Російські війська просунулися на північ від Хромового, на північний захід від Вербового. Українськи сили завдавали дальні удари по тиловим розташуванням російських військ.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) оприлюднив аналіз подій, що сталися на фронтах російсько-української війни 16 грудня 2023 року.
16 грудня російські війська продовжували наступальні дії вздовж лінії Куп’янськ-Сватове-Кремінна, але не підтвердили наступ. Генштаб України повідомив, що українські сили відбили щонайменше 11 атак російських військ поблизу Синьківки (9 км на схід від Куп’янська) і щонайменше п’ять атак поблизу Макіївки (23 км на північний захід від Кремінної) і на схід від Тернів (15 км на захід від Кремінної) і Ямполівки. 15 грудня пов’язаний з Кремлем мілблогер заявив, що російські війська також наступали на лінії Загоруйківка-Тимківка-Іванівка-Кислівка (16 км на схід до 20 км на південний схід від Куп’янська). Речник української бригади, яка діяла на Куп’янському напрямку, 16 грудня заявив, що російські війська почали використовувати більш ефективні неспецифічні боєприпаси замість безпілотників «Ланцет» на Куп’янському та Лиманському напрямках.
Російські джерела стверджували, що 16 грудня українські війська здійснили невдалий наступ на лінії Куп’янськ-Сватове-Кремінна. Міністерство оборони Росії стверджувало, що російські війська відбили українські атаки на Куп’янському напрямку поблизу Вільшани (15 км на північний схід від с. Куп’янськ), Синьківки, озера Лиман (на північ від Синьківки), Петропавлівка (7 км на схід від Куп’янська), Новоселівське (14 км на північний захід від Сватового), а в напрямку Лимана поблизу Тернів, Житлівки (2 км на північний захід від Кремінної), Кузьмине (3 км на південний захід). Кремінна) та Білогорівки (10 км на південь від Кремінної). Відомий російський мілблогер стверджував, що бої точилися біля району Серебрянського лісу.
Міністерство оборони Росії (Міністерство оборони) заявило, що українські війська 16 грудня безуспішно атакували поблизу Бахмута поблизу Іванівського (6 км на захід від Бахмута) та Кліщіївки (7 км на південний захід від Бахмута).
16 грудня російські війська провели локалізовані наступальні операції поблизу Бахмута і підтвердили наступ. Геолокаційні кадри, опубліковані 16 грудня, показують, що російські війська просунулися на північ від Хромового (безпосередньо на захід від Бахмута). Український Генштаб повідомив, що російські війська невдало атакували біля Богданівки (6 км на північний захід від Бахмута), Іванівського, Кліщіївки та Андріївки (10 км на південний захід від Бахмута). Російські мілблогери стверджували, що російські сили також безуспішно атакували з Хромового. Російські мілблогери продовжували характеризувати локалізований російський наступ навколо Бахмута як операцію, спрямовану на просування до Часів Яру (12 км на захід від Бахмута). Міноборони Росії повідомило, що на Бахмутському напрямку діють підрозділи 200-ї окремої мотострілецької бригади Північного флоту РФ, і що частини російської 98-ї повітряно-десантної дивізії ПДВ діють на північ від Бахмута. Глава Чечні Рамзан Кадиров стверджував, що елементи спецназу Ахмат На околицях Кліщіївки діє загін “Спритні”.
16 грудня російські війська вели наступальні дії поблизу Авдіївки і нещодавно підтвердили наступ. Геолокаційні кадри, опубліковані 15 грудня, показують, що російські війська просунулися до західних околиць промислової зони на південний схід від Авдіївки. Російські мілблогери стверджували 15 і 16 грудня , що російські сили просунулися на захід від залізниці на північ від Степового (3 км на північний захід від Авдіївки) та в промисловій зоні. Російський мілблогер, посилаючи нібито на невказаних українських військових спостерігачів, 16 грудня стверджували, що російські війська просунулися вздовж фронту завширшки один кілометр на північ від Степового, на 200 метрів у глибину на південь від сміттєпереробного заводу на південь від Красногорівки (5 км на північний захід від Авдіївки) і просунулися вздовж фронту шириною 540 метрів на глибину 350 метрів у промисловій зоні. Російське джерело стверджувало, що російські сили незначно просунулися поблизу Бердичів (5 км на північний захід від Авдіївки). Український Генштаб повідомив, що російські війська безуспішно атакували на схід від Новобахмутівки (9 км на північний захід від Авдіївки), Степового та Авдіївки та на південь від Сєверного (6 км на захід від Авдіївки) та Первомайського (10 км на південний захід від Авдіївки).
Frontelligence Insight, очолювана українським офіцером запасу, повідомила 15 грудня, що супутникові знімки з 10 жовтня по 28 листопада вказують на те, що російські сили втратили понад 211 одиниць техніки поблизу Авдіївки. Frontelligence Insight повідомила, що понад 50 відсотків втрат російської техніки припало на перші три тижні спроб Росії захопити Авдіївку. Висновки Frontelligence Insight значною мірою підтверджують попередні повідомлення про втрати російської техніки та підтверджують оцінку ISW про те, що російські сили переважно перейшли від механізованих до масових піхотних штурмів біля Авдіївки, щоб зберегти бронетехніку після перших двох хвиль штурму населеного пункту.
