Українська сухопутна операція у Росії - Курська область станом на 15 серпня 2024 року

Бійці Служби безпеки України захопили в полон 102 російських військовослужбовців. Українськи сили продовжують просування у Курській області.

Американський Інститут вивчення війни опублікував черговий огляд та аналіз української сухопутної операції на території Росії за 15 серпня 2024 року).

Українські офіційні особи вживають заходів для консолідації та координації управління поточними українськими операціями в Курській області, продовжуючи висвітлювати успіхи України.

Президент України Володимир Зеленський 15 серпня провів нараду зі Ставкою та заслухав доповіді військового керівництва про ситуацію в Курській області. Головнокомандувач України генерал-полковник Олександр Сирський повідомив Ставці, що Україна створила в Курській області військову комендатуру під керівництвом генерал-майора Едуарда Москальова (вже прізвище цього генерала тролить кремлівську владу, – ZpTown ) для «підтримання правопорядку та забезпечення першочергових потреб населення». 14 серпня український омбудсмен Дмитро Лубінець також заявив, що Україна готова координувати обміни військовополоненими з Росією та спілкується зі своїм російським колегою щодо можливості обміну «сотнями» російських військовополонених, за повідомленнями захоплених з початку Курської операції, на українських військовополонених, які зараз перебувають у російському полоні (Як повідомляється, Росія в перший раз за всю війну проявляє ініціативу по звільненню своїх військовополонених. Причина цього, на думку ZpTown, захоплення солдатів термінової служби, яких Путін публічно обіцяв не відправляти в зону бойових дій, тому зараз зазнає тиску родичів захоплених молодих людей. Ймовірно, Україні не слід поспішати завершувати ці переговори, щоб внутрішня напруга в Росії змогла зрости до якоїсь критичної позначки). Сирський також повідомив, що з початку доби 15 серпня українські сили просунулися на відстань від 500 метрів до 1,5 кілометрів у невизначених районах Курської області та просунулися на 35 кілометрів углиб з початку української операції в Курську область 6 серпня.

ISW продовжує оцінювати, що українські сили доктринально не контролюють всю територію в межах заявленого українським просуванням, але створення комендатури, ймовірно, дозволить українським силам координувати військові дії в районі, який підпадає під максимальні українські претензії і захист цивільного населення.

Російські мілблогери стверджували, що українські війська продовжують просування в деяких районах Курської області на тлі загалом повільніших темпів українських операцій у цьому районі. 14 серпня російський мілблогер заявив, що українські війська захопили Гордіївку (на північ від міжнародного кордону та на південь від Коренево). Російські мілблогери стверджували, що бої під Кореневим тривали без істотних змін на лінії фронту. Геолокаційні кадри, опубліковані 15 серпня, на яких показано, як українські сили діють у Сафонівці (на північний схід від Коренево та за 28 км від міжнародного кордону), вказують на те, що українські сили нещодавно просунулися в цьому районі. Міністерство оборони Росії та інші російські джерела стверджували, що українські сили продовжували атакувати поблизу Каучука (на північний схід від Коренево та за 27 км від міжнародного кордону). Командир чеченського спецназу «Ахмат» Апті Алаудінов стверджував, що російські війська очистили Мартинівку (на північний схід від Суджі) від українських військ, хоча російські мілблогери стверджували, що поблизу населеного пункту тривають бої. Відомий пов’язаний із Кремлем російський мілблогер стверджував, що українські сили захопили Бондарівку (на схід від Суджі), а опубліковані 15 серпня кадри з геолокацією вказують на те, що українські сили просувалися в межах населеного пункту. Відомий російський мілблогер, пов’язаний із Кремлем, стверджував, що українські сили просунулися на схід від Плехового (на південь від Суджі та за 2 км від міжнародного кордону), а інший російський мілблогер стверджував, що українські війська контролюють усе поселення. Російські мілблогери стверджували 13 і 14 серпня, що російські сили відбили українські війська від Гірі (на південний схід від Суджі та за 12 км від міжнародного кордону), а опубліковані 13 серпня кадри з геолокацією, на яких російський журналіст веде репортаж із центру Гірі, вказують на те, що українські сили, ймовірно, відійшли з населеного пункту. Геолокаційні кадри, опубліковані 14 і 15 серпня, показують, що українські сили добре діють у межах заявленого максималістами обмеження просування України, вказують на те, що українські сили також продовжують діяти ближче до міжнародного кордону в Курській області та в межах Суджі.

