Кремль повторив свої вимоги, щоб Україна поступилася Росії додатковою територією на сході та півдні України та розформувала українську армію в майбутньому, продовжуючи заявляти, що Кремль не бажає йти на територіальні поступки в будь-яких майбутніх мирних переговорах.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) опублікував звіт про ситуацію навколо переговорів між делегаціями США та Росії про закінчення російської загарбницької війни в Україні, які почнуться сьогодні, 18 лютого, в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія.
Постійний представник Росії при ООН Василь Небензя під час засідання Ради Безпеки ООН 17 лютого заявив, що Україна “безповоротно втратила” Крим, “Донецьку та Луганську народні республіки” (йдеться про Донецьку та Луганську області в їх адміністративних кордонах), а також Запорізьку та Херсонську області в їх адміністративних кордонах. Небензя натякнув, що мирні переговори повинні «виправити» ситуацію в цих областях і що Україна повинна поступитися рештою частин чотирьох областей, які зараз вона контролює. Небензя вимагає, щоб Україна поступилася приблизно 30% не захопленої Росією загальної території Донецької, Запорізької та Херсонської областей, які зараз не окуповані Росією. (Наразі російські війська окупували приблизно 99 відсотків території Луганської області). Небензя також вимагав, щоб Україна в майбутньому стала «демілітаризованою» нейтральною державою і щоб Україна не приєднувалася до жодних альянсів чи блоків безпеки. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров 17 лютого відкинув можливість того, що Росія піде на територіальні поступки під час майбутніх переговорів. Президент Росії Володимир Путін у червні 2024 року заявив, що Україна має вивести свої війська і передати Росії будь-які неокуповані території в Луганській, Донецькій, Запорізькій і Херсонській областях, і Небензя, схоже, відновлює цю вимогу перед двосторонніми американсько-російськими переговорами. Спеціальний представник президента США з питань Росії та України Кейт Келлог під час Мюнхенської конференції з безпеки 15 лютого заявив, що Росія повинна піти на територіальні поступки під час переговорів, а держсекретар США Марко Рубіо 16 лютого зазначив, що президент США Дональд Трамп хоче, щоб війна закінчилася таким чином, щоб «захистити суверенітет України» [Мабуть, Трамп мав на увазі, що його влаштовують результати переговорів, внаслідок яких залишиться будь-яка територія під контпролем української влади].
Лавров і Небензя також категорично відкинули участь Європи в майбутніх мирних переговорах і звинуватили європейські країни в агресивності щодо Росії. Небензя заявив, що країни Європейського Союзу (ЄС) і Велика Британія “неспроможні” досягти будь-яких домовленостей з Росією і не можуть бути учасниками будь-яких майбутніх угод щодо війни в Україні. Небензя звинуватив європейські країни в «засліпленості» русофобією та нереалістичності мирних переговорів з ними. Лавров поставив під сумнів навіщо європейським країнам брати участь у переговорах і натякнув, що європейські лідери лише хочуть затягнути війну в Україні, щоб перемогти Росію та підготуватися до майбутньої війни між Росією та Європою. Російська влада раніше зосереджувала свої інформаційні операції проти НАТО, звинувачуючи альянс у змові та підготовці до майбутньої війни з Росією. Звинувачення Росії в тому, що європейські країни та ЄС загалом (неявно, на відміну від США) діють агресивно щодо Росії, є помітним інформаційним викривленням і, ймовірно (користуючись поступками адміністрації Трампа Росії у її загарбницькій війні), вказують на нову спробу Кремля вбити клин між США та Європою, яка не йде на поступки Росії, використовуючи напругу, очевидну на нещодавній Мюнхенській конференції з безпеки.
Кремль також, схоже, відроджує попередні вимоги та інформаційні операції Путіна, спрямовані на делегітимізацію України та її уряду в очах Заходу, зокрема напередодні російсько-американської двосторонньої зустрічі в Саудівській Аравії 18 лютого. Небензя повторив вимогу Путіна про те, що Україна має провести вибори до виконання будь-яких мирних угод, продовжуючи зусилля Кремля неправдиво зобразити нинішню українську владу як нелегітимну.
Речник Кремля Дмитро Пєсков і пов’язаний з Кремлем колишній депутат Верховної Ради України Віктор Медведчук нещодавно також повторили неправдиві заяви Кремля про те, що український президент Володимир Зеленський є «нелегітимним» і імпліцитно, що Росія, таким чином, не зобов’язана виконувати домовленості, укладені з нинішнім українським урядом. Очевидне небажання Кремля піти на територіальні поступки, взяти на себе зобов’язання дотримуватися будь-якої майбутньої мирної угоди з Україною або залучити будь-яких європейських лідерів до цих переговорів ставить під сумнів гадану готовність Путіна брати участь у добросовісних переговорах, які могли б забезпечити довгостроковий мир в Україні та Європі загалом (а направлення своєї делегації на переговори зі США щодо російсько-української війни – лише загравання з адміністрацією Трампа з метою призупинити бойові дії для перегрупування).
