БПЛА Альтіус-У Росія

Росія продовжує розробку та впровадження технологій ведення війни.

Американський Інститут вивчення війни (ISW) зробив огляд описів останніх розробок безпілотних технологій та засобів РЕБ.

Російські війська розробили менший варіант безпілотника «Шахед», який можна використовувати на передовій. «Известия» 14 травня повідомили, що Росія виробляє ударний БПЛА «Тювік», який є меншою версією безпілотника «Шахед», призначеного для роботи на передовій та знищення бронетехніки. Повідомляється, що безпілотники «Тювік» мають таку ж аеродинамічну структуру «літаюче крило» як у «Шахед» з дальністю польоту 30 кілометрів та часом польоту 25 хвилин. Безпілотник «Тювік» може розганятися до швидкості до 180 кілометрів на годину та нести регульоване корисне навантаження два кілограми. «Известия» стверджували, що російські оператори безпілотників керують безпілотниками «Тювік», використовуючи нову комунікаційну технологію «поземка», яка може протистояти перешкодам українських систем радіоелектронної боротьби (РЕБ). «Известия» стверджували, що безпілотник також має функцію автопілота на основі штучного інтелекту, яка не використовує системи супутникової навігації та не вимагає зв’язку з оператором, що дозволяє безпілотнику уникати систем РЕБ та перешкод. Розробники безпілотника «Тювік» з конструкторського бюро «Стратум» повідомили «Известиям» , що російські війська вже випробували безпілотник на полі бою та що Росія розпочала його серійне виробництво.

Український експерт з радіоелектронної боротьби та технологій радіоелектронної боротьби Сергій Бескрестнов 16 травня повідомив, що російські війська збільшили використання нещодавно розроблених, невизначених безпілотників із можливостями штучного інтелекту вздовж лінії фронту в Україні. Бескрестнов заявив, що росіяни літають з цими безпілотниками від 30 до 50 разів на день у трьох напрямках лінії фронту, і що російські війська постійно модернізують системи штучного інтелекту в цих безпілотниках. Бескрестнов заявив, що російські безпілотники зі штучним інтелектом навчилися маневрувати в небезпечних районах лише за останній тиждень, перешкоджаючи роботі українських безпілотників-перехоплювачів. Бескрестнов додав, що російські безпілотники на базі штучного інтелекту можуть вільно літати над автомагістралями та виявляти українську військову техніку, оскільки українські системи радіоелектронної боротьби наразі не можуть їм протидіяти. Російський мілблогер 18 травня заявив, що російські безпілотники із системами штучного інтелекту можуть розпізнавати один одного за унікальним забарвленням крил безпілотника. Незрозуміло, чи має на увазі Бескрестнов ударні безпілотники «Тювік», чи інші безпілотники зі штучним інтелектом.

Повідомляється, що російські розробники модифікували ударні безпілотники Shahed, щоб подолати українські заходи проти безпілотників. Російські мілблогери стверджували, що російські розробники вдосконалили двигун безпілотників Shahed, що дозволило цим безпілотникам літати на висоті трьох кілометрів зі швидкістю понад 200 кілометрів на годину. Російські мілблогери стверджували, що вдосконалення двигунів перешкоджають здатності українських сил використовувати мобільні вогневі групи та гелікоптери, змушуючи українські сили використовувати літаки F-16 для збивання безпілотників Shahed. Російські мілблогери стверджували, що російські війська вдосконалили планери Shahed, що дозволило безпілотникам Shahed пікірувати з висоти двох кілометрів зі швидкістю 400 кілометрів на годину та долати українські системи протиповітряної оборони. Російські мілблогери стверджували, що російські війська адаптували мікроелектронні компоненти безпілотника Shahed для протидії системам радіоелектронної боротьби, наданим США. Повідомляється, що російські війська розробили алгоритм боротьби з підробкою для безпілотників Shahed та збільшили розмір боєголовки з 50 кілограмів до 90 кілограмів. Інститут науки та міжнародної безпеки (ІНМБ) 12 травня оцінив, що загальний показник ураження Росією цілей безпілотником Shahed покращився з березня 2025 року, з дев’яти відсотків у березні 2025 року до 18 відсотків на початку травня 2025 року. ІНМБ дійшов висновку, що загальний показник ураження Росії безпілотником Shahed становив 12,5 відсотка за останні два з половиною місяці.

