Ситуація з наступом украиїнської армії у курської області росії станом на 9 серпня 2024 року. Мапа ISW.

9 серпня російські джерела стверджували, що українські сили просунулися далі на схід у Курській області, але, ймовірно, більше не діють так далеко на північ чи захід, як раніше заявляли російські джерела 8 серпня.

Свій аналіз подій (розширення путінської “сво” на російську територію) на Курщині, що відбувалися 9 серпня, опублікував американський Інститут вивчення війни (ISW).

Російський мілблогер заявив 9 серпня, що українські сили здійснили ще один перехід “червоних ліній” – вторгнення на північний схід від міста Суми та просунулися в бік Кучерова (приблизно один кілометр від міжнародного кордону), але не увійшли до населеного пункту. Російський мілблогер стверджував, що українські війська в Курській області просунулися на схід аж до Плехового (на південний схід від Суджі) на лівому березі річки Псьол. ISW знижує заявлений ліміт просування України до Снагоста (на південь від Коренево), враховуючи те, що російський мілблогер заявив 8 серпня, що російські війська почали зачищати населений пункт. ISW також знижує заявлений ліміт просування України до північних околиць Малої Локні (на північний захід від Суджі та приблизно за 13 кілометрів від міжнародного кордону), оскільки російські мілблогери стверджували 9 серпня, що російські сили контратакували поблизу населеного пункту.

Ситуацію у перший день український військової операції у Курський області аналізувалася ISW тут: ISW оцінив можливі дії у відповідь Росії на наступ Сил оборони України в Курській області

Геолокаційні кадри, опубліковані 9 серпня, свідчать про те, що українські сили нещодавно діяли на захід від Суджі, в межах населеного пункту, на північ від Суджі біля Казачої Локні та на північний схід від Леонідового (на північний захід від Суджі та приблизно в 10 кілометрах від міжнародного кордону) і в Дмитрюкові. Проте російські мілблогери продовжували публікувати суперечливі заяви щодо українських позицій у Суджі (на північний схід від міста Суми та приблизно за 10 кілометрів від міжнародного кордону). Російське джерело стверджувало, що українські сили не діють у Суджі, тоді як інше джерело стверджувало, що українські сили знаходяться в цьому населеному пункті, але не можуть діяти вільно. Інші російські мілблогери стверджували, що українські сили частково контролюють Суджу і що місто є спірною «сірою зоною». Російські мілблогери стверджували, що українські війська також діють на північний схід від Суджі поблизу Мартинівки; на північ від Суджі в районі Другого Княжого, Івниці, Заолешенки, Руського Поріччя (16 км від міжнародного кордону); і на захід від Суджі біля Гончарівки. Російський мілблогер стверджував, що російські війська контролюють територію біля Кореневого (на північ від міста Суми та приблизно за 23 кілометри на північ від міжнародного кордону), і спростував повідомлення про бої на околицях населеного пункту. Російський мілблогер 8 серпня заявив, що українські сили контролюють Новоіванівку (на південний схід від Коренево) і Любимівку (на південний схід від Коренево). Однак інше російське джерело стверджувало 9 серпня, що російські війська відновили втрачені позиції в Новоіванівці та Леонідово. Російське джерело стверджувало, що немає підтвердження того, що українські сили діють у Кромських Биках (30 кілометрів від міжнародного кордону та 13 кілометрів на південь від Льгова), а переважна більшість російських повідомлень про Курську область 9 серпня не узгоджується з попередніми заявами, що мобільні українські групи діють за 20 кілометрів углиб Курської області.

Повідомляється, що українські війська завдали удару по російському військовому конвою на схід від Рильська поблизу Октябрського Курської області. Геолокаційні кадри, опубліковані 9 серпня, показують наслідки удару та знищені російські вантажівки вздовж траси 38К-017. Російські та українські джерела заявили, що було 14 критих вантажівок «Урал» і «КамАЗ», які перевозили російські резерви, призначені для посилення російських сил у Курській області, і що в результаті удару, ймовірно, загинули кілька російських військовослужбовців, які їхали у вантажівках. Російські джерела припустили, що колона могла перевозити особовий склад 44-го армійського корпусу Північного угруповання військ РФ (Ленінградський військовий округ) або бригади «П’ятнашка» (“ДНР”). Російські мілблогери висунули теорію про те, яку систему озброєння Україна могла використати для нанесення цього удару, хоча ISW не готовий коментувати, яку саме систему Україна могла використати під час удару.