Російські джерела стверджували, що українські сили невдало атакували на захід і південний захід від Донецька 16 грудня. Російське Міноборони стверджувало, що українські сили безуспішно атакували поблизу Мар’їнки (на західній околиці міста Донецьк) і Побєди (5 км на південний захід від Донецька). Російський мілблогер стверджував, що підрозділи російської 5-ї мотострілецької бригади (1-й армійський корпус “ДНР”) відбили Український наступ на Мар’їнському напрямку.
Російські сили проводили наступальні операції на захід і південний захід від міста Донецьк, але 16 грудня не зробили жодного підтвердженого просування. Російські джерела стверджували, що 15 і 16 грудня російські війська просунулися поблизу Невельського (безпосередньо на захід від міста Донецька), у напрямку Побєда та Новомихайлівка (10 км на південний захід від м. Донецьк), на північно-західній околиці Мар’їнки та на південно-східній околиці Новомихайлівки. Один російський мілблогер стверджував, що російські війська повністю контролюють Мар’їнку, але інший мілблогер стверджував, що українські війська все ще контролюють окраїну частини населеного пункту. Генштаб ЗС України повідомив що російські війська безуспішно атакували поблизу Мар’їнки, Невельського, Красногорівки (безпосередньо на захід від Донецька), Побєди та Новомихайлівки. Російський мілблогер стверджував, що Українські мінні поля та укріплення заважають російським військам просунутися до Новомихайлівки. Російські джерела стверджували, що підрозділи російської 20-ї мотострілецької дивізії (8-а ЗВA, Південний військовий округ) діють поблизу Мар’їнки та між Побєдою та Новомихайлівкою.
У Генштабі ЗС України повідомили, що 16 грудня українські війська відбили два російські штурми поблизу Старомайорського (9 км на південь від Великої Новосілки) на кордоні Донецько-Запорізької області.
Українські війська 16 грудня продовжували контрнаступальні дії в районі Роботиного на заході Запорізької області, але жодного підтвердженого просування не зробили. Російські джерела, зокрема Міністерство оборони, стверджували, що російські війська відбили українські штурми поблизу Роботиного та Вербового (9 км на схід від Роботиного).
16 грудня російські війська продовжили контратаки в західній Запорізькій області та нещодавно досягли незначних успіхів. Геолокаційні кадри, опубліковані 15 грудня, показують, що російські війська нещодавно досягли незначних успіхів на північний захід від Вербового. Російські мілблогери стверджували, що російські війська відбили позиції на північ від Вербового 13 грудня та консолідували контроль над позиціями на захід від Роботиного, які російські війська захопили 15 грудня. 16 грудня російський мілблогер розширив кадри, нібито показують підрозділи російського 247-го повітряно-десантного полку (7-ї дивізії ПДВ), які захоплюють українські позиції на північ від Вербового. Український Генштаб повідомив, що Українські сили відбили щонайменше вісім російських атак на захід від Новопокровки (13 км на північний схід від Роботиного) і на південь від Роботиного.
Українські війська продовжували 16 грудня наземні операції на східному (лівому) березі річки Дніпро в Херсонської області. Російські мілблогери стверджували, що українські сили намагалися просунутися до лісових масивів поблизу Кринок (30 км на північний схід від міста Херсона та 2 км від річки Дніпро) 15 і 16 грудня і що в цьому районі тривають важкі бої. Російський мілблогер стверджував, що російські війська продовжували наносити удари по українських позиціях біля Антонівського залізничного мосту на північ від Пойми (15 км на схід від м. Херсона та 4 км від р. Дніпро).
Російські джерела стверджували, що 15 і 16 грудня українські війська завдали ударів по тилових районах Росії на півдні України та в окупованому Криму. 16 грудня російські джерела стверджували, що російські війська перехопили до 15 українських ракет HIMARS і С-200 націлені на Генічеськ (170 км на південний схід від Херсона) і Нову Маячку (45 км на південний схід від Херсона) в окупованій Херсонській області та Джанкой в окупованому Криму (90 км на північний схід від Сімферополя). Речник українського Південного оперативного командування капітан першого рангу Наталія Гуменюк заявила, що українські сили погіршили прикриття російської протиповітряної оборони над окупованим Кримом і що російські війська повинні постійно маневрувати системами протиповітряної оборони, щоб забезпечити прикриття, захищаючи системи від українських ударів. 15 грудня російські джерела розширили кадри активації російської протиповітряної оборони між Чорноморським (125 км на північний захід від Сімферополя) та Міжводним (120 км на північний захід від Сімферополя). Росіяни У Міноборони заявили, що російські комплекси протиповітряної оборони та радіоелектронної боротьби (РЕБ) збили всі 32 безпілотники, які українські війська запустили по російських цілях в окупованому Криму 15 грудня. Голова Херсонської обласної окупаційної адміністрації Володимир Сальдо заявив, що українська ракета HIMARS вразила російських військових поблизу Нової Маячки.