Удар по Кашміру

Між Індією та Пакистаном розгорається повномасштабна війна. Сили нерівні, оскільки Індія сильно перевершує Пакистан з озброєнь. Проте, обидві сторони цього конфлікту мають ядерну зброю. Тому той, хто перевершує з інших озброєнь повинен вчасно зупинитися, оскільки слабка сторона цілком може застосувати його першою.

Нинішнє загострення збройного конфлікту між Індією та Пакистаном у 2025 році спричинене терактом у Пахалгамі, штат Джамму і Кашмір, 22 квітня 2025 року, де бойовики розстріляли 26 туристів, переважно громадян Індії. Індія звинуватила Пакистан у підтримці тероризму, зокрема через пов’язану з пакистанським угрупованням “Лашкар-е-Таїба” групу “Фронт опору” (TRF), яка взяла відповідальність за напад. Пакистан відкидає ці звинувачення, стверджуючи, що Індія використовує теракт як привід для ескалації.

Ситуацію посилили подальші дії сторін. Індія призупинила дію Договору про води Інду (1960 року), заблокувавши течію річки Інд у напрямку Пакистану, що Пакистан розцінив як акт війни.

Обидві країни ввели дипломатичні санкції. Індія вислала пакистанських дипломатів, закрила кордони та анулювала візи, Пакистан відповів аналогічними заходами.

24 квітня 2025 року почалися збройні сутички вздовж Лінії контролю, а 29 квітня в секторі Паргвал-Ахнур у Джамму зафіксовано бойові дії.

Коріння конфлікту лежить у давній суперечці за Кашмір, розділений між Індією, Пакистаном та частково Китаєм після 1947 року. Напруга посилилася через релігійні, територіальні та політичні розбіжності, а також ядерний потенціал обох країн, що робить ескалацію особливо небезпечною.

Чому конфлікт став можливим саме зараз? Американський президент Дональд Трамп продемонстрував слабкість своєї адміністрації, заграючи з країною агресором, Росією, у спробі “зупинити (загарбницьку) війну” її диктатора путіна в Україні. Індія має історичний шанс забрати під свій контроль Кашмір: безкарність Росії за захоплення міжнародно визнаних територій (не те, що спірний Кашмір), слабкість США та Росії майже гарантують невтручання в конфлікт. Ці країни обмежаться вираженням заклопотаності. Поки що незрозуміла реакція Китаю, союзника Пакистану.

Історія повторюється? Слід зазначити, що, за припущеннями, у доісторичні часи ядерний конфлікт стався приблизно на цій території, в Мохенджо-Даро (Пакистан).

Вторячи Трампу, Байден міг би сказати “При мені ця війна не почалася б”.