Російська влада має намір значно розширити зусилля з криптомобілізації, починаючи з весни 2024 року на тлі повідомлень про значне зменшення кількості добровільних призовників.
Російське опозиційне видання «Верстка» повідомило 22 березня, що високопоставлені джерела з Міністерства оборони, адміністрації президента та регіональних урядів заявили, що Міноборони Росії планує збільшити комплектування сил, починаючи з весни, і що Росія може мати намір сформувати додаткові 300 000 осіб протягом невизначеного періоду часу. Джерела «Верстки» повідомили, що спочатку російські військові зосередяться на наборі резервістів, які уклали контракти з Міноборони, до «кадрового мобілізаційного резерву», який двічі на рік проходить військову підготовку. Повідомляється, що офіцер невизначеної військової частини в Забайкальському краї повідомив Верстці, що російська влада наразі набирає таких резервістів у спосіб, подібний до тих, які використовувалися до часткової мобілізації в 2022 році, але що незрозуміло, чи російська влада накаже ще одну хвилю мобілізації. Як повідомляла “Верстка”, джерела в адміністрації президента заявили, що російська влада прагне переконати і навіть змусити призовників, термін служби яких закінчується в квітні 2024 року або вже закінчився в 2023 році, підписувати військові контракти. Як повідомляла Верстка, джерела повідомили, що наприкінці лютого військкомати почали видавати більше довідок про відстрочку працівникам держпідприємств і деяких оборонних підприємств, але причина цього явища незрозуміла. “Верстка” повідомила, що джерела розходяться в тому, чи пов’язана нещодавня діяльність в мерії Москви, в тому числі відновлення роботи співробітників, які раніше допомагали військкоматам під час осінньої хвилі мобілізації 2022 року, і створення нового центру для призовників на майбутній цикл весняного призову на строкову військову службу, який відбудеться раз на два роки, чи щось інше.
Як повідомляла «Верстка», співробітники московського військового комплекту вказали, що темпи російського добровільного призову «різко впали», починаючи з жовтня 2023 року, коли кількість відвідувачів Єдиного центру контрактного найму в Москві скоротилася з 500-600 на день до 20-30 на день. Здатність російських військ відновити свої значні втрати в останні місяці була вирішальною для їх здатності підтримувати темп наступальних операцій на всій території Східної України, зокрема наступальних операцій під Авдіївкою, які почалися в жовтні 2023 року. Якщо російська влада не зможе залучити кількість особового складу, необхідну для поповнення втрат і підтримки поточного темпу наступальних операцій в Україні шляхом посиленого залучення волонтерів, російська влада, швидше за все, активізує інші методи криптомобілізації, такі як примусова мобілізація засуджених і мігрантів, щоб підтримувати наступальні операції, перш ніж прийняти рішення про це шляхом проведення чергової непопулярної хвилі мобілізації.
Російський інструктор «Шторм-Z» зазначив, що російська влада має враховувати суперечливі інтереси російського військового командування, різних груп військовослужбовців в Україні та російського суспільства, коли вирішує, чи проводити чергову хвилю мобілізації чи ні. Інструктор стверджував, що російська влада вдалася до найму добровольців у війську, оскільки вони стурбовані тим, що чергова хвиля мобілізації може викликати соціальну напругу в Росії та призведе до нового масового відтоку з країни. Інструктор заявив, що перспективи залучення добровольців у післявиборчий період «неоднозначні» і що ще одна хвиля мобілізації була б «досить логічною» для поповнення як діючої армії, так і стратегічного резерву. Водночас інструктор підкреслив, що російська влада має враховувати різні проблемні фактори, коли приймає рішення про повторну мобілізацію. Інструктор зазначив, що якщо російська влада проведе ще одну мобілізацію без демобілізації тих, хто вже був призваний восени 2022 року, виникне напруга між новомобілізованими та раніше мобілізованими; якщо російська влада проведе більш масштабну мобілізацію, ніж та, що була восени 2022 року, і замінить раніше мобілізованих, виникне напруга щодо призовників-добровольців, які мають безстрокові контракти; і якщо російська влада не проведе чергову мобілізаційну хвилю, виникне напруга серед військовослужбовців, які тривалий час перебувають на фронті. Інструктор заявив, що російська влада зможе уникнути можливої мобілізації, якщо російські війська планомірно вдосконалять свої розвідувально-вогневі комплекси (РВК) і розвідувально-ударний комплекс (РУК) у координації з наступальними діями. Інструктор також припустив, що російські «м’ясні штурми» посилюють кадрові проблеми російських військ і поскаржився, що російська влада хвалить командирів «м’ясних штурмів», які «забавляють» російську владу «красивими», але неправдивими фронтовими звітами.