ДніпроГЕС ГЕС-2

Таку мету Кремля можна зробити нездійсненною шляхом цілеспрямованого посилення протиповітряної оборони, пише Королівський інститут оборонних досліджень.

Росія неухильно руйнувала ті невеликі переваги, за створення яких Україна вперто боролася. Це вдалося зробити, зосередивши увагу на двох ключових бойових стратегіях. По-перше, це виснаження лінії фронту та постійний тиск на фронті з обмеженими діями щодо повернення міст і селищ, які вважаються важливими для загальних цілей Росії. Другий — це напади на енергетичну інфраструктуру України, які супроводжувалися злагодженими зусиллями щодо виснаження західних та українських запасів ракет ППО. Через це удари Росії по енергетичній інфраструктурі України стали ефективнішими і тепер можуть призвести до досягнення мети Кремля щодо повного відключення електроенергії в Україні.

Українське суспільство перестане ефективно функціонувати без електроенергії; багато служб, таких як громадський транспорт та лікарні, не зможуть безпечно продовжувати роботу. З наближенням зими та падінням температури нижче нуля відсутність електроенергії та опалення стане небезпечною для життя літніх та молодих людей, що призведе до внутрішнього та зовнішнього переміщення. Мета Росії — знищити волю України до боротьби, так що ірраціональні вимоги, які часто висуває Путін, почнуть здаватися прийнятними порівняно з стражданнями. Ось чому Захід має діяти зараз, щоб захистити та відновити енергетичну інфраструктуру України. Альтернативою є переможена Україна та наважений Кремль, який відчуває, що здобув велику перемогу над Заходом.

Вражаюча точність

22 березня 2024 року о 01:35 ночі п’ять стратегічних бомбардувальників Ту-95МС злетіли з російської авіабази Оленья. До 02:15 до них приєднаються ще вісім літаків з Олень та Енгельса. Усі вони були завантажені плануючими бомбами та крилатими ракетами. Між 03:45 і 05:12 того ранку вісім винищувачів МіГ-31К хвилями по два-три злетіли з аеродрому Саваслейка в Нижегородській області, кожен з яких ніс гіперзвукову ракету Х-47 «Кинжал». До цих літаків приєдналися пускові установки 9К270 «Іскандер» у Білгороді та Криму з готовими до пуску балістичними ракетами 9М270. Ударну групу доповнили підрозділи С-300, зенітні ракети яких модифіковані для ударів по наземних цілях. Російські підрозділи в Криму і Краснодарському краї почали організовувати понад 60 ударних безпілотників «Шахед-136», які запускалися хвилями, які додавали нав’язливий звук їхніх двигунів до терору, що розгортається.

О 04:00 ранку ВПС України оголосили попередження про повітряний наліт на більшу частину території України, закликаючи населення шукати притулку. Потім повідомлялося про наближення російських ракет: балістична ракетна загроза Харкову з боку Бєлгорода, ракетний пуск Кременчуком і злет ще кількох МІГів. О 04:10 голова Запорізького обласного військового управління Іван Федоров повідомив про вісім вибухів, які були чутні з 04:10 до 05:00, які нанесли руйнівні удари по ДніпроГЕСу. О 05:28 до повітряного простору України наблизилося одночасно не менше 16 ракет, а о 05:53 було повідомлено ще як мінімум про десять. Повітряний наліт закінчився до 07:06, а харків’яни не були збуджені сиренами – звуки ударів ракет С-300 показали, що вони залишилися без електрики та водопостачання.

Росія завдала найбільшого удару по енергетичній інфраструктурі України з початку війни. Українські ВПС повідомили про 151 ракету і дрону; він перехопив 55 із 63 «Шахедів» і 37 із 88 випущених ракет. Взаємодія була зосереджена на енергетичній інфраструктурі України з упором на електростанції, що обслуговують Харківську область.

Зима близько

Зміївська ТЕС на околиці Харкова була майже зруйнована, а ТЕЦ-5 була дуже пошкоджена, щоб продовжувати роботу, що змусило Харків споживати електроенергію з інших регіонів України. Наслідки нападу стали ще болючішими, оскільки ремонт Зміївської електростанції після попередніх ударів було завершено лише нещодавно. В результаті опалювальний сезон у Харкові було достроково завершено; на щастя, то була тепла весна. Росія націлилася на виробництво електроенергії в Україні, а також її розподільні мережі, що призвело до 50-відсоткового падіння потужності в Харківській області. Масові удари не припинялися, а українська компанія «Центроенерго» повідомила, що до середини квітня її генеруючі потужності було знищено на 100%.

Російська концепція цих ударів відома як стратегічна операція з руйнування критичної інфраструктури (SODCIT). Росія проводила операції такого типу з першого дня вторгнення, але Україна змогла відновитися, використовуючи допомогу Заходу та обладнання, яке має вона всередині країни. Проте жодна з попередніх атак була настільки успішною для Росії. Генеральний директор однієї енергетичної компанії ДТЕК зазначив, що точність російських ракет вражає і якщо попередні удари завдавалися в межах 100–200 метрів від мети, то тепер вони завдають удару в межах одного метра. На жаль, доступність протиповітряної оборони України знизилася, тож ефективність Росії зросла.