Кілька українських ЗМІ 15 серпня повідомили, що джерела в Службі безпеки України (СБУ) заявили, що українські сили захопили 102 російських військовослужбовців 488-го мотострілецького полку (144-а мотострілецька дивізія 20-ї загальновійськової армії Московського військового округу) та невідомих чеченців Ахмата як військовополонених у Курській області. Підрозділи російської 200-ї мотострілецької бригади (14-й армійський корпус Ленінградського військового округу (ЛВО)) і бригади безпілотних літальних апаратів (БПЛА) «Гром-Каскад», можливо, першої в історії Росії спеціалізованої бригади безпілотників, як повідомляється, діють у Курська область. Російські мілблогери також стверджували, що українські війська тимчасово захопили прикордонний пункт пропуску «Колотиловка» в Бєлгородській області (на міжнародному кордоні на південний схід від Суджі та північний захід від міста Бєлгород) у ніч на 15 серпня, але російські війська швидко відреагували та відтіснили українців назад через міжнародний кордон.

ISW не виявив візуальних доказів того, що українські сили захопили КПВВ Колотиловка.

Російські сили зберігають відносно високий темп наступу в Донецькій області, демонструючи, що російське військове командування продовжує віддавати перевагу просуванню на сході України, навіть коли Україна тисне на російські сили в Курській області.

Російські війська продовжують тактичне оточення українських військ на південний схід від Покровська. Геолокаційні кадри, опубліковані 14 і 15 серпня, показують, що російські війська нещодавно просунулися на схід від Покровська в межах Гродівки та на південний схід від Покровська в межах Миколаївки, Желаного та Орлівки, а ISW вважає, що російські сили, ймовірно, захопили Орлівку та Желанне. Протягом останніх кількох тижнів російські сили також продовжували механізовані штурми поблизу міста Донецьк. На відео з геолокацією, опублікованому 13 і 15 серпня, видно, як українські війська відбивають російську механізовану атаку чисельністю приблизно роти біля Георгіївки (на захід від Донецька) та російську механізовану атаку зменшеної чисельності роти поблизу Микільського (на південний захід від міста Донецьк). Геолокаційні кадри, опубліковані 11 серпня, показують, як російські сили проводять механізований штурм розміром приблизно в роту на південний схід від Георгіївки. Речник українського угруповання військ “Таврія” капітан Дмитро Лиховій 15 серпня заявив, що в угрупованні російських військ на півдні України також не відбулося суттєвих змін і російські війська не зменшують свої наступальні дії в цьому районі.

Росія почала перекидати певні елементи з України, щоб реагувати на ситуацію в Курській області, але типи підрозділів, які передислокуються, і звідки вони передислокуються, є вагомим показником того, що російське військове командування все ще надає пріоритет поточним наступальним операціям на сході України, а на Курщині розбавляє строковиків досвідченими підрозділами, зібраними з різних ділянок фронту в Україні.

15 серпня CNN повідомив, що двоє високопоставлених чиновників США заявили, що російське військове командування передислокувало кілька підрозділів «бригадного розміру» чисельністю щонайменше 1000 осіб кожен із невизначених районів до Курської області. Як повідомляється, два джерела, знайомі із західною розвідкою, заявили, що російське військове командування не переміщує більші та краще підготовлені елементи з невизначених районів України до Курської області, а одне джерело стверджує, що відсутність значних російських передислокацій може бути тому, що російські військове командування тільки починає цей процес або тому, що не вистачає сил для проведення передислокації. CNN також повідомило, що речник з національної безпеки США Джон Кірбі заявив, що Росія “не відмовилася” від військових дій на північному сході чи півдні України, де тривають активні бойові дії.