Російські розробники продовжували впроваджувати нові адаптації та перехоплювачі для боротьби з дронами. 14 травня російський мілблогер опублікував відеозапис, в якому стверджується, що російські розробники представили та випробували нову модифікацію переносного кінетичного комплексу «Молот-Бритва», призначеного для боротьби з великими багатороторними та фіксованими БПЛА з розмахом крил від двох до п’яти метрів. Мілблогер стверджував, що комплекс може вражати цілі на висоті до двох кілометрів зі швидкістю до 200 кілометрів на годину та має максимальну дальність польоту три кілометри під час переслідування дрона. Мілблогер стверджував, що переносна версія комплексу оснащена тепловізійною головкою самонаведення та «кінетичними боєприпасами калібру 100 мм вагою 3,4 кілограма», і може розганятися до 265 кілометрів на годину. Мілблогер стверджував, що комплекс також має стаціонарні варіанти з радіокомандним або лазерним наведенням. Стаціонарні варіанти мають покращену дальність стрільби до 3,5 метрів, скорострільність 360 кілометрів на годину та вагу 3,5 кілограма. Російські мілблогери також стверджували, що російські війська використовували безпілотник-перехоплювач «Єлка» для захисту параду «День Перемоги» в Москва-Сіті 9 травня, і стверджували, що російські війська перехоплюють українські барражуючі боєприпаси за допомогою цих перехоплювачів щонайменше з вересня 2024 року. Російський розробник безпілотників «ВЕКТОР» 15 травня оголосив, що російські війська випробували нову систему ПЗРК для боротьби з безпілотниками, яка має дальність прицілювання від 1,5 до двох кілометрів, радіус ураження 10 метрів, максимальну швидкість 450 кілометрів на годину та вагу 1,2 кілограма. Стверджується, що нова система ПЗРК є недорогою та легкою, що свідчить про те, що вона може бути масово розповсюджена серед російських військ.

Російські розробники із запізненням модернізували двомісний навчальний літак Як-52 до протидронівного літака Як-52Б2. Російські розробники стверджували, що Росія має багато літаків Як-52, доступних для модернізації, і що літак може нести корисне навантаження 90 кілограмів під кожним крилом. Російські розробники зазначили, що літак Як-52Б2 оснащений бортовим комп’ютером з інформацією про цілевказівку та навігацію. Як-52Б2, як повідомляється, працює вдень і вночі, а також у складних погодних умовах. Російські розробники зазначили, що Як-52Б2 може цілитися в БПЛА літакового типу та легкомоторні БПЛА літакового типу. 18 травня російський мілблогер опублікував відеозапис, на якому стверджується, що Як-52Б2 виконує свій перший політ. Російський авіаційний експерт заявив у липні 2024 року, що українські військові першими почали використовувати легкі літаки для відбиття безпілотників за допомогою навчальних літаків Як-52. Експерт також зазначив, що Російське добровольче товариство сприяння армії, авіації та флоту Росії (ДОСААФ) та його приватні власники мають близько 25 літаків Як-52, а авіаційний сектор Росії має приблизно таку ж кількість літаків А-22 та варіанту А-32. Російські чиновники оголосили про модернізацію літака Як-52 у серпні 2024 року.

Російські розробники представили новий великий вантажний безпілотник, який, як повідомляється, здатний полегшити логістику. 15 травня «Ростех» повідомив, що Конструкторське бюро Об’єднаної авіабудівної корпорації «Сухой» представило новий великий вантажний безпілотник С-76 на Міжнародній виставці вертолітної промисловості та безпілотних літальних апаратів у Москві. «Ростех» стверджував, що безпілотники С-76 дозволять Росії створити повністю автоматизовану та безпілотну транспортну систему в Росії. Українське оборонне видання «Воєнний» 16 травня повідомило, що С-76 може злітати з максимальною вагою 1500 кілограмів, перевозити корисне навантаження до 300 кілограмів та літати на висоті 4000 метрів зі швидкістю 180 кілометрів на годину. «Воєнний» повідомив, що безпілотник має довжину 7,2 метра та розмах крил 11 метрів. «Воєнний» повідомив, що безпілотник може злітати та приземлятися без підготовленої інфраструктури, що дозволяє йому виконувати логістичні завдання в найнедоступніших місцях. Мілітарний повідомив, що безпілотник С-76 пройшов перший етап льотних випробувань, який був зосереджений на вертикальному зльоті та посадці. Мілітарний заявив, що С-76 може виконувати як цивільні, так і військові завдання, і що Росія може використовувати безпілотник для постачання боєприпасів російським військам в Україні.

Повідомляється, що Міністерство оборони Росії оснастило російські мобільні вогневі групи мобільними радарами новітнього зенітно-ракетного комплексу «Панцир-СМД-Е». Мілітарний, посилаючись на відеозаписи, опубліковані російськими мілблогерами, повідомив, що російські війська використовують транспортні засоби з радарами, встановленими на шасі, що дозволяє російським військам контролювати повітряний простір поблизу без необхідності механічного обертання. Мілітарний повідомив, що російські війська можуть переглядати дані радара на комп’ютері всередині транспортного засобу, і що ця інформація дозволяє російським операторам оцінити розмір і тип цілі. Мілітарний повідомив, що радар може охоплювати сектор 90 градусів і виявляти цілі з радіолокаційним перерізом один квадратний метр на відстані 45 кілометрів.