У результаті до середини червня 2024 року російські удари загалом знищили 9 гігават (ГВт) вітчизняного вироблення електроенергії. Пікове споживання взимку 2023 року становило 18 ГВт, що означає, що половину виробничих потужностей України зруйновано. Щонайменше 80% теплової енергії України та одну третину її гідроелектроенергії було знищено. Зовсім недавно Росія продовжила атакувати гідроелектростанції, що залишилися, і навіть націлилася на підстанції, пов’язані з сонячними електростанціями. Інші об’єкти, здатні виробляти електроенергію, включають гідроелектростанції у Дністрі, Києві та Каневі. Україна може імпортувати близько 1,7 МВтч з Європи, але його розширення є складним завданням і вимагатиме значних інвестицій в енергетичну інфраструктуру України.

Важливо розуміти, що це означає для середнього українця. Більшість українців вже щодня стикаються з відключеннями електроенергії, і у багатьох будинках поширене резервне зберігання електроенергії. Влітку це можна контролювати, але Україна покладається на теплові електростанції для вироблення тепла для будинків, а також електроенергії протягом довгих зимових місяців. Теплові електростанції важливі, тому що вони можуть реагувати на стрибки попиту шляхом збільшення потужності; атомні електростанції на це неспроможні. Вже є оцінки, що взимку вводитимуться 20-годинні відключення електроенергії. Температура регулярно опускається до мінус 4 градусів, що, ймовірно, призведе до притоку біженців, включаючи жінок, дітей та людей похилого віку, до кордонів Європи, якщо опалення та електропостачання не будуть відновлені, а ППО не посилить свою функціональність. Це один із бажаних результатів SODCIT; він чинить тиск на населення противника і покликаний спонукати його припинити боротьбу, зробивши його повсякденне життя нестерпним.

Захистити та відновити

Ситуація в Україні стане неспроможною, якщо ця траєкторія продовжиться. Країна не може вижити без енергетики, і Росія перебуває на шляху до того, щоб поставити під загрозу чи знищити все, що живить в Україні. Вирішення цієї проблеми знаходиться в межах дару західних держав і має два напрями: захистити інфраструктуру, що залишилася, і відновити те, що було пошкоджено.

Захищати

Україні потрібне посилення протиповітряної оборони. Це не нова проблема, однак у цьому сценарії проблема потенційно менш складна, ніж забезпечення протиповітряної оборони усієї України. Поточна потреба полягає у захисті енергетичної інфраструктури України, що залишилася, яка зараз спирається на п’ять ключових об’єктів. Це означає, що ресурси можуть бути зосереджені як у просторі, так і в часі, щоб максимізувати їхню ефективність проти атак Росії. Зрештою, Україні також буде потрібний захист пошкодженої інфраструктури під час процесу ремонту, який для деяких електростанцій може зайняти більше року.

Ключовим моментом є багаторівневий підхід до протиповітряної оборони. Додаткові системи дальньої дії, такі як американські «Patriot» або французько-італійські SAMP-T, а також ракети, які вже були обіцяні, допоможуть, але очікується, що вони надійдуть не раніше за зиму, а це буде надто пізно. Як завжди, необхідні додаткові пускові установки та ракети для середньої дальності, таких як IRIS-T, NASAMS або Hawk. У короткостроковій перспективі найбільш реальним варіантом є посилення можливостей ближньої дії за допомогою зенітних гармат та переносних зенітно-ракетних комплексів, таких як «Гепарди», подаровані Німеччиною, та FIM-92 «Стінгер» відповідно. Проте навіть системи, що буксируються в поєднанні з радарами ППО, такими як система ППО Flycatcher, що стоїть на озброєнні в Нідерландах, забезпечать економічно ефективний захист від «Шахедів» і деяких крилатих ракет. Крім того, Україна виграє від нових поставок радарів та інших датчиків, які допоможуть визначити напрямок та цілі російських атак. Крилаті ракети та «Шахеди» літають манівцями, що ускладнює прогнозування їх кінцевого пункту призначення. Балістичні ракети, подібні до тих, що запускають «Іскандер» і «Кинжал», рухаються швидко і встановлюють помилкові цілі, щоб ускладнити перехоплення. Найчастіше Росія намагатиметься розмістити всі свої ракети та безпілотники близько один до одного, що покликано знищити сили ППО. Чим більше даних Україна зможе зібрати про характер та маршрут атак Росії, тим легше буде їх передбачати та провести успішне перехоплення.

Росія, ймовірно, відчуває, що вона досягла гарного прогресу у війні за останні вісім місяців, і з наближенням кількох ключових подій, таких як саміт НАТО і вибори в США, Великобританії та Франції, вона навряд чи поступиться і дозволить своїй перевагі вислизнути. геть.

Відновити

Захист існуючої інфраструктури України має бути вирішений до початку відновлення. Росія вичерпала свої ракетні запаси, натомість вона збільшила виробництво існуючих та нових систем, що призвело до збільшення її арсеналів ключових ракет. Це означає, що подальші удари будуть, і вони будуть ефективними, якщо ППО України навколо п’яти об’єктів, що залишилися, і тих електростанцій, які вона вирішить відремонтувати, не будуть належним чином забезпечені ресурсами.

Україна вже працює над ремонтом своєї інфраструктури та відновленням максимально можливої ​​потужності. Однак, за оцінками, взимку дефіцит потужностей складе щонайменше 35%. За оцінками, російська кампанія 2022 року щодо руйнування енергетичної інфраструктури України пошкодила близько 50% її потужності. Постраждалі електростанції було відремонтовано та повернуто в експлуатацію у 2023 році. Таким чином, Європа та Україна вже одного разу продемонстрували свою здатність співпрацювати та вирішувати енергетичну кризу. Внаслідок цього українські енергетичні компанії мають досвід відновлення енергопостачання, але їхні зусилля будуть марними, якщо західні союзники не зможуть захистити те, що вони відновлюють.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

19 + 11 =