ISW не спостерігав у відкритих джерелах повідомлення про те, що російське військове командування передислокує цілі бригади з України в Курську область, але спостерігав повідомлення про передислокацію частин російських полків у цей район.

ISW продовжує оцінювати, що російське військове командування стягує окремі елементи російських нерегулярних підрозділів з Донецької області для протидії українському вторгненню в Курську область, але, ймовірно, буде вкрай несхильно виводити російські військові підрозділи, які беруть участь у бойових діях, із пріоритетних секторів у Донецької області через занепокоєння уповільненням темпів російських операцій у цих районах.

Кремль і російське військове командування створюють складну, дублюючу та поки що неефективну командно-контрольну структуру (C2) для російської відповіді на українське вторгнення в Курську область. Міністр оборони Росії Андрій Бєлоусов 15 серпня оголосив про створення “координаційної ради” при Міністерстві оборони Росії з військових питань і питань безпеки в Білгородській, Брянській і Курській областях. Бєлоусов заявив, що Координаційна рада має на меті покращити підтримку російських сил, які прикривають державний кордон, і, зокрема, контролюватиме ефективне забезпечення сил матеріальними і технічними засобами в цьому районі, координацію між силами, що реагують на загрози вздовж державного кордону, інженерний розвиток в області, та військово-медичне забезпечення. Бєлоусов додав, що координаційна рада сприятиме цивільній владі в евакуації та вживатиме додаткових заходів щодо захисту мирного населення та інфраструктури в Бєлгородській, Брянській та Курській областях. Бєлоусов не прокоментував, як координаційна рада буде взаємодіяти з існуючою структурою С2, яку Кремль створив, доручаючи Федеральній службі безпеки (ФСБ) Росії 9 серпня провести антитерористичну операцію в Бєлгородській, Брянській та Курській областях. Координаційна рада МО та антитерористична операція ФСБ, ймовірно, створять плутанину щодо того, які структури відповідають за які аспекти російської оборонної операції в Курській області, і, ймовірно, призведуть до тертя між ФСБ і російськими військовими. Президент Росії Володимир Путін надав МО Росії, ФСБ і Росгвардії в Курській області завдання, що збігаються, і ці структури ще не зробили видимих ​​кроків для встановлення більш чіткого розподілу відповідальності. Повідомляється, що російські сили передислокували до 11 батальйонів з районів Курської області та інших місць на театрі реагування на українське вторгнення, і це нашвидкуруч зібране угруповання сил, ймовірно, буде важко координувати бойові операції, враховуючи плутаний підхід Кремля до C2.

Запізніле створення складної російської структури С2 в Курській області продовжує підкреслювати той факт, що Кремль не спромігся спланувати можливість значного українського вторгнення в Росію. Кремль і російське військове командування розглядали російський кордон із північно-східною Україною як сплячу ділянку фронту з осені 2022 року та, ймовірно, недостатньо планували непередбачувані дії для захисту російської території. Кремль і російське військове командування швидше за все створили б більш згуртовану та чітку структуру C2, якби вони мали постійні плани захисту від українського вторгнення. Постійне небажання Путіна оголосити воєнний стан і визнати, що Росія перебуває в стані війни — на відміну від «спеціальної військової операції», яку він оголосив, розпочавши повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року і зберігаючи протягом наступних двох з половиною років років — ймовірно, значною мірою вплинуло на непередбачені обставини, які Кремль і російське військове командування оцінюють, які Росія повинна планувати, і які види діяльності в Україні та Росії Кремль готовий публічно визнати. (Вочевидь, Кремль не готовий називати терміном “спеціальна військова операція” (СВО) свою оборону Курської області, інших регіонів Росії, куди може розвинутись український наступ, а також Криму. Для цього було застосовано термін “контртерористична операція” (КТО). Однак, заходи, які можуть застосовувати влада під час КТО, згідно з чинним законодавством України, не передбачають втрату ними контролю над великими ділянками території. У той же час вторгнення іноземної держави на територію іншої називається агресією або війною, а не спеціальною військовою операцією (термін, юридичного трактування якого не було в Росії на момент оголошення “СВО” президентом Путіним 24.02.2022 року, що свідчить про те, що він намагався обійти відповідальність за розв’язання жорстокої війни, передбачену статтею 353 КК РФ (до 20 років позбавлення волі), – ZpTown).

