Постійні технологічні та тактичні нововведення на полі бою українських та російських військ продовжують змінювати характер війни в Україні.
Інститут вивчення війни (ISW) зробив аналіз адаптаций на полі бою за роки великої війни.
Український старший військовий з українського батальйону безпілотних систем, який, ймовірно, діяв у напрямку Часового Яру, повідомив 27 квітня, що безперервні технологічні інновації та адаптація на полі бою дедалі більше перетворюють характер сучасної звичайної війни в Україні на війну, яка передусім включає «далекий дистанційний бій» через бойові дії між піхотою та бронетехнікою. Сержант зазначив, що посилення використання безпілотників українськими та російськими військами розширило зону конфліктних сірих зон і зон ураження на передньому краю району бою. Сержант зазначив, що в 2024 році спірні сірі зони становили приблизно від 500 метрів до двох кілометрів у глибину, але більш інтенсивне використання безпілотників з того часу розширило сіру зону до п’яти-семи кілометрів у деяких районах лінії фронту. Сержантський офіцер повідомив, що російські збройні сили вдосконалюють і розширюють можливості своїх безпілотних систем і наслідують тактику українських збройних сил із використання безпілотників для перехоплення ворожих безпілотників і проведення дистанційного мінування. Українські збройні сили успішно використали неперевершені можливості безпілотників для захисту критично важливих ділянок лінії фронту, а також пом’якшили обмеження в живій силі та техніці.
Україна має понад 100 бригад, які повинні захищати лінію фронту (як всередині України, так і вздовж міжнародного кордону України з Росією) на даний момент довжиною понад 2100 кілометрів і значно посилюють можливості безпілотників у поєднанні з традиційними можливостями, щоб запобігти атакам Росії через лінію фронту. Україна продемонструвала здатність швидко нарощувати вітчизняне виробництво безпілотників і закуповувати зарубіжні безпілотники, що сприяє обороні лінії фронту, а також веде тривалу кампанію ударів великої дальності, спрямовану проти російських критично важливих енергетичних і оборонних промислових об’єктів глибоко на території Росії, що порушує та погіршує виробництво та матеріально-технічне забезпечення російської армії. І українські, і російські війська частіше використовують волоконно-оптичні безпілотники для ударів по позиціях один одного, а протягом останніх кількох місяців успішно використовували безпілотники з оглядом від першої особи (FPV) для перехоплення великих розвідувальних безпілотників.
ISW спостерігає швидкі темпи, з якими Україні та Росії вдалося концептуалізувати, розгорнути та впровадити майже безперервні технологічні інновації та тактику, скориговану на полі бою, для оптимізації бойової динаміки. Українські та російські збройні сили впроваджують нові адаптації протягом місяців, а не років, і постійно експериментують, посилюючи цикл зворотнього зв’язку все більшої залежності від технологій і тактичних інновацій для збереження переваг на полі бою. Інновації та оперативні концепції, які формуються в Україні, створять основу для майбутнього війни.
Російські війська намагаються компенсувати українські технологічні адаптації та операції безпілотників, інтегруючи мотоцикли та цивільну техніку в наступальні операції вздовж усієї лінії фронту. Сержант українського батальйону безпілотних систем заявив, що російські війська все частіше використовують піхоту та моторизовані штурми на мотоциклах, всюдиходах (квадроциклах) та легкових транспортних засобах для просування в районах, де українські сили використовують безпілотники для утримання позицій на передовій. Військовий повідомив, що російські сили використовують мотоцикли та інші легкі транспортні засоби, щоб розосередити сили, щоб легше уникнути ударів безпілотників. Український військовий, який діє на Покровському напрямку, 27 квітня заявив, що з 20 березня російські війська здійснили 13 мотообстрілів. Український військовослужбовець, який діє на Покровському напрямку, 27 квітня заявив, що російські війська на Покровському напрямку не можуть перекинути важку бронетехніку на передові позиції через перервані російські наземні лінії зв’язку (GLOCs), в результаті чого російські війська змінюють тактику на щоденні штурми піхоти за підтримки мотоциклів.
ISW спостерігав, як російські війська на всьому театрі бойових дій намагаються керувати важкою бронетехнікою поблизу лінії вогню, не потрапивши під удар українських безпілотників. Російські війська, ймовірно, використовують швидкість, маневреність і невеликі профілі мотоциклів та інших легких цивільних транспортних засобів, щоб зменшити ефективність українських безпілотників і, ймовірно, розробляють тактичну доктрину для систематичного наступального використання мотоциклів і готуються інтегрувати використання мотоциклів в наступальні операції влітку та восени 2024 року.
Міністерство оборони і військове командування Росії раніше відреагували на інновації українських безпілотників спробою офіційно інтегрувати та централізувати російські операції та виробництво безпілотників. Українські та російські військово-промислові комплекси (ВПК) продовжують конкурувати в інноваціях щодо нових, економічно ефективних систем, які покращують бойові можливості та здатність протистояти інноваціям одна одної. Російські війська, ймовірно, бачать тактичну можливість у використанні мотоциклів і цивільних транспортних засобів, щоб просунутися і захопити якомога більше території України, незважаючи на захист українських безпілотників. Українські війська намагаються протидіяти російським інноваціям на полі бою.
Так, масово виготовляються та розкидаються дрібні “їжаки” для пробою коліс легкових автомобілів і мотоциклів, щоб поспішати піхоту в місцях, де попередньо розкидані протипіхотні міни або є можливість для ведення прямого вогню з укриттів по відкритій місцевості.
Окрім того, масово вибивається російська техніка для розмінування. Український військовий оглядач Олександр Коваленко зазначив, що на четвертий рік великої війни росія втратила практично всі мінні трали, які їй залишалися як у спадок від СРСР, так і були вироблені в пострадянський час на єдиному на всю країну заводі – ВАТ «ФНВЦ «Станкомаш», який був збанкрутований у 2014 році. А тому побачити російський танк з КМТ-8 або КМТ-7, ТМТ-К і ТМТ-С – дуже велика рідкість. На сьогоднішній день підприємство не може виробляти серійно протимінні трали, особливо в тих кількостях, які потрібні для війни, в якій постійно потрібне розмінування для ведення штурмових дій.
У той же час крім машин розмінування, що дісталися з часів СРСР, та поставлених у рамках військової допомоги Заходом, Україна освоїла серійний випуск мінних тралів.