрямків Сіверськ чи Часів Яр, але звіт Машовця свідчить про те, що російське військове командування, можливо, змінює пріоритети цих зусиль. Останнім часом ISW спостерігає активізацію російської активності на Лиманському та Часівярському напрямках і постійну активність на Сіверському напрямку. Російські війська можуть мати намір використовувати наступ у цих районах, щоб натиснути на Слов’янськ і Краматорськ з півночі та сходу, оскільки російські війська намагаються наступати на Костянтинівку з півдня.
«Пояс фортець» України — це 50-кілометрова лінія з чотирьох великих міст (Слов’янськ, Краматорськ, Дружківка та Костянтинівка), яка становить кістяк оборони України в Донецькій області, і Росія давно прагне захопити ці міста. Зараз російські війська знаходяться на відстані від 25 до 30 кілометрів від східної околиці Слов’янська, приблизно за 20 кілометрів від східної околиці Краматорська та за дев’ять кілометрів від північно-східної околиці Костянтинівки в найближчих точках на лінії фронту в Донецькій області. Російським військам на Лиманському та Сіверському напрямках доведеться захопити Лиман і Сіверськ (ймовірно, самі зусилля триватимуть місяці) і просуватися через численні поля та невеликі населені пункти, перш ніж вони зможуть загрожувати Слов’янську. Російські війська витратили більшу частину останніх 10 місяців, повільно перебираючи міські райони Часів Яр і Торецьк, але ще повністю не захопили ці міста. Можливо, російські війська мають намір просунутися на південний захід від Костянтинівки та спробувати відрізати поселення від решти фортечного поясу на заході, але такий наступ не зруйнує весь фортечний пояс. Просування Росії на схід і південь від Костянтинівки тисне на пояс фортець, але російські війська навряд чи повністю впадуть і захоплять пояс фортець у 2025 чи навіть 2026 році.
Малоймовірно, що російські військові зможуть витримати багаторічну та багатоосову кампанію проти українського фортечного поясу разом із іншими наступальними операціями в Україні. ISW широко звітував про збільшення втрат російського персоналу та обладнання в Україні та продовжує оцінювати, що такі втрати є неприйнятними в середньо- та довгостроковій перспективі, враховуючи нинішнє формування збройних сил і оборонно-промисловий потенціал Росії. Багаторічна кампанія проти низки значущих українських оборонних позицій майже напевно вимагатиме більше сил і засобів, ніж попередні зусилля Росії на менш важливих з точки зору операцій районах. Російським військам ще належить зіткнутися зі значною та достатньо розвинутою українською обороною після їхньої кампанії проти Бахмута навесні 2023 року та Авдіївки взимку 2023-2024 років, і нинішній метод просування російських військ, використовуючи свою нинішню перевагу в живій силі для проведення дорогих піхотних нападів, навряд чи досягне таких же результатів перед лицем значної української оборони. Раніше ISW зазначав, що російське військове командування продемонструвало свою готовність взяти на себе зобов’язання провести операції, які можуть тривати місяці або навіть роки, оскільки президент Росії Володимир Путін продовжує дотримуватись теорії перемоги, яка припускає, що Росія здатна продовжувати війну, доки Росія не завдасть військової поразки Україні. Готовність Путіна розпочати ймовірну багаторічну кампанію проти поясу фортець України в Донецькій області додатково підтверджує цю оцінку та ставить під сумнів зацікавленість і намір Росії сісти за стіл двосторонніх переговорів зі Сполученими Штатами.