Сенат США

Підписання угоди про партнерство та військове співробітництво між Росією та Північною Кореєю має спричинити прийняття в Конгресі США рішення про визнання РФ державою-спонсором тероризму.

У Сенаті подали відповідний двопартійний законопроект. Про це на спільній прес-конференції у четвер, 20 червня, заявили сенатори від обох провідних партій Конгресу, повідомляє “Голос Америки”.

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем заявив, що на додаток до злочинів, які Росія скоїла в Україні та інших країнах світу, візит Путіна до Північної Кореї є новим викликом, і зараз настав “саме той момент” для ухвалення цього законопроекту.

“Той факт, що він [Путін] мав достатньо сміливості укласти оборонну угоду з Північною Кореєю… одним із найрепресивніших режимів на планеті, означає, що ми втратили стримування… Я закликаю адміністрацію, враховуючи те, що Путін зробив учора, піти “ва-банк” і визнати його режим таким, яким він є: державою-спонсором тероризму, – заявив Грем.

У свою чергу сенатор-демократ Річард Блюменталь зазначив, що підписана угода між Володимиром Путіним і Кім Чен Ыном є “глибоко страшною” і “ворожою до США, миру, свободи і справедливості в усьому світі”.

В умовах, які кваліфікують Росію як державу-спонсора тероризму, сенатори зазначають, зокрема, “незаконне вторгнення до суверенної України 2022 року, що призвело до жорстокого вбивства тисяч невинних цивільних осіб”.

Крім цього, до переліку доказів терористичної діяльності РФ сенатори пропонують внести отруєння кандидата в президенти України Віктора Ющенка у 2004 році, отруєння колишнього офіцера ФСБ Росії Олександра Литвиненка у 2006 році, збиття в Донецькій області рейсу MH-17 Malaysia Airlines у 2014 році Алеппо в Сирії у 2016 році, отруєння колишнього російського військового офіцера та британського подвійного агента Сергія Скрипаля та його дочки у Великій Британії у 2018 році та смерть у 2024 році російського опозиціонера Олексія Навального.

Сенатори зазначили, що відповідний законопроект можуть винести на голосування “швидше раніше ніж пізніше”. За словами Блюменталя, зараз у Конгресі є двопартійна підтримка законопроекту.

Сенатор-демократ зазначив, що за документом також відбувається співпраця з адміністрацією президента США. Ліндсі Грем, коментуючи погодження законопроекту з Білим домом, додав, що не вважає визнання Росії державою-спонсором тероризму провокаційним кроком Вашингтона.

У вересні 2022 року президент США Джо Байден висловився проти включення Росії до переліку держав-спонсорів тероризму.

Сенат США наприкінці липня 2022 року одноголосно схвалив резолюцію, яка закликала держсекретаря Ентоні Блінкена оголосити Росію державою-спонсором тероризму за її дії у Чечні, Грузії, Сирії та Україні.

Державний департамент США відповідає за визнання країн державами-спонсорами тероризму. Однак, незважаючи на тиск Конгресу та заклики України, Держдеп досі не пішов на цей крок.

Удар ухвалення цього закону принесе тим країнам та окремим компаніям, які зараз співпрацюють із Росією. Сама Росія, несучи тягар наявних обмежень, втратить торгових партнерів, що залишилися.

Американське законодавство не передбачає статусу “держава-терорист”, але статус “держава-спонсор тероризму” добре прописаний у нормативних актах та передбачає санкції проти країн та компаній, які співпрацюють з такими. Серед держав-спонсорів тероризму Північна Корея, Сирія, Іран, Куба – усі ті, з ким сьогодні Путін налагоджує зв’язки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 × 3 =