Російський диктатор Володимир Путін, ймовірно, організував зустріч з посадовцями Курської області 20 травня, щоб встановити умови для виправдання поновлення планів Росії захопити місто Суми та незаконно анексувати Сумську область.
Про це йдеться в аналітиці американського Інституту вивчення війни (ISW).
Путін зустрівся з керівництвом муніципалітетів Курської області 20 травня, під час якої голова Глушковського району Павло Золотарьов попросив Путіна створити буферну зону в Сумській області. Путін запитав, якої глибини має бути ця буферна зона, і Золотарьов заявив, що Росія повинна захопити «принаймні Суми (місто)», і натякнув, що Росія має бути «більшою». Виконувач обов’язків губернатора Курської області Олександр Хінштейн пізніше відповів на цю розмову у своєму Telegram-каналі, заявивши, що його дід родом із Сумської області, тому «ця земля йому не чужа». Місто Суми розташоване приблизно за 25 кілометрів від міжнародного кордону, і буферна зона, достатньо глибока, щоб включати місто Суми, перешкодила б українським військам завдавати ударів артилерією та тактичними безпілотниками по території Росії. Західні та українські джерела повідомляли, що російська делегація на українсько-російських переговорах у Стамбулі 16 травня погрожувала захопити Сумську область, щоб створити «зону безпеки». ISW продовжує оцінювати, що Росія має територіальні цілі поза межами областей, які Росія вже незаконно окупувала або анексувала, і що Путін може мати намір використати подальше просування в Сумській області, щоб вимагати від України передати частину Сумської області Росії під час майбутніх мирних переговорів.
Кремль, ймовірно, організував цю зустріч 20 травня, щоб представити Путіна як ефективного та залученого лідера воєнного часу, відповівши на російські запити щодо подальшого просування в Сумській області та запропонувавши Росії заявити про претензії на більше території в межах України. Візит Путіна до Курської області 20 травня відбувся вперше з моменту, коли Росія заявила про військову перемогу в області 26 квітня. ISW спостерігав повідомлення про те, що українські війська утримують обмежені позиції в Курській області, поки бої тривають, незважаючи на офіційні заяви Кремля про те, що російські війська повністю витіснили українські війська з області. Генеральний штаб ЗС України 21 травня повідомив, що українські війська продовжують активні бойові дії в Курській області. Путін також зустрівся з виконувачем обов’язків губернатора Курської області Олександром Хінштейном і погодився продовжувати надавати федеральне фінансування місцевим жителям та збільшити операції з розмінування. Зустріч Путіна з Хінштейном є частиною постійних зусиль Кремля, спрямованих на зображення Путіна як ефективного та турботливого лідера воєнного часу та применшення російських невдач на українському театрі військових дій.
Російські війська навряд чи зможуть захопити місто Суми у найближчій та середньостроковій перспективі, враховуючи продемонстровану Росією нездатність швидко захопити навіть набагато менші населені пункти в Україні за останні три роки. Український військовий оглядач Костянтин Машовець 19 травня повідомив, що підрозділи російської 18-ї мотострілецької дивізії (11-й армійський корпус [АК], Ленінградський військовий округ [ЛВО]) та 72-ї мотострілецької дивізії (44-й АК, ЛВО) здійснюють більшість наступів на Сумському напрямку, і що підрозділи 83-ї окремої повітряно-десантної бригади ПДВ ймовірно також діють на Сумському напрямку. Машовець заявив, що на Сумському напрямку також діють до чотирьох-п’яти мотострілецьких та стрілецьких полків російського мобілізаційного резерву. Цих обмежених елементів, які, як повідомляється, діють на Сумському напрямку, недостатньо для захоплення такого великого міста, як Суми (довоєнне населення 256 000 осіб), і російські війська не продемонстрували здатність захоплювати великі міста з перших місяців війни. З моменту захоплення Лисичанська (Луганська область) у липні 2022 року російські війська не захоплювали жодного українського міста з довоєнним населенням понад 100 000 осіб, але захоплення Лисичанська стало результатом повільних, виснажливих зусиль, які призвели до кульмінації російських наступальних операцій на сході України влітку 2022 року, на відміну від швидкої та ефективної маневреної операції. Відтоді російські війська намагалися захопити набагато менші населені пункти в наступних кампаніях, незважаючи на використання більшої кількості сил, особливо на сході та півночі України. Українські чиновники також раніше висловлювали сумніви в тому, що російські війська зможуть провести ефективну наступальну операцію зі захоплення міста Суми.