Атака Ізраїлю Іраном

Іранська ракетно-безпілотна атака на Ізраїль 13 квітня, ймовірно, мала завдати значної шкоди нижче порогу, який міг би викликати масовану відповідь Ізраїлю. Атака була запланована на успіх, а не на провал. Пакет ударів був змодельований за тими, які росіяни неодноразово використовували проти України з великим ефектом.

Так вважають аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).

Атака завдала більшої шкоди, ніж передбачалося, ймовірно, через те, що іранці недооцінили величезні переваги Ізраїлю в захисті від таких ударів порівняно з Україною. Іранці винесуть уроки з цього удару та працюватимуть над тим, щоб з часом покращити свої здібності проникати в оборону Ізраїлю, як це робили росіяни під час неодноразових ударів по Україні.

Удар складався з приблизно 170 безпілотників, 30 крилатих і 120 балістичних ракет. Безпілотники були запущені задовго до того, як були запущені балістичні ракети, ймовірно, в очікуванні, що вони прибудуть у вікно протиповітряної оборони Ізраїлю приблизно в той самий час, що й крилаті ракети та безпілотники. Росіяни неодноразово застосовували такий підхід проти України. Мета такого пакету полягає в тому, щоб повільніші крилаті ракети та безпілотники відволікали й пригнічували протиповітряну оборону, щоб дозволити балістичним ракетам, які набагато важче збити, досягти своїх цілей. Іранці, швидше за все, очікували, що мало чи взагалі будь-які крилаті ракети та безпілотники вразять їхні цілі, але, ймовірно, сподівалися, що це зробить значно більший відсоток балістичних ракет.

Лише кілька балістичних ракет пробили ізраїльську протиповітряну оборону та вдарили поблизу ізраїльських військових баз зі 120 чи близько того, які випустили іранці. Українська протиповітряна оборона в середньому перехоплює лише близько 46% російських балістичних ракет під час останніх великих ударів. Ймовірно, іранці очікували, що ізраїльські показники будуть вищими, ніж українські, але не перевищуватимуть 90% проти такого великого залпу балістичних ракет — зрештою, росіяни ніколи не запускали близько такої кількості великих балістичних ракет за один удар по Україні. Україна часто перехоплює понад 75% російських крилатих ракет і безпілотників, але багато з цих перехоплень відбувається в рамках зони ППО, яка також займається обороною від балістичних ракет. Таким чином, іранці, ймовірно, очікували, що принаймні деякі з їхніх безпілотників і крилатих ракет будуть перешкоджати ізраїльському націлюванню балістичних ракет, що наближаються, хоча, очевидно, цього не було.

Система протиповітряної оборони Ізраїлю має низку очевидних переваг перед українською ППО, але повне значення деяких із цих переваг могло бути незрозумілим іранським планувальникам ударів. Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) і союзники Ізраїлю мають набагато більші та потужніші системи протиракетної та протиповітряної оборони, а також запаси перехоплювачів для них, ніж Україна, особливо тому, що Україна вичерпує свої запаси перехоплювачів, очікуючи на відновлення військової допомоги США. Ізраїль також виграє від приблизно 1000 кілометрів, які відокремлюють його кордони від іранських. Ізраїль та його союзники використовували цю відстань, щоб перехопити всі безпілотники та крилаті ракети наземного базування за допомогою протиракетної оборони та бойової авіації ще до того, як вони потрапили під зону протиракетної оборони Ізраїлю. Ізраїль та його союзники залучили до цього сотні бойових літаків. Україні бракує обох цих переваг. Іран також не має доступу до майже гіперзвукових ракет, які Росія використовувала для більш надійного проникнення в українську протиповітряну оборону — принаймні на даний момент (невідомо, чи передав Путін таки технології Ірану в обмін на “шахеди” та технологію їх виготовлення).

Україна, зокрема, не змогла використовувати бойову авіацію для масштабного збиття російських безпілотників і крилатих ракет, і президент України Володимир Зеленський нещодавно зазначив, що Київ, ймовірно, використовуватиме для цих ролей F-16, які Україна отримає цього літа. Давно відомо, що як безпілотники, так і крилаті ракети можуть бути збиті бойовою авіацією, але в українській війні ще не спостерігалося узгоджених зусиль великих і сучасних військово-повітряних сил для перехоплення масштабних ударів безпілотників і крилатих ракет і дуже можливо, що іранці недооцінили ефективність цих зусиль.

Іран засвоїть додаткові уроки з невдалої атаки 13 квітня, які він зможе використати для здійснення більш успішних атак у майбутньому. Уроки, які Іран отримає з цієї атаки, дозволять йому створювати більш успішні пакети ударів у майбутньому. Ймовірно, напад допоміг Ірану визначити відносні сильні та слабкі сторони ізраїльської системи ППО. Ймовірно, Іран також поділиться з Росією уроками, які він засвоїв під час цієї атаки. Потім Росія використає ці уроки, щоб покращити свою здатність завдавати поразки системам протиповітряної оборони, наданим США та НАТО в Україні. Іран може поділитися з Росією уроками про відносні сильні та слабкі сторони побудованих США літаків і ракет класу «повітря-повітря» у перехопленні цих ракет і безпілотників.

Здатність Ірану пробити ізраїльську протиповітряну оборону навіть невеликою кількістю великих балістичних ракет викликає серйозні занепокоєння щодо безпеки Ізраїлю. Єдині іранські ракети, які пробилися, влучили в ізраїльську військову базу, обмеживши збитки, але майбутній удар, під час якого кілька балістичних ракет пробиють ізраїльську протиповітряну оборону та вразять Тель-Авів або Хайфу, можуть спричинити значні жертви серед цивільного населення та пошкодження цивільної інфраструктури, включаючи порти та енергії. Російські удари по Україні продемонстрували, що навіть невелика кількість точних ударів по ключових вузлах енергетичної та іншої інфраструктури може призвести до непропорційних наслідків. Ізраїль та його партнери не повинні виходити з цієї успішної оборони з почуттям самовдоволення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

13 + one =