Залізний купол Ізраїлю

Успіх Ізраїлю в захисті від широкомасштабних іранських ракетних ударів і ударів безпілотників з території Ірану 13 квітня підкреслює вразливість, яку українське географічне положення та триваюча деградація парасольки протиповітряної оборони України створюють для українських зусиль із захисту від регулярних російських ракетних ударів і ударів безпілотників.

Атака Ізраїлю Іраном показала, що Україні потрібно суттєво покращувати свою систему ППО. Про це йдеться в аналітичної запісці американського Інституту вивчення війни (ISW).

Повітряно-космічні сили Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) запустили приблизно 170 безпілотних літальних апаратів Shahed-136/131, 30 крилатих ракет і 120 балістичних ракет по цілях в Ізраїлі в комплексі ударів, схожих на нещодавні російські пакети ударів по Україні. Російські війська експериментували з ударами крилатими ракетами, балістичними ракетами та безпілотними літальними апаратами різного розміру та комбінацій, і зараз регулярно завдають великих комбінованих ударів по цілях в Україні. Подібно великий комбінований пакет ударів Ірану був набагато менш успішним, ніж нещодавні російські удари по Україні, проте ізраїльська ППО перехопила майже всі з приблизно 320 повітряних цілей, за винятком кількох балістичних ракет. Іранські безпілотники та ракети повинні були перетнути понад 1000 кілометрів повітряного простору Іраку, Сирії та Йорданії, перш ніж досягти Ізраїлю, що дало Ізраїлю та його союзникам години на ідентифікацію, відстеження та перехоплення ракет і безпілотників на підході до Ізраїлю. Російські сили запускають безпілотники та ракети з усієї окупованої України та в безпосередній близькості від України з території Росії, даючи українським ППО малу частку часу, який Ізраїль та його союзники використали для успішного притуплення масового іранського ракетного та безпілотного удару. Ізраїль також має надійну парасольку протиповітряної оборони, яка відповідає за реагування на потенційні атаки через більш короткі кордони зі своїми сусідами, сектором Газа та Західним берегом річки Йордан, в той час як Україна дедалі більше погіршує можливості протиповітряної оборони для протидії ударам ракет і безпілотників на значно ширшій лінії фронту в Україні, а також на її міжнародних кордонах з Білоруссю та Росією. Україна також наразі не має можливостей здійснювати перехоплення повітря-повітря за допомогою літаків із нерухомим крилом, як це зробили Ізраїль та його союзники в ніч на 13 квітня. Великі розміри України порівняно з Ізраїлем ускладнюють для України імітацію щільності протиповітряної оборони.

Виснаження засобів протиповітряної оборони, наданих США, внаслідок затримок із відновленням військової допомоги США Україні в поєднанні з удосконаленням російської тактики ударів призвело до підвищення ефективності російської ударної кампанії в Україні. Без значної та регулярної допомоги Україні у сфері безпеки російські удари загрожують обмежити довгострокові бойові можливості України та створити оперативні умови для досягнення Росією значних успіхів на полі бою. Україні потрібні значні запаси західних систем протиповітряної оборони та винищувачів, здатних перехоплювати безпілотники та ракети, щоб створити комбіновану парасольку протиповітряної оборони, яка навіть віддалено така ж ефективна, як та, яку Ізраїль та його союзники успішно застосували 13 квітня.

Російська ударна кампанія проти України демонструє, що навіть обмежена кількість успішних ударів балістичними або крилатими ракетами може завдати значної та, ймовірно, довгострокової шкоди енергетичній та іншій інфраструктурі, підкреслюючи потребу в ефективній та добре забезпеченій парасольці протиповітряної оборони, здатній забезпечити постійний удар. висока швидкість перехоплення. Нещодавні масштабні удари Росії з використанням безпілотників, крилатих і балістичних ракет проти України завдали значної шкоди українській енергетичній інфраструктурі. Усі 15 балістичних ракет і сім із 44 крилатих ракет, які російські війська випустили по українських енергетичних об’єктах у ніч на 22 березня, успішно пробили українську ППО. Частина ракет суттєво пошкодила Дніпровську гідроелектростанцію (ДніпроГЕС) у м. Запоріжжя та повністю вивела її з ладу, а ремонт станції займе тривалий час. Три з семи балістичних ракет і вісім із 30 крилатих ракет, які російські війська запустили по українських ГЕС у ніч на 29 березня, успішно пробили українську протиповітряну оборону, пошкодивши ГЕС і теплоелектростанції (ТЕС) у центральній і західній Україні. Усі 18 балістичних ракет і шість із 24 крилатих ракет, які російські війська запустили по українській енергетичній інфраструктурі в ніч на 11 квітня, успішно пробили українську протиповітряну оборону, з яких п’ять ракет повністю знищили Трипільську ТЕС у Київській області. Удари росіян по українських енергетичних об’єктах у ніч на 11 квітня також завдали шкоди енергетичним об’єктам Запорізької та Львівської областей. The Wall Street Journal (WSJ) 11 квітня повідомила, що російські удари, не враховуючи серію ударів 10-11 квітня, призвели до виходу з ладу 80 відсотків генеруючих потужностей ДТЕК, найбільшої приватної енергетичної компанії України, яка постачає близько 20 відсотків електроенергії.

Заступник міністра енергетики України Світлана Гринчук повідомила CNN у статті, опублікованій 14 квітня, що успішні російські удари протягом лише кількох днів за останні кілька тижнів знищили річний ремонт українських енергетичних об’єктів після російської зими 2022-2023 років. Українське джерело повідомило CNN, що російські війська змінили свою тактику ударів, щоб запускати велику кількість ракет і безпілотників одночасно по обмеженій кількості цілей. Глава ДТЕК Максим Тімченко заявив, що Росія почала націлюватися на українську енергогенеруючу інфраструктуру, а не на системи передачі, наприкінці березня 2024 року. Раніше ДТЕК попереджав, що більш точні та концентровані російські удари завдають більшої шкоди українським енергетичним об’єктам, ніж попередні російські атаки. Ізраїль, США та їхні союзники та партнери повинні усвідомлювати ризик того, що навіть невелика кількість ракет, які проникають через зонти захисту, можуть завдати нелінійної шкоди сучасному суспільству, якщо вони вразять правильні цілі.

Міністерство закордонних справ Росії помилково прирівнює масштабні удари Ірану по Ізраїлю 13 квітня з ударом Ізраїлю 1 квітня по посадовцям Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) у Дамаску, посилюючи «виправдання» Іраном ударів 13 квітня. 14 квітня МЗС Росії опублікував заяву у відповідь на удари Ірану 13 квітня, посилюючи заяву Ірану про те, що Іран здійснив удари 13 квітня як акт «самооборони» у відповідь на заявлені авіаудари Ізраїлю по іранських цілях, включаючи 1 квітня удар по посадових особах КВІР у Дамаску. МЗС Росії знову засудив ізраїльський удар 1 квітня та звинуватив західних членів Ради Безпеки ООН (РБ ООН) у перешкоджанні здатності РБ ООН «адекватно відповісти» на удар Ізраїлю 1 квітня по посадових особах КВІР. Пізніше 14 квітня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров провів телефонну розмову з міністром закордонних справ Ірану Хоссейном Аміром Абдоллахіаном, і МЗС Росії знову посилив заяву Ірану про те, що удари 13 квітня були відповіддю на удар Ізраїлю 1 квітня в тексті розмови. Зокрема, прес-секретар МЗС Росії Марія Захарова відхилила прохання Ізраїлю до Росії засудити удари Ірану 13 квітня, заявивши, що Ізраїль ніколи не засуджував український удар проти Росії, і критикуючи Ізраїль за його заяви про підтримку України. Російський уряд навмисно підтримує інформаційну операцію, щоб виправдати перед міжнародною спільнотою удари Ірану по Ізраїлю 13 квітня.

Російські z-блогери в основному відреагували на удари Ірану по Ізраїлю 13 квітня, припустивши, що зростання загрози військової ескалації на Близькому Сході, ймовірно, відверне увагу Заходу, зокрема США, і відверне допомогу від України. Вони схилялися до встановленої інформаційної операції 13 і 14 квітня, стверджуючи, що західні ЗМІ поступово припинять висвітлювати війну в Україні, оскільки увага Заходу звертається на ризик ескалації на Близькому Сході, і припустили, що США та інші західні союзники України можуть починають зволікати з очікуваними поставками допомоги Україні, тому що Захід може поставити пріоритетом допомогу Ізраїлю. Кілька російських мілблогерів особливо злорадилися, що якщо Україна не отримає додаткові західні системи протиповітряної оборони, російські безпілотники та ракети «безпечно курсуватимуть» у безспірному українському повітряному просторі. Російські мілблогери та офіційні особи Кремля, включаючи речника Кремля Дмитра Пєскова, висловили подібні надії після нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня. Значні затримки у військовій допомозі США вже спричинили дефіцит ракет протиповітряної оборони України та запасів боєприпасів, що перешкоджає здатності України захищатися від російських наступальних операцій на лінії фронту та ударів безпілотників і ракет по тилових районах, створюючи можливості, які російські війська активно використовують. Російський президент Володимир Путін, ймовірно, керується припущенням, що військова допомога США Україні буде або далі відкладена, або назавжди припинена, і будь-які докази, що підтверджують це уявлення, ймовірно, сприятимуть зусиллям Росії напружити українські сили після того, як вони досягли критичної точки на полі бою та в тилу.

ISW продовжує оцінювати, що здатність України захищатися від російських наступальних операцій і поточної ударної кампанії Росії сильно залежить від продовження допомоги з боку США в галузі безпеки, і що чим довше українські сили залишатимуться в недостатньому забезпеченні, тим важче їм буде захищатися від російських наступальних операцій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

eighteen + 10 =