уралвагонзавод

Президент Росії Володимир Путін під час свого виступу 2 лютого викликав широку соціальну та економічну мобілізацію Росії, яка нагадує повну мобілізацію Радянського Союзу під час Другої світової війни, незважаючи на те, що Росія проводить набагато більш поступову, але тим не менш ефективну мобілізацію свого військово-промислового комплексу (ВПК).

Про це пише американський Інститут вивчення війни (ISW).

Путін відвідав захід «Все для перемоги» на заводі «Тулаточмаш» у Тульській області 2 лютого та пропагував зусилля Росії щодо розширення свого ВПК перед аудиторією з 600 представників різних професій з усієї Росії. «Все для перемоги» — це гасло радянської доби, яке радянська влада вперше використовувала під час громадянської війни в Росії, а потім широко під час Другої світової війни, щоб сприяти широкій мобілізації радянської промисловості та суспільства. Путін заявив, що зараз під цим гаслом працюють оборонні промисловці Тульської області, як працювали їхні діди і прадіди. Путін стверджував, що сучасні російські робітники оборонної промисловості довели, що гідні цих «предків», які виграли промислову битву проти нацистської Німеччини та європейської оборонної промисловості для створення радянської перемоги 1945 року. Путін слідом за своїми радянськими попередниками ігнорував критичну роль, яку відіграла оборонна промисловість США у сприянні перемозі СРСР через програму ленд-лізу. Раніше Кремль звертався до міфів про Велику Вітчизняну війну (період Другої світової війни, в якому СРСР оборонявся від нападу нацистської Німеччини, а потім звільняв та окупував зайняті гітлерівцями території європейських країн), щоб запевнити російську громадськість у тому, що російські військові зусилля залучать переважну силу та військову техніку для перемоги в Україні, як це зробив Радянський Союз для Червоної Армії проти Нацистська Німеччина. Натяк Путіна на повну мобілізацію Радянського Союзу під час Другої світової війни не обов’язково вказує на те, що він має намір поставити Росію на такий воєнний стан, хоча він, можливо, бере участь у таких риторичних увертюрах, щоб оцінити внутрішню реакцію та підготувати російську громадськість до ширшого конфлікту та економічної чи військової мобілізації.

Путін заявив, що ВПК Росії значно розширюється та достатньо підтримує військові дії в Україні. Путін стверджував, що 6 000 російських підприємств і 3,5 мільйона працівників є частиною російського ВПК і що ще 10 000 підприємств підключені до ВПК у допоміжних ролях. Путін заявив, що за попередні 16 місяців ВПК Росії створив 520 тис. нових робочих місць; у 2,5 рази збільшив виробництво засобів бронезахисту особового складу; і збільшив виробництво бронетехніки та іншого обладнання для загальновійськової війни на невизначений відсоток. Російський диктатор заявив також, що російські підприємства повністю виконують державне оборонне замовлення і що Кремль значно збільшив і повністю профінансував державне оборонне замовлення на 2024 рік. Путін також неодноразово наголошував, що Росія розширює свій ВПК, використовуючи технологічні інновації та адаптацію як пріоритет, стверджуючи, що вся новітня зброя Росії перевершує зброю, вироблену країнами НАТО. Путін додав, що переможе той, хто швидше знайде нові способи придушення засобів знищення, розвідки та придушення ворога, повторюючи настрої, висловлені українським головнокомандувачем генералом Валерієм Залужним у своєму есе від 1 лютого, в якому детально описується стратегія пошуку переваги над російська армія через технологічні інновації та адаптацію.

Росія поступово мобілізує свій ВПК, намагаючись виконати операційні вимоги в Україні, не завдаючи значних збоїв економіці Росії, яка й без того обмежена. Ці зусилля, хоч і значно нижчі за загальну мобілізацію, задовольнили багато вимог Росії щодо підтримки російських операцій в Україні. Російські зусилля досягли цього ефекту частково завдяки здатності Росії закуповувати обладнання у своїх партнерів і переоснащувати російську економіку для потреб військового виробництва. Однак Росії ще належить розширити свій ВПК до такого рівня, коли вона зможе перестати покладатися на країни-партнери для отримання критично важливого матеріалу. Залишається незрозумілим, скільки ще Росія може мобілізувати свій ВПК, не вживаючи значних і, можливо, непопулярних дій, враховуючи постійні обмеження російського економічного та людського капіталу.

Однак чим довше Росія зберігає ініціативу на полі бою в Україні, тим більше російські військові матимуть можливість пристосовувати операції для оптимізації виробництва та споживання Росією певних матеріальних засобів стійким і масштабованим способом. Збереження ініціативи на полі бою також може дозволити Кремлю розширити ВПК Росії замість проведення широкомасштабних наступальних зусиль, які потребуватимуть значних матеріальних засобів, вважають аналітики ISW.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

fifteen + 11 =