Російські війська, ймовірно, готуються до другого етапу наступальної операції на півночі Харківської області, яку вони, ймовірно, мають намір розпочати після очікуваного захоплення ними Вовчанська.
Президент України Володимир Зеленський 18 травня заявив, що російські війська просунулися на відстань від 5 до 10 кілометрів на півночі Харківської області, перш ніж українські війська зупинили наступ Росії, і що російські війська проводять першу з кількох хвиль наступальних операцій у цьому районі. Друга хвиля тактичних атак – це не те ж саме, що друга фаза операції, і російським військам може знадобитися розпочати кілька «хвиль» тактичних атак, щоб досягти мети будь-якої окремої фази їхньої наступальної операції на півночі Харківської області. Зеленський заявив, що російське військове командування прагне атакувати місто Харків, але російським силам не вистачає живої сили, необхідної для захоплення такого великого міста, тому російські війська будуть повільно просуватися до міста Харкова, намагаючись змусити українські сили вийти з цього району. Наявні дані свідчать про те, що російські сили наразі залучили лише обмежену кількість підготовлених сил, які Росія утримує в Бєлгородській, Курській та Брянській областях для наступальних операцій у цьому районі. Українські джерела раніше заявляли, що російські сили направили 2000 особового складу на лінію фронту вздовж кордону та мають від 1500 до 2000 особового складу в безпосередньому резерві станом на 11 травня. Водночас українські джерела відзначають, що російські сили, які до цього часу брали участь у наступальних операціях на півночі Харківської області, можливо, уже деградували після серйозних втрат. Українські джерела також нещодавно заявили, що російські війська «орендують» обмежені частини російських формувань, які діють у районі Сватового у складі Західного угруповання військ, але що інші російські угруповання військ не мають «вільних» боєздатних сил або полків, або засобів бригадного рівня для передачі Північному угрупованню військ для підтримки та посилення наступальних операцій Росії вздовж кордону. Російське військове командування, ймовірно, не залучає наявні резерви Північного угруповання військ до поточних наступальних операцій, оскільки має намір, щоб ці елементи підтримували наступні етапи наступальних операцій або наступні хвилі штурму.
Повідомляється, що російські війська почали наступальні операції в районі міжнародного кордону до того, як вони завершили доведення Північного угруповання сил до запланованої кінцевої чисельності, і, ймовірно, продовжуватимуть наступальні операції в районі кордону хвилями, оскільки російські військові намагатимуться посилити угруповання. Заступник начальника Головного управління військової розвідки (ГУР) України генерал-майор Вадим Скібіцький нещодавно повідомив, що російські війська перекинули близько 35 тис. військовослужбовців у прикордонні райони в Курській, Брянській та Бєлгородській областей і що російські війська мають намір створити угруповання в цьому районі від 50 000 до 75 000 осіб. Українські джерела також нещодавно повідомили, що найближчим часом на північ Харківської області можуть прибути ще 3750 російських військовослужбовців. Російські війська неодноразово проводили наступальні дії на різних ділянках фронту «імпульсно», причому на одному з напрямків інтенсивність зменшувалась із збільшенням іншого, а на півночі Харківської області російські війська можуть тимчасово сповільнити наступальні дії з метою поповнення втрат і форсувати поповнення Північного угруповання військ до бажаної кінцевої сили перед тим, як відновити темп другій хвилі наступу у пізніший час на їх вибір.
Наразі російські війська надають перевагу захопленню Вовчанська, оскільки це, ймовірно, одна з тактичних цілей, що залишилися, першої фази наступальних операцій на півночі Харківської області. Російські війська завдали ударів по мостах через річку Сіверський Донець, щоб швидко ізолювати поле бою на схід від річки, щоб покращити свої шанси погіршити українські наземні лінії зв’язку та швидко захопити Вовчанськ. Повідомляється, що російські сили завдають більшої кількості ударів плануючими бомбами по населеному пункту, ніж деінде вздовж кордону, і, схоже, перекинули більше живої сили в цей район, ніж у напрямку Липців. Ймовірно, російське військове командування обрало захоплення Вовчанська як одну з ключових тактичних цілей першого етапу наступальної операції на півночі Харківської області, оскільки Вовчанськ є найбільшим населеним пунктом безпосередньо на кордоні, який забезпечить російським військам плацдарм неподалік від російського тилу для підготовки і початку другого етапу російської наступальної операції. Незрозуміло, чи на другому етапі російської наступальної операції на півночі Харківської області пріоритетом буде оперативна ціль Росії – розширення бажаної «буферної зони» вздовж міжнародного кордону, чи оперативна ціль Росії – просування до Харкова та його околиць в радіусі ефективної дії ствольної артилерії. Російські війська також могли передбачити наступний етап наступальної операції з боку Вовчанська, спрямований на просування до Великого Бурлука, щоб загрожувати оперативному тилу українського угруповання сил, що обороняється на Куп’янському напрямку.