За три тижні до вступу на посаду обраного президента США Дональда Трампа адміністрація президента США Джо Байдена поспішає поставити Україні якомога більше зброї. Байден, очевидно, стурбований тим, що імпульсивний, проавторитарний Трамп зробить те, що він погрожував – і скоротить або припинить допомогу США Україні.
Український уряд не ризикує. Він поспішає розробити зброю, яку зможе побудувати, оплатити та використовувати самостійно – разом із ненадійними, непередбачуваними американцями чи без них.
Нова українська крилата ракета «Трембіта» може стати найбільшим символом її прагнення до автономності вогневої потужності. Очікуючи того дня, коли в неї закінчаться спеціальні американські боєприпаси – передусім, балістичні ракети армійської тактичної ракетної системи (ATACMS) радіусом дії 300 кілометрів – Україна готується створювати «Трембіту» та інші боєприпаси великої дальності глибокого ураження. Їх багато.
Завдовжки всього 2 метри і вагою 90 кілограмів, «Трембіта» запускається з рампи. Подібно до мініатюрної сучасної версії бомби V-1 нацистської Німеччини, відомої як «дудлбуг», «Трембіта» поєднує в собі гучний імпульсний реактивний двигун із простою конструкцією — трубчастий фюзеляж, квадратне крило — і просте наведення. GPS, в даному випадку.
Ця простота надає Трембіті найкращу рису: низьку вартість.
Базова «Трембіта», яка розробляється з 2023 року, коштує всього 10 000 доларів. Вона має радіус дії лише 145 кілометрів із 18-кілограмовою боєголовкою. ПАРС, українська фірма, яка будує «Трембіту», працює над більшою, дальнішою версією, яка повинна мати можливість досягти Москви, що знаходиться в 650 кілометрах від українського кордону. Ця версія, яка має бути готова приблизно через рік, безсумнівно коштуватиме понад 10 000 доларів, але все одно буде потенційно найдешевшим боєприпасом глибокого удару у світі. ATACMS, для порівняння, коштує понад 1 мільйон доларів.
Немає причин, чому Україна не може придбати тисячі «Трембіт» навіть без зовнішньої бюджетної допомоги. Цього не можна сказати про дорожчі вітчизняні боєприпаси глибокого ураження, над якими працює Київ: наприклад, балістичні ракети «Грім-2» і крилаті ракети «Нептун».
Цей масштаб має значення. Щоб зрівнятися з масованими російськими бомбардуваннями українських міст, баз, електростанцій і заводів – нападами, в результаті яких загинули або були поранені тисячі українців – Україні потрібно масово посилити власне бомбардування російських міст, баз, нафтопереробних заводів і заводів. Невелика кількість крилатих ракет ATACMS і Storm Shadow/SCALP-EG, які Україна отримала від США, Великої Британії та Франції, недостатня для інтенсивної кампанії глибоких ударів.
А «кілька сотень» ATACMS, які Байден подарував Україні, за даними The New York Times, можуть бути єдиними ATACMS, які Україна коли-небудь отримає, якщо Трамп скоротить або припинить допомогу США вже цього місяця.
Трембіта – це не ATACMS, Storm Shadow чи SCALP-EG. Їй не вистачає корисного навантаження американського боєприпасу, проникаючої сили британських і французьких боєприпасів і точності всіх трьох. Заміна менших, менш точних українських боєприпасів більшими, більш точними іноземними боєприпасами змусила б українців переглянути, які цілі вони вражають – і як.
Шквал «Трембіт» може добре спрацювати, скажімо, проти розгалуженого фабричного комплексу. Можливо, це не так добре спрацює проти підземних командних бункерів, на які українці націлили свої Storm Shadow.
Більше покладаючись на власну зброю, українцям, можливо, доведеться вдатися до іншого набору цілей. Але принаймні вони могли продовжувати вражати.
Адміністрація Байдена все ще має повноваження витратити кілька мільярдів доларів на надання Києву нової та надлишкової зброї – і вона має намір використати їх. Але боєприпаси, які американці відправлять у найближчі кілька тижнів, не триватимуть вічно. Українці знають, що настане день, коли вони будуть … якщо не самотніми, то більш самотніми.
The Telegraph