Схоже, що російське військове командування покладається на існуючі підрозділи, розгорнуті в районі міжнародного кордону, і легкодоступні сили в тилу, більшість з яких складаються з військовозобов’язаних і нерегулярних сил, щоб протистояти триваючому українському вторгненню в Курську область. Ці підрозділи, швидше за все, будуть першими, хто відповість, навіть якщо російське військове командування вирішило перекинути додаткові, більш досвідчені підрозділи з інших місць на театрі дій. Можливо, російське військове командування зараз протистоїть оперативному тиску з метою передислокації сил з інших операційних напрямків, щоб запобігти українському вторгненню зриву російських наступальних операцій на сході України. Міністерство оборони Росії 9 серпня заявило, що направило додаткові реактивні системи залпового вогню (РСЗВ), артилерію та важку гусеничну техніку для посилення сил у Суджанському районі, а російські мілблогери розширили кадри, на яких видно, як додаткові російські сили прибувають у Курську область. Міністр надзвичайних ситуацій Росії Олександр Куренков наказав перекинути додаткові сили та засоби Тульського обласного рятувального центру в Курську область для надання допомоги в розмінуванні та евакуації цивільного населення. Повідомляється, що на початку українського вторгнення в Курській області діяли російські солдати строкової служби, прикордонники ФСБ і підрозділи чеченського спецназу «Ахмат», які діяли під керівництвом МО РФ. Повідомляється, що російське військове командування перекинуло сили з невизначених оперативних резервів, додаткових підрозділів, укомплектованих призовниками, Спецназу (Головного розвідувального управління Генштабу РФ (ГРУ)), Сил спеціальних операцій (ССО), додаткового чеченського спецназу «Ахмат», який діє під керівництвом Російське МО, 1-й армійський корпус “Донецької народної республіки” (1 АК “ДНР”) і колишній особовий склад групи Вагнера до невизначених районів Курської області для захисту від подальшого наступу України та повернення території. Російський мілблогер, пов’язаний із Кремлем, стверджував, що російське військове командування поставило завдання російським спецназам і силам ССО «зачистити» зону прориву та відтіснити українські сили в Україну через міжнародний кордон, а кілька російських мілблогерів висловили впевненість, що російські сили спецназу, ймовірно, найбільше спроможність російських сил відповісти на український механізований маневр. Пов’язаний з Кремлем мілблогер також стверджував, що російське військове командування перекинуло резерви російського Африканського корпусу в Курську область із Краснодарського краю, хоча ISW не може підтвердити це твердження.

Повідомляється, що в Курську область також прибувають інші нерегулярні російські сили, включно з тими, які раніше були дислоковані на інших ділянках лінії фронту. Повідомляється, що після наступальних дій у Донецькій області до Курської області прибули підрозділи іррегулярних формувань «ДНР», у тому числі «Дикая дивізія Донбасу» та бригада «П’ятнашка». 9 серпня Рада командувачів групи «Вагнера» опублікувала заяву, в якій заявила про готовність «Вагнера» розгорнути прикордонну зону Курської області «за першим покликом», а російські мілблогери стверджували, що до Курської області почали прибувати невідомі колишні співробітники «Вагнера». Російські мілблогери стверджували, що підрозділи чеченського спецназу «Ахмат» діють по всій Курській області, зокрема у Великому Солдатському, а підрозділи чеченського загону «Аїда» діють поблизу Суджі. Повідомляється, що елементи російської ССО також діють у прикордонних районах Курської області, в тому числі поблизу Суджі. Повідомляється, що командир чеченського спецназу «Ахмат» Апті Алаудінов перебуває в Курській області для нагляду за чеченськими силами, і Алаудінов 9 серпня висловив упевненість, що російські військові мають достатньо сил і ресурсів, щоб зупинити українське просування в Курській області, хоча незрозуміло, чи має російське військове командування намір перекинути в прикордонний район додаткові, більш боєздатні та добре оснащені сили.

Можливо, зараз російське військове командування перекидає більш досвідчені та краще забезпечені фронтові підрозділи зі східної чи південної України до Курської області, але, ймовірно, для того, щоб такі підрозділи прибули до Курської області, знадобиться додатковий час. 9 серпня один російський мілблогер заявив, що під Рильськом діють підрозділи 44-го армійського корпусу російського Північного угруповання військ (Ленінградського військового округу), припустивши, що російське військове командування може перекидати елементи, накопичені Північним угрупованням військ для своїх наступальна операція на півночі Харківської області у відповідь на українську операцію в Курській області. Ця заява мілблогера, якщо вона точна, свідчить про те, що російське військове командування оцінює операцію України як більш значущу ніж свою на півночі Харківської області. Значні передислокації підрозділів Північного угруповання сил до Курської області означають, що російське військове командування вирішило, що зрив наступальної операції на півночі Харківської області є необхідною жертвою для належної відповіді на українське вторгнення, уникаючи передислокації з більш пріоритетних напрямків на передової. Великі передислокації російських військ з прифронтових районів, ймовірно, відбуватимуться повільніше, і більш боєздатні підрозділи на передовій можуть почати прибувати до Курської області найближчими днями.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

two × three =