Президент Росії Володимир Путін значно активізував давні зусилля Кремля, щоб створити інформаційні умови для майбутньої ескалації проти країн Балтії, ймовірно, як частину його ширшої спроби послабити НАТО.
Як пише ISW, 16 січня Путін заявив, що Латвія та інші країни Балтії «викидають [етнічних] росіян» зі своїх країн і що ця ситуація «безпосередньо впливає на безпеку [Росії]». Попередні зміни до латвійського закону про імміграцію передбачили, що дозволи на постійне проживання громадян Росії втрачають силу у вересні 2023 року, а громадяни Росії повинні будуть до 30 листопада виконати загальну процедуру отримання статусу постійного мешканця ЄС у Латвії, включаючи здачу іспиту з латиської мови. У грудні 2023 року Управління у справах громадянства та міграції Латвії заявило, що Латвія депортує близько 1200 громадян Росії, які не подали заяву на новий вид на проживання до встановленого владою терміну. Путін тривалий час використовував розширене визначення суверенітету Росії та применшував суверенітет колишніх радянських республік, а Росія тривалий час стверджувала, що має право захищати своїх «співвітчизників за кордоном», включаючи етнічних росіян і російськомовних за межами кордонів Росії.
ISW не помічає жодних ознак того, що російська атака проти країн Балтії є неминучою або ймовірною, але Путін, можливо, створює інформаційні умови для майбутніх агресивних дій Росії за кордоном під приводом захисту своїх «співвітчизників». Нещодавно, в середині грудня 2023 року, Путін погрожував Фінляндії та повторив світогляд, який показує, що він продовжує прагнути проводити необхідні зміни в альянсі НАТО, які означали б його демонтаж.
Згодом Путін пов’язав передбачувані загрози безпеці Росії в Східній Європі з «Політикою відкритих дверей» НАТО, основним принципом альянсу, закріпленим у його статуті, який дозволяє йому на власний розсуд приймати нових членів. Путін стверджував, що НАТО «відчинила двері для Україні та Грузії» у 2008 році – маючи на увазі Бухарестську декларацію, в якій НАТО пообіцяла Україні та Грузії шлях до членства, але не зробила конкретних кроків для відкриття таких шляхів – і стверджував, що ця декларація пішла проти Акту проголошення незалежності України 1991 року, в якому зазначалося, що Україна є нейтральною державою. Путін не згадав, що Російська Федерація зобов’язалася «поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України», яка включала Крим і окупований Донбас, у 1994 році в обмін на повернення Україною ядерної зброї Радянського Союзу, розміщеної на її території, Росії. Суверенітет включає право на самовизначення. Путін заявив, що декларація НАТО 2008 року «повністю змінила ситуацію у Східній Європі» і вплинула на безпеку Росії.
Раніше ISW оцінював, що Путін вторгся в Україну в 2022 році не для того, щоб захистити Росію від загрози з боку НАТО, а для того, щоб послабити і остаточно знищити НАТО – ціль, яку він досі переслідує. Кремль і пов’язані з Кремлем суб’єкти нещодавно сприяли інформаційним операціям і застосовували тактику гібридної війни, спрямовану на дестабілізацію НАТО, і тепер, можливо, створюють інформаційні умови для можливих майбутніх агресивних дій Росії проти країн НАТО та їхніх сусідів, вважають в ISW.