Оскільки Трамп тепер відкритий до постачання зброї американського виробництва Україні, генерал Олександр Сирський закликає до розробки ракет більшої дальності та дозволу на їх використання проти Росії.
Про це йдеться у статті The Washington Post.
Україні терміново потрібно, щоб Сполучені Штати та Європа перекинули до Києва більше систем протиповітряної оборони та ракет, заявив головнокомандувач Збройних сил України генерал Олександр Сирський в інтерв’ю The Washington Post — і без заборони часів Байдена на глибокі удари по російських військових цілях.
Заклик Сирського до посилення підтримки пролунав на тлі руйнівної хвилі російських атак на українські міста цього літа, коли Москва щоночі обстрілює мирних жителів балістичними ракетами та сотнями бойових безпілотників. Україна також стикається з викликами на полі бою, намагаючись мобілізувати війська, необхідні для стримування нищівного просування чисельно переважаючого ворога.
Кривава кампанія проти міст викликала розчарування в Білому домі через відмову президента Росії Володимира Путіна зупинити війну та спонукала президента Дональда Трампа схвалити новий план посилення військового арсеналу Києва, дозволивши європейським країнам купувати зброю американського виробництва для України.
За словами Сирського, нові постачання зброї протиповітряної оборони, включаючи американські ракети Patriot, безпілотники-перехоплювачі та легку авіацію для збивання безпілотників, можуть допомогти запобігти російським атакам. Більше ракет середньої та великої дальності, включаючи американські системи ATACMS та німецькі системи Taurus, якщо їх буде випущено без обмежень на їх використання, дозволить Києву уповільнити виробництво російської зброї, атакуючи інфраструктуру, з якої виробляються ракети та безпілотники.
«Вони ціляться практично по всьому — аеродромах, населених пунктах, об’єктах інфраструктури», — сказав Сирський про Росію. «Тому, звичайно, нам потрібні поставки балістичних ракет, щоб мати змогу дати ворогові гідну відсіч».
«Наявність будь-якої ракетної зброї сама по собі є стримуючим фактором», – додав він. «Я сподіваюся, що завдяки позиції президента Трампа цей процес буде набагато легшим і… у нас не буде жодних труднощів, які були раніше».
Сирський відмовився коментувати, чи залишилися в Україні якісь потужні системи ATACMS, хоча загальновідомо, що запаси в країні закінчилися, пише WP. На запитання, чи врятує нова партія американських ракет життя українців, він відповів: «Звичайно».
4 липня під час телефонної розмови Трамп запитав президента України Володимира Зеленського, чи зможе Україна завдати удару по Москві чи Санкт-Петербургу. Відтоді він заявив, що Україна не повинна цього робити. Проте, обговорення викликало питання про те, чи буде Трамп готовий скасувати обмеження часів Байдена на певні види озброєння США, яке Київ давно засуджує.
Сирський поспілкувався з The Post у суботу, через п’ять днів після того, як Трамп оголосив про свій план озброєння України, згідно з яким європейські країни надсилатимуть озброєння з власних запасів, а потім купуватимуть нові системи для себе у Вашингтона.
Ця пропозиція ознаменувала значну зміну політики Трампа, адміністрація якого різко змінила свою підтримку Києва та ненадовго призупинила військову допомогу та обмін розвідувальними даними на початку цього року. На тлі зростаючого розчарування через безперервні бомбардування України Росією та нездатність досягти прогресу у вимогах США щодо продуктивних мирних переговорів, Трамп також пригрозив жорсткими санкціями проти Москви, якщо протягом 50 днів не буде досягнуто угоди про припинення бойових дій.
Окрім недостатності протиповітряної оборони та ракетного озброєння, сухопутні війська України, які залишаються значно меншими за чисельністю на передовій, також відчувають нестачу 155-мм артилерійських снарядів, сказав Сирський, і потребують додаткового постачання бронетехніки. «У нас є високомотивовані та сміливі солдати, які можуть просуватися вперед, — сказав він, — але їм потрібні сучасні, надійні засоби захисту».
Хоча Німеччина веде переговори з Вашингтоном щодо фінансування та постачання батарей Patriot для України, міністр оборони Борис Пісторіус заявив на початку цього місяця, що Берлін не постачатиме Україні ракети Taurus більшої дальності, які запросив Київ.
Ця спроба озброїти Україну та відбити постійні повітряні атаки Росії – лише останній виклик у бурхливому терміні перебування Сирського, чотиризіркового генерала, який очолює збройні сили України з лютого 2024 року та якому цього тижня виповнюється 60 років. Сирський минулого року замінив генерала Валерія Залужного після того, як його було звільнено через розбіжності із Зеленським щодо невдалого контрнаступу 2023 року та мобілізації військ.
Сирський, який раніше обіймав посаду командувача сухопутних військ України, був на той час найбільш відомий тим, що спланував ризикований, але надзвичайно успішний контрнаступ 2022 року на північному сході Харківської області, в результаті якого скористалися вразливістю Росії та звільнили сотні квадратних километрів території за лічені дні. Але пізніше він зіткнувся з критикою серед піхотинців за те, що багато хто вважав помилковим рішенням залишити війська, що утримували обложене східне місто Бахмут у 2023 році, навіть коли вони значно поступалися чисельністю росіянам, що наступали.