До складу російської делегації, яка бере участь у російсько-американських переговорах в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, 18 лютого, не входить один із членів найближчого оточення президента Росії Володимира Путіна, про якого повідомлялося як про ймовірного учасника переговорів. До складу російської делегації входять міністр закордонних справ Сергій Лавров, помічник президента Юрій Ушаков і генеральний директор Російського фонду прямих інвестицій (РФПИ) Кирило Дмитрієв. Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що переговори будуть зосереджені на «відновленні всього комплексу американо-російських відносин» і підготовці до можливих майбутніх дискусій про війну в Україні між президентом США Дональдом Трампом і російським диктатором Путіним. Пєсков додав, що Лавров і Ушаков «зможуть надсилати термінові звіти» Путіну під час перебування в Ер-Ріяді, припускаючи, що метою російської делегації є передача повідомлень та інформування Кремля для безпосереднього впливу Путіна на переговори, а не ведення переговорів від імені Путіна.
Сергій Лавров обіймав посаду міністра закордонних справ Росії з 2004 року, але, як повідомляється, не брав участі в попередніх ключових рішеннях Кремля, пов’язаних з російським вторгненням в Україну. Джерела в Міністерстві закордонних справ (МЗС) Росії повідомили ВВС у серпні 2023 року, що МЗС раніше не було відомо про ультиматуми Кремля США та НАТО наприкінці 2021 року, а Financial Times (FT) у лютому 2023 року повідомив, що Лавров дізнався про повномасштабне вторгнення за кілька годин до його початку. Російські мілблогери також стверджували, що Кремль не сповіщав Лаврова про прес-конференцію Путіна в МЗС у червні 2024 року, під час якої Путін вимагав від українських військ вивести їх з решти територій чотирьох українських областей.
Юрій Ушаков обіймав посаду помічника Путіна з питань зовнішньої політики з травня 2012 року. Ушаков був послом Росії в Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) з 1996 по 1998 рік, працював послом Росії в Сполучених Штатах з 1999 по 2008 роки та став заступником керівника апарату уряду з 2008 по 2012 рік. На початку лютого 2022 року Ушаков публічно спростував розвідку США та Заходу про повномасштабне вторгнення Росії в Україну як «істерику» та «абсурд». Як повідомляється, Ушаков брав участь у ранніх переговорах про припинення вогню з Україною невдовзі після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році.
Кирило Дмитрієв був генеральним директором РФПІ, російського державного інвестиційного фонду, призначеного для розвитку прямих іноземних інвестицій у Росії, з моменту його створення в 2011 році, а також обіймає посади в наглядових радах державних Газпромбанку, Транснефти і Російських залізниць. Дмитрієв вивчав економіку в Стенфордському та Гарвардському університетах у 1990-х роках і провів свою ранню кар’єру, працюючи консультантом у McKinsey & Company та Goldman Sachs, а пізніше керував українським інвестиційним фондом Icon Private Equity з 2007 по 2011 рік. Дмитрієв має тісні зв’язки з родиною Путіна. Дмитрієв має великий досвід роботи з країнами Близького Сходу, оскільки партнерами RDIF є суверенні фонди Катару, Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ) та Саудівської Аравії. Bloomberg з посиланням на особу, знайому з обміном, 14 лютого повідомило, що Дмитрієв нещодавно відіграв ключову роль у переговорах зі спеціальним посланником США на Близькому Сході Стівом Віткоффом щодо звільнення американця Марка Фогеля з Росії. Дмитрієв супроводжував Путіна під час його візитів до Абу-Дабі та Ер-Ріяда в 2023 році та Пекіна в травні 2024 року.
Ключовий союзник Путіна буде відсутній на зустрічі. 14 лютого агентство Bloomberg повідомило, що джерела, обізнані з цим питанням, заявили, що глава Служби зовнішньої розвідки Росії (СЗР) Сергій Наришкін візьме участь у поїздці російської делегації до Саудівської Аравії – повідомлення, які зрештою виявилися неправдивими. Наришкін є близьким соратником Путіна, який, як повідомляється, брав участь у російсько-українських переговорах невдовзі після повномасштабного вторгнення Росії в 2022 році та обговореннях з колишнім директором ЦРУ Вільямом Бернсом в Анкарі в листопаді 2022 року. Путін заявляв, що вирішив розпочати початкове вторгнення Росії в Україну в 2014 році після консультацій лише з «лідерами [російських] спеціальних служб та Міноборони». Жоден із членів російської делегації в Саудівській Аравії, здається, не входить до найближчого оточення, яке Путін, ймовірно, уповноважив би брати участь у серйозних переговорах від його імені, але Путін, можливо, має намір залучити до майбутніх раундів переговорів більш довірених осіб або матиме більше довіри до цих осіб у цих конкретних переговорах.