путин

Президент Росії Володимир Путін посилює спроби представити нинішню українську владу як нелегітимну та нездатну брати участь у переговорах про припинення війни в Україні.

Про це йдеться в аналітиці американського Інституту вивчення війни (ISW).

Путін повторив давню шаблонну риторику під час візиту на командний пункт російського підводного човна в Мурманській області 27 березня, стверджуючи, що «нацисти» та люди з «неонацистськими поглядами» мають значний вплив в українському уряді та що «неонацистські групи» мають «фактичну владу в своїх руках» в Україні. Путін повторив заяви про нелегітимність президента України Володимира Зеленського, оскільки в Україні не проводилися президентські вибори в 2024 році, а також стверджував, що вся українська державна влада є нелегітимною, оскільки президент призначає регіональних чиновників. Проте українська Конституція прямо забороняє проведення виборів під час воєнного стану та вторгнення ворожої країни, а сам Путін проголошує нацистські ідеї, своїми діями та риторикою прагнучи знищити українську націю; легітимність російського диктатора визиває великі сумніви. Путін заявив, що “неонацистські формування” керують Україною за відсутності легітимного українського уряду, і поставив під сумнів, як Росія може вести переговори з цими групами. Раніше Путін характеризував український уряд як нелегітимний, намагаючись виправдати небажання Росії добросовісно брати участь у переговорах про припинення війни, і постійно ідентифікував «денацифікацію» – фразу, яку Кремль використовує, щоб висунути свою вимогу щодо усунення українського уряду та встановлення проросійського маріонеткового режиму – як мету свого повномасштабного вторгнення з лютого 2022 року, хоча його дії вказують на те, що він веде в Україні загарбницьку колоніальну війну.

Путін неодноразово звинувачував Зеленського в тому, що він нелегітимний лідер України перед телефонною розмовою Путіна з президентом США Дональдом Трампом 12 лютого, але останніми тижнями робив ці звинувачення набагато рідше. Зокрема, наприкінці лютого 2025 року Путін непрямо визнав Зеленського легітимним президентом України та майбутнім партнером Росії по переговорах уперше, і заява Путіна від 27 березня, здається, є повторним посиленням його звинувачень, спрямованих на підрив легітимності Зеленського. Раніше ISW зазначав, що триваючі спроби Кремля охарактеризувати український уряд як нелегітимного партнера по переговорах ставлять під серйозний сумнів готовність Кремля добросовісно вести переговори про врегулювання війни та встановлюють інформаційні умови для порушення Росією будь-якої досягнутої угоди на тій підставі, що українська влада не мала законного права її укладати.

Путін повторив свою вимогу щодо усунення «корінних причин» війни в Україні як передумови для мирної угоди – посилаючись на початкові вимоги Росії у війні, які прямо суперечать зусиллям США, Європи та України досягти справедливого та сталого вирішення війни. Путін заявив, що Росія налаштована припинити війну в Україні, але лише за умови, що мирна угода усуне «корінні причини» війни. Високопоставлені російські посадовці неодноразово визначали ці першопричини як нібито порушення НАТО зобов’язань не розширюватися на схід і нібито порушення Україною прав російськомовних меншин в Україні. Вимоги Кремля усунути ці так звані «корінні причини» зводяться до вимоги повної капітуляції України з встановленням проросійського уряду в Україні та зобов’язань щодо українського нейтралітету – тих самих вимог, які Путін висував ще до повномасштабного вторгнення.

Путін намагається ввести в дискусії про вирішення війни нову вимогу, пов’язану з давніми зусиллями Кремля підірвати легітимність українського уряду. Путін запропонував, щоб Організація Об’єднаних Націй (ООН), Сполучені Штати та європейські країни встановили в Україні тимчасову адміністрацію, яка б провела демократичні вибори, щоб привести до влади «життєздатний уряд, який користується довірою народу». Путін стверджував, що тимчасовий український уряд дозволить Росії «розпочати переговори [з новою українською адміністрацією] щодо мирного договору» та «підписати законні документи, які будуть визнані в усьому світі». Речник Ради національної безпеки Білого дому Джеймс Г’юїт справедливо відкинув пропозицію Путіна запровадити в Україні тимчасову адміністрацію, заявивши, що українська Конституція та український народ визначають врядування в Україні. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш також відхилив пропозицію Путіна і заявив, що в Україні є легітимний уряд, який потрібно поважати.

Нова вимога Путіна щодо створення тимчасового уряду в Україні як передумови для мирних переговорів демонструє, як Кремль продовжує тримати переговори в заручниках і намагається вимагати від Заходу додаткових поступок після прогресу, досягнутого в поточних переговорах про припинення вогню. ISW продовжує оцінювати, що Кремль залишається відданим своїй меті продовжити будь-які переговори про тимчасове припинення вогню на лінії фронту або постійну мирну угоду, щоб продовжувати досягати поступових успіхів на полі бою та створити сприятливі умови для досягнення повної капітуляції України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

11 + шість =