Україна значно розширила свої оборонно-промислові виробничі можливості протягом війни, намагаючись зрештою самостійно задовольнити свої військові потреби, але здатність України стати самодостатньою в довгостроковій перспективі залежить від постійної підтримки з боку держав-партнерів у коротко- та середньостроковій перспективі.
Про це йдеться в аналітиці ISW.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль 4 березня заявив, що зараз Україна виробляє всередині країни близько 33% зброї, яку Україна використовує на полі бою, і наразі щорічно виробляє зброї та боєприпасів на 35 мільярдів доларів, що перевищує виробничі можливості багатьох партнерів України. Шмигаль заявив, що до кінця 2025 року Україна повинна бути в змозі задовольнити щонайменше 50% своїх загальних військових потреб, причому Україна задовольнить усі свої потреби в артилерійських системах та більшу частину своїх потреб у 80-мм і 120-мм мінометних і 105-мм, 122-мм і 155-мм артилерійських снарядах.
Шмигаль заявив, що з 2023 року Україна суттєво наростила оборонне виробництво – потроїла виробництво артилерії, збільшила виробництво боєприпасів у 2,5 рази, подвоїла виробництво протитанкової зброї та вп’ятеро збільшила виробництво бронетранспортерів. Шмигаль підкреслив, що наразі Україна виробляє майже всі безпілотники повітряного, морського та наземного базування, які українські війська використовують у бойових діях. Раніше Шмигаль заявляв, що в 2024 році Україна збільшила виробництво безпілотників у 10 разів і інвестувала додатково 7,9 мільярдів гривень (близько $189 млн) для збільшення виробництва безпілотників у 2025 році.
Шмигаль заявив, що керівник українського державного оборонного підприємства «Укроборонпром» став одним із 50 найпродуктивніших оборонних підприємств світу. Шмигаль назвав європейські інвестиції в українську оборонну промисловість причиною значного зростання української оборонної промисловості, особливо данську ініціативу щодо спільного оборонного виробництва. Шмигаль зазначив, що в 2024 році Україна залучила майже $1 млрд європейських оборонних інвестицій, у тому числі $351 млн від Данії, $436 млн від ЄС, $67 млн від Великої Британії та $45 млн від Норвегії. Шмигаль зазначив, що Україна створила низку спільних оборонних підприємств з європейськими державами, особливо з Великобританією та Німеччиною. Шмигаль заявив, що щонайменше три міжнародні оборонні компанії надали Україні ліцензії на початок виробництва в Україні зброї за стандартами НАТО та ЄС.
З 2023 року Україна різко розбудувала свый выйськово-промисловий комплекс (ВПК), але все ще потребує інвестицій і часу, щоб вийти на повну самодостатність. ISW продовжує оцінювати, що перспективи України щодо забезпечення своїх військових потреб у майбутньому з обмеженою іноземною допомогою є чудовими. Розширення ВПК України продовжує спиратися на грошові інвестиції держав-партнерів, а тривала військова допомога з боку партнерів дає Україні час для продовження розвитку свого ВПК до самодостатності.