Українське вторгнення в Курську область, ймовірно, розширить міркування Кремля щодо того, який тип українських операцій можливий уздовж кордону, і підкреслить, що Путін і Кремль постраждали від стратегічного провалу уяви.

Схоже, що Кремль має більш скоординований підхід до забезпечення свого контролю над російським інформаційним простором, ніж до вирішення своїх військових і C2 проблем у Курській області. Російські урядовці та пропагандисти, здається, розпочали злагоджену кампанію з дискредитації не пов’язаних з Кремлем мілблогерів та джерел у соціальних мережах, які поширюють інформацію про українські операції в Курській області одразу після вторгнення. Депутат Державної Думи Росії Дінар Гільмутдінов 15 серпня публічно звинуватив російських мілблогерів і військових кореспондентів (z-воєнкорів) у поширенні «фейкової» інформації, ймовірно, у рамках постійних зусиль Кремля змусити замовкнути російських мілблогерів, які він не переймав. Гільмутдінов закликав Міноборони РФ, Генпрокуратуру РФ і Федеральну службу безпеки (ФСБ) жорстко цензурувати інформацію, що з’являється в соцмережах, заявивши, що така інформація створює паніку та вигідна українським силам. Гілмутдінов додав, що колега-депутат Держдуми Євген Ревенко так само висловив стурбованість тим, що окремі російські мілблогери несуть відповідальність за вчинення «інформаційного саботажу». Російські пропагандисти та місцеві чиновники так само заохочували росіян не довіряти повідомленням у соціальних мережах про ситуацію в Курській області та навіть звинуватили деяких російських мілблогерів у навмисному поширенні української дезінформації та зажадали «ув’язнити блогерів і воєнкорів» і цензурувати точні повідомлення про ситуацію в Курській області, щоб пропагандисти могли стверджувати, що Росія відбила українське вторгнення. Колишній російський офіцер Ігор Гіркін давно попереджав про вразливість російського міжнародного кордону.

Кремль, ймовірно, намагається спішно створити новий інформаційний простір, який переважно складається з кооптованих російських мілблогерів і визнаних російських державних пропагандистів. Голова Центрального виконавчого комітету партії «Єдина Росія» Олександр Сидякін закликав Гілмутдінова залишити мілблогерів у спокої та стверджував, що деякі мілблогери регулярно зустрічаються з президентом Росії Володимиром Путіним і вищим керівництвом російського МО. Сідякін стверджував, що російські мілблогери також допомагають Росії протистояти українській дезінформації, хоча його захист спільноти російських мілблогерів, ймовірно, має на меті захистити довіру до кількох афілійованих із Кремлем мілблогерів, яких російський уряд успішно підхопив не раніше кінця 2022 року. Інсайдерське джерело в Кремлі стверджувало, що Кремль працював над кооптацією російських мілблогерів і воєнкорів, які раніше поширювали тривожні повідомлення про українське вторгнення в Курську область. Пов’язаний з Кремлем мілблогер також стверджував, що міністр оборони Росії Андрій Бєлоусов зокрема зустрічався з пов’язаними з Кремлем мілблогерами під час форуму «Армія-2024», який відбувся під час вторгнення. 8 серпня Путін підписав закон, який зобов’язує всіх російських мілблогерів і користувачів соціальних мереж, які мають понад 10 000 підписників, реєструватися в російському державному цензорі Роскомнагляду, а російські військові та політичні блогери посилалися на ухвалення цього закону у своїх відповідях Гільмутдінову. Кремль, імовірно, намагається прискорити свої довгострокові зусилля з цензури не пов’язаних з Кремлем мілблогерів, щоб запобігти будь-яким політичним чи суспільним загрозам режиму Путіна під час вторгнення, замість того, щоб зосередитися на застосуванні необхідних військових засобів для боротьби з вторгненням.

Повідомляється, що українські війська використовують обладнання, надане Заходом, у Курській області, але залишаються обмеженими у своїй здатності завдавати ударів по російських військових об’єктах у Росії із зброї, наданої Заходом. Міністерство оборони Сполученого Королівства (МО Великобританії) 15 серпня заявило, що Україна має право захищати себе, в тому числі шляхом проведення операцій на території Росії, і може використовувати надане Великобританією обладнання та зброю відповідно до міжнародного права для самооборони, але підкреслило, що обмеження на використання Україною британських ракет Storm Shadow для ударів по території Росії залишаються в силі. Reuters і BBC повідомили, що британське джерело заявило, що українські сили використовували надані Великобританією танки Challenger 2 під час вторгнення в Курську область. Politico повідомило, що чиновник в адміністрації Байдена та два джерела, знайомі з політичними дискусіями, заявили, що Білий дім «відкритий» для відправки об’єднаних ракет повітря-поверхні (JASSM) в Україну, але не прийняв остаточного рішення. Повідомляється, що Білий дім працює над деталями можливої ​​передачі чутливих технологій Україні, а Пентагон, як повідомляється, працює з Україною, щоб українські літаки F-16 могли запускати JASSM.

Україна організовує створення гуманітарного коридору для евакуації російських цивільних осіб, які постраждали від триваючої Курської операції, заповнюючи очевидний вакуум, залишений адміністрацією Курської області, і виконуючи міжнародно-правові вимоги щодо евакуації цивільного населення. 15 серпня віце-прем’єр-міністр України – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що наразі українські чиновники разом із українськими військовими працюють над створенням можливого гуманітарного коридору для евакуації мирного населення з Курської області до Сумської області. Верещук також зазначила, що Мінреінтеграції України веде цілодобову «гарячу лінію» для жителів Курської області, які потребують гуманітарної допомоги або хочуть евакуюватися в Україну. Верещук також підкреслила, що Росія ще не звернулася до української влади з проханням відкрити гуманітарний коридор, що йде далі в Росію (а не в Україну), тому Україна наразі не може юридично сприяти створенню такого маршруту евакуації. Схоже, що влада Курської області вагається щодо повної реакції на ситуацію, ймовірно, через страх відреагувати таким чином, що дисонує з неузгодженою реакцією Кремля на українські військові операції в Росії.

Міжнародне гуманітарне право містить певні юридичні вимоги щодо евакуації цивільного населення в конкретних конфліктних ситуаціях з метою захисту життя цивільного населення, і українська влада поки що, здається, налаштована виконувати ці вимоги. Протокол 4 Женевської конвенції, який стосується захисту цивільних осіб під час війни, вимагає, щоб «окупаційна влада» (у цьому випадку Україна, оскільки Україна здійснює певний контроль над територіями в межах Росії) «здійснювала повну або часткову евакуацію» району, якщо цього вимагає військова ситуація в цьому районі. Женевська конвенція також вимагає, щоб окупаційна влада не видаляла цивільних осіб з окупованої території, за винятком випадків, коли «неможливо уникнути такого переміщення». Заяви Верещук про гуманітарний коридор переконливо свідчать про те, що російська влада майже нічого не робить для координації з Україною, щоб забезпечити евакуацію цивільного населення далі в Росію, а це означає, що деякі цивільні особи можуть вирішити поїхати в Україну заради безпеки за відсутності життєздатної альтернативи, наданої з боку російської влади. Українська влада також продовжує наголошувати, що питання евакуації російських цивільних осіб і куди є виключно особистим вибором — відповідно до міжнародно-правової заборони на примусове переміщення населення. ISW давно повідомляв про очевидне порушення Росією цього законодавчого положення в Україні та детально описав примусове переміщення Росією українських цивільних осіб з 2022 року.

Добою раніше:
Огляд подій на транскордонній українській сухопутній операції в Курській області Росії, яки мали місце 14 серпня: ISW

Свіже:
Сили оборони звільнили на Курщині ще один населений пункт

Один коментар до “Огляд подій на транскордонній українській сухопутній операції в Курській області Росії, яки мали місце 15 серпня: ISW”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 + 7 =