Сирського підвищили до головнокомандувача, оскільки російські війська, здавалося, мали намір досягти значного прогресу на сході країни. До травня минулого року вони знову захопили Харків, але зіткнулися з запеклим опором і зрештою були обмежені невеликою частиною прикордонної зони.
Затримка рішення США дозволити деякі транскордонні удари за допомогою ATACMS вперше допомогла змінити ситуацію в Харкові. «Ми всі доклали багато зусиль, включаючи публічні виступи, щоб пояснити та довести необхідність використання цих типів далекобійної зброї на території Російської Федерації», – сказав Сирський. Адміністрація Байдена довго відмовлялася дозволити такі удари, побоюючись, що вони перетнуть червону лінію для Путіна та спровокують небезпечну відповідь.
Чоловік стоїть перед розбитими вікнами свого будинку в Києві в понеділок після російського нападу.
Незважаючи на зміну політики, минуле літо «було для нас справді дуже важким», – сказав Сирський. Росія планувала подальші інтенсивні наступальні операції, включаючи атаки на Сумську область. Вона збільшила виробництво безпілотників і запропонувала нові фінансові стимули для набору наземних військ, що погіршило проблеми України на передовій.
«Нас жорстко критикували, бо ми оборонялися та відступали», – сказав Сирський. «Мені довелося зробити щось, скажімо так, надзвичайне».
За допомогою невеликої групи командирів він розробив план відволікання російських військ шляхом вторгнення в західну Курську область Росії та вперше переведення їх у оборону всередині власної країни. Це була небезпечна авантюра , але українські війська зрештою захопили близько 500 квадратних миль російської території, приголомшивши Москву та Захід.
Ця операція призвела до різкого зростання морального духу серед українських військових та цивільного населення, яке відчайдушно чекало новин про просування на фронті. Але критики стверджували, що план також зробив частини лінії фронту вразливими для російських атак і зрештою сприяв більшим територіальним втратам.
Майже рік потому, інтенсивний російський контрнаступ витіснив Україну майже з усіх частин Курську, які вона колись контролювала, і чинить сильний тиск на схід Донецької області. Російські війська також вперше намагаються прорватися до Дніпропетровської області.
Курська операція, безсумнівно, залишиться визначальним поворотним моментом у спадщині Сирського. Командувач сказав, що він твердо дотримується її, і що це був важливий план, який завадив прагненням Росії захопити більше територій і послабив тиск на деякі ділянки обложеного східного фронту.
За минулий рік приблизно третина російських керованих авіабомб була використана в Курській області, а не в Україні. За словами Сирського, російські волоконно-оптичні безпілотники, які становлять серйозну загрозу для українців, оскільки їх неможливо глушити, вперше з’явилися на полі бою в Курській області, а не на сході України. Так само з’явилися північнокорейські війська, яких зараз може бути близько 20 000 у регіоні, хоча вони досі не брали участі в бойових завданнях в Україні, сказав він.
За словами Сирського, під час окупації Курська загинуло або було поранено щонайменше 80 000 російських військовослужбовців. Він відмовився розголошувати втрати українців, але сказав, що їх значно менше, ніж російських.
Східне місто Покровськ, яке, здавалося, мало впасти у серпні 2024 року, залишається під контролем України майже рік потому, хоча й ледве. Його оборона стала можливою, сказав Сирський, значною мірою завдяки рішучості українських військ та створенню бар’єрів, таких як мінні поля, що призвели до 30-відсоткових втрат серед російської техніки на цій ділянці фронту.
Ейфорія від Курської операції на передовій давно згасла через безперервні російські атаки. Україні важко конкурувати з набагато більшою російською армією та величезними фінансовими стимулами, які вона надає новобранцям.
За словами Сирського, перекидання більшої кількості військ на фронт залишається серйозною проблемою, і він визнав, що «все, що пов’язано з мобілізацією, є дуже конфіденційною інформацією». Росія інтенсивно прицілюється до цих мобілізаційних зусиль як за допомогою пропаганди, так і бомбардуванням центрів вербування .
Хоча обов’язковий призов призначений лише для чоловіків віком від 25 до 60 років, Україна розпочала експериментувати з програмою мобілізації молоді віком від 18 до 24 років для укладання річних контрактів в обмін на великі бонуси та дозволи на відрядження. Вона навряд чи набирає обертів. Сирський сказав, що нещодавнє опитування, яке оцінювало цю ініціативу, показало, що для понад половини респондентів «мотивацією є більше грошей».
«Якщо її збільшити, буде більше заявників», – сказав він, зазначивши, що Росія має ресурси, щоб значно збільшити плату своїм контрактникам.
Коли цього тижня Сирському виповниться 60 років, він досягне пенсійного віку, встановленого Україною для військової служби, але він відкинув будь-які натяки на те, що піде у відставку. Він все ще може зробити 100 віджимань без перерви, сказав він, і це попри повідомлення його помічників про те, що він рідко — якщо взагалі колись — спить. За його словами, його мотивує «розуміння моєї особистої ролі в процесі захисту нашого населення, наших громадян. І я розумію, що маю робити більше і краще».
Навіть після років роботи на вищих посадах, за його словами, йому найкомфортніше почуватися поруч із піхотою на передовій. Його помічники очікують, що саме там він проведе своє 60-річчя. Він сказав, що ще зарано говорити про це.
«Це залежить від Бога, — сказав він зі сміхом, — і від мого президента».