Мапа: амбіції путінської росії в Балтийському морі

21 травня Міноборони Росії запропонувало уряду Росії переоцінити морські кордони Росії в Балтійському морі, щоб ці кордони «відповідали сучасному географічному положенню».

Аналіз ситуації проаналізував Американський Інститут вивчення війни (ISW).

Міністерство оборони Росії підготувало документ, який з’явився на юридичному порталі російського уряду 21 травня, пропонуючи, щоб російський уряд переоцінив морські кордони 1985 року у Фінській затоці, оскільки ці кордони базувалися на застарілих «морських навігаційних картах в малому масштабі», розробленим в середині 20 століття. У документі пропонувалося частково визнати постанову 1985 року «недіючою». Пропонувалося уряду Росії в односторонньому порядку скоригувати координати морського кордону у Фінській затоці в районі островів Яхі, Соммерс, Гогланд, Родшер, Малий Тютерс, Вігрунд і біля північної дельти річки Нарва. Документ також пропонував уряду Росії переглянути зону Куршської коси, мису Таран, мису на південь від мису Таран, і Віслинської коси в Балтійському морі. Соммерс, Гогланд, Родшер, Малий Тьютерс і острів Вігрунд знаходяться під контролем Росії, а Росія і Фінляндія розділили контроль над островом Яхі. Північна дельта річки Нарва розташована між Росією та Естонією, а Куршська коса веде до міжнародного кордону між Росією та Литвою. Віслинська коса (також відома в Росії як Балтійська коса) розділена між Калінінградською областю, Росією та Польщею, а мис Таран знаходиться на північний захід від міста Калінінграда. У документі зазначено, що запропоновані зміни встановлять систему базових ліній для морських кордонів на південній частині російських островів у східній частині Фінської затоки, а також у районах Балтійська та Зеленоградська, обидва в Калінінградській області. У документі також зазначається, що ці зміни дозволять Росії використовувати відповідні акваторії як внутрішні морські води Росії, а лінія російського державного кордону зміститься у зв’язку зі зміною положення зовнішнього кордону територіального моря.

22 травня офіційні особи Кремля та російського Міноборони заперечували, що Росія планує змінити російський морський кордон, але натякали, що російський уряд розглядає можливість вжиття певних заходів «безпеки» в Балтійському морі. Російські державні інформаційні агентства РИА Новости і ТАСС опублікували заяви неназваних військово-дипломатичних джерел, які стверджували, що «Росія не мала і не має намірів переглядати лінію державного кордону, економічну зону і континентальний шельф в Балтійському [регіоні]”. Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що пропозиція Міноборони Росії не є політично вмотивованою, незважаючи на те, що «політична ситуація істотно змінилася» з 1985 року. Пєсков додав, що ескалація напруженості та підвищення рівня конфронтації в Балтійському регіоні «вимагає відповідних кроків» від відповідних російських відомств для «забезпечення [російської] безпеки». Російські чиновники не пояснили, чому пропозицію Міноборони видалили з правового порталу уряду.

Західні офіційні особи відзначили, що Росія може переоцінювати основу морських кордонів, щоб переглянути морські зони в Балтійському морі. Міністр закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен 22 травня заявила, що Міністерство закордонних справ (МЗС) Фінляндії розглядає повідомлення про переоцінку Росії і що Фінляндія очікує, що Росія діятиме відповідно до Конвенції ООН з морського права. Прем’єр-міністр Фінляндії заявив, що перегляд Росією морських кордонів, ймовірно, буде рутинним і що Фінляндію не хвилює переоцінка. Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс оголосив, що Литва викликала тимчасового повіреного у справах Росії у зв’язку з переоцінкою. МЗС Литви повідомило Politico, що Литва розглядає дії Росії як «навмисні, цілеспрямовані, ескалаційні провокації з метою залякати сусідні країни та їхні суспільства». У МЗС Литви додали, що пропозиція Міноборони Росії є «ще одним доказом того, що агресивна та ревізіоністська політика Росії є загрозою безпеці сусідніх країн і Європи в цілому». Головнокомандувач Швеції Мікаель Бюден висловив стурбованість російськими амбіціями в Балтійському морі та попередив, що російський президент Володимир Путін прагне контролювати Балтійське море і що Путін «придивився» до острова Готланд. Бюден не виключив, що Росія вже використовує нафтові танкери для проведення розвідки та диверсій у Балтійському морі та поблизу Готланду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

eighteen − eight =