Сенат США

20 квітня Палата представників Конгресу США проголосувала законопроект щодо фінансування допомоги Україні. Йдеться про суму майже $60,7 млрд. Тепер законопроект має бути розглянутий американським Сенатом 23 квітня, а потім підписаний президентом США Джо Байденом.

Президент України Володимир Зеленський подякував конгресменам, зазначивши, що це дуже вагомий пакет, “який відчують і наші воїни на передовій, і наші міста та села, які страждають від російського терору”.

“Дякую кожному та кожній, хто підтримав наш пакет: це рішення для захисту життя. Дякуємо особисто спікеру Майку Джонсону, всім американським серцям, які так само, як і ми в Україні, відчувають, що російське зло точно не повинно вигравати”, — наголосив він.

Посол України в США Оксана Маркарова заявила, що законодавці голосували не просто за кошти, а за можливість мільйонів українських сімей жити і мільйонам українських військових захищати свій будинок.

“Все, що ми робили разом, – спрацювало! Це було дуже щедрим та невичерпним внеском від Сполучених Штатів та американського народу на дуже міцній та бездоганній основі двопартійності. Ми змогли зробити те, що потрібно, щоб перемогти та врятувати людей від цієї жахливої агресії. Тому зараз настав час подвоїти зусилля і зробити те, що потрібно”, — сказала вона.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав 20 квітня “поганим днем для Путіна”.

“Поганий день для Путіна. Поганий день для будь-кого, хто наважився повірити, що Америка може похитнутися, коли йдеться про захист того, що і кого вона обстоює. Ми вдячні Палаті представників Конгресу США, її спікеру та членам обох партій за ухвалення довгоочікуваного законопроекту про допомогу Україні. Кожен, хто зробив це рішення реальністю, зробив правильний вибір. Сполучені Штати підтвердили своє глобальне лідерство”, – наголосив глава МЗС України.

Спочатку законопроект йшов єдиним пакетом та передбачав допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню на суму 95 млрд доларів, з них на допомогу Україні було передбачено 61,4 млрд. У прийнятому 20 квітня Палатою представників документі суму допомоги Україні знижено до 60,7 млрд доларів (біло виключено фінансування пенсій).

Як буде розподілено нову допомогу:

– $23,2 млрд* – будуть витрачені на поповнення військових запасів США, що скоротилися після військових поставок Києву (ціна виготовлення нових озброєнь) – ця стаття витрати минулого року внесла плутанину в Пентагоні, що спричинило корекцію надання допомоги Україні (додаткове постачання). Справа в тому, що Україні зі складів Пентагону передаються не нові озброєння, а залишкова вартість. Різниця між новими озброєннями та переданими Україні становила суму додаткового постачання;
– $13,8 млрд — закупівля, ремонт та переобладнання систем озброєнь, надання оборонної продукції та оборонних послуг для України (придбання для України нових озброєнь на заводах чи інших країнах);
– $11,3 млрд — поточна діяльність американських військових у Європі, як-от навчання українських військовослужбовців за межами України та військова присутність у країнах східного флангу НАТО;
– $1,6 млрд — зовнішнє військове фінансування для задоволення потреб України та інших регіональних партнерів;
– $300 млн — допомога Україні у захисті її кордонів та просуванні верховенства права;
– $100 млн – підтримка програм з розмінування, боротьби з тероризмом та нерозповсюдженням зброї масового знищення;
– $26 млн — забезпечення нагляду за допомогою, яку надає Україна (зміст інспекторів США).
– $7,85 млрд – фінансова допомога державному бюджету України (крім виплат пенсій). Ці кошти будуть видані у формі кредиту, його мають право списати американський президент, який буде обраний після листопадових виборів у США.

Також законопроект зобов’язує президента США негайно передати Україні далекобійні ракети ATACMS. Однак глава держави має право відмовитися, якщо це може зашкодити національній безпеці США.

Крім того, вперше в офіційних документах зафіксовано фразу, яка визначає за мету США перемогу України — “захищатися та досягти перемоги над Російською Федерацією“. На основі цього від Білого дому та Пентагону вимагають покрокової стратегії, яка щокварталу має подаватися законодавцям.

Очікується, що 23-24 квітня законопроект про підтримку України швидко пройде через верхню палату Конгресу – Сенат. Після цього, як уже заявив президент Байден, він одразу підпише документ.

Також конгресмени ухвалили законопроекти про заборону соціальної мережі TikTok у Сполучених Штатах, про нові санкції щодо Росії та Ірану, про конфіскацію заморожених активів РФ на користь України. Допомога Тайваню та Ізраїлю також підтримали. Ці законопроекти також має схвалити Сенат.

* Відповідно до чинного в США законодавства та встановлених у Пентагоні правил, на резервних складах НАТО існує нормативний запас військової техніки – показник, до якого мають поповнюватися запаси у разі їх вилучення. Після оновлення озброєнь у діючих підрозділах їх частина відправляється на склади та переглядається норматив складського запасу у бік збільшення. Кожна одиниця старої техніки на складах має показник вартості, який є нижчим, ніж ціна нової одиниці такої техніки. При інвентаризації складів техніка, що довго зберігається, переоцінюється у бік зменшення. Мінімальна ціна – при списанні. Вона визначається вартістю корисних залишків, які можна отримати при розбиранні (брухт кольорових та дорогоцінних металів та ін.). У разі передачі техніки іншим країнам зі складів її зберігання облік ведеться за її вартістю складі. Після передачі поповнюються запаси іншою технікою: замість вилученої заводи виготовляють сучасні зразки та продають Пентагону, який направляє її в діючі підрозділи, а обладнання з цих частин повертається на склад за оцінною вартістю (нижчою від вартості нових аналогів). $23,2 млрд – сума, за якою Пентагон закупить для своїх частин озброєння замість переданого Україні зі складів зберігання. “Касовий розрив” при передачі Україні озброєнь минулого року вийшов через те, що на війну з Росією вирушало стільки озброєнь, скільки замовлялося для американської армії. Пізніше різницю у вартості заповнили озброєннями, які підлягали списанню або з інших джерел, та направили до України додатковим постачанням, а близько 4 млрд доларів все одно не використали.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